06-03-2012 16:31
Vroeger was de autosalon van Genève, maar zeker ook andere shows, in de ban van Italiaanse ontwerpers als Bertone, Giugiaro en Pininfarina. Zij zetten met hun ontwerpen de toon voor de auto-industrie. Maar met het vergrijzen van Europa en het economische verval van Italië hebben ook de designhuizen veel, zo niet alle, glans verloren.
.
.
Het bezoeken van de autosalon van Genève voor de exotisch gestileerde ontwerpen van Bertone, Giugiaro en Pininfarina (we kunnen ook gerust Zagato, Frua, Touring en Vignale in dit rijtje opnemen) is net zoiets als elk jaar kijken naar het Europees Songfestival in de hoop dat Nederland gaat winnen. Dat is sinds de jaren zeventig niet meer gebeurd en ook bij de Italiaanse designers wordt er geteerd op nostalgische gevoelens.
.
.
Aan het bouwen van auto's doen Bertone en Pininfarina sowieso niet meer en ook bij de Aston Martin V12 Zagato komen geen Italiaanse ambachtlieden meer kijken: die wordt gewoon in het Britse Gaydon geproduceerd. Giugiaro heeft zijn designstudio (en daarmee zijn ziel) verkocht aan Volkswagen, Pininfarina probeert nog steeds uit de schulden te komen en Bertone probeert zijn 100-jarig bestaan vol te maken om daarna waarschijnlijk de stekker er uit te trekken.
.
.
Dat zal geen moment te vroeg zijn, want op de autosalon van Genève kwam Lilli Bertone niet verder dat een treurige en genante presentatie van een naar haar overleden man vernoemde conceptstudie, de Nuccio. Nou ja, veel gestudeerd zal er niet worden, want we zien eigenlijk weinig meer dan een fantasieloos ontwerp in de vorm van een kruimeldief. Is dit ontwerp, dat gebaseerd is op de techniek van de gepensioneerde Ferrari F430, de auto van de toekomst? Tsss, laat me niet lachen.
.
.
Als (Lilli) Bertone en ontwerper Mike Robinson niet verder komen dat het opwarmen van een designstijl uit de vorige eeuw (Alfa Romeo Carabo/1968, Lancia Stratos Zero/1970, Lamborghini Countach/1971), dan heeft de ontwerpstudio geen enkel bestaansrecht. Helemaal niet als een lik oranje verf nodig is om de Nuccio enige visuele pit te geven. Bertone spreekt zelf van een evolutionaire vertaling van haar klassieke DNA, i.c. het bouwen van een sportwagen met de motor midscheeps achterin. Dat is leuk geprobeerd, maar als je voortbestaan wordt bedreigd, dan zijn radicale en revolutionaire maatregelen nodig. Maar goed, dat is waarschijnlijk te veel gevraagd voor een op zich dappere vrouw (77) die al 12 jaar geleden met pensioen had mogen gaan.
.