Het grote Chinese autoconcern Geely heeft in de eerste 6 maanden van dit jaar een recordwinst van 10,6 miljard yuan (omgerekend ruim 1,3 miljard euro) geboekt. Dat is 6 keer zoveel als in 2023.
De winsttoename is mede te danken aan een forse verkoopstijging in China en Europa. Geely heeft daarmee een knappe prestatie geleverd want de concurrentie is moordend. Zo is er op de Chinese thuismarkt sprake van een prijzenoorlog. Dat Geely desondanks wist te groeien, is reden voor het bedrijf om haar verkoopdoelstelling voor dit jaar te verhogen.
Geely, dat onder meer de eigenaar is van de merken Volvo, Polestar, Zeekr en Lynk & Co verkocht in de eerste helft van het jaar 955.730 auto’s. Dat is 41 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Vooral de elektrische en stekker hybride modellen waren in trek. Geely verwacht dit jaar 2 miljoen voertuigen te verkopen, terwijl de doelstelling eerder 1,9 miljoen exemplaren was. De omzet steeg met 47 procent tot dik 107 miljard yuan (omgerekend 13,5 miljard euro).
Vanwege de prijzenoorlog op de Chinese automarkt en de tegenvallende economische groei aldaar, richt Geely zich steeds meer op de buitenlandse afzetmarkten. De sterke exportgroei kan echter onder druk komen te staan door de verhoging van de importtarieven op Chinese auto’s in Europa en de Verenigde Staten. Andere landen, waaronder Turkije en Canada, hebben soortgelijke maatregelen genomen of overwegen dit.
Om het huidige hoge verkoopniveau in Europa vast te houden, wil Zeekr, een van de automerken van Geely die dit jaar de nieuwe 009 lanceerde, een deel van de productie naar Europa verplaatsen. Polestar zal klanten voor haar nieuwe ‘3’ vanuit Verenigde Staten (South Carolina) gaan beleveren. Volvo bouwt de EX30 nu nog enkel in China, maar wil een deel van de productie verplaatsen naar Europa (België).
