De Smart #1 wordt momenteel in China geproduceerd, maar binnenkort zou de compacte elektrische SUV ook in België het levenslicht kunnen gaan zien. Het gaat immers om een zustermodel van de Volvo EX30. Beide maken gebruik van het SEA platform van de Geely-Groep. Dat maakt bundeling van de productie relatief eenvouding.
In de wandelgangen valt te vernemen dat Europese klanten voor de Smart #1 vanaf 2027 vanuit België bediend gaan worden. Dan viert de compacte elektrische SUV haar vijfde verjaardag en krijgt zij als cadeau naast een technische update ook een facelift. Door nog even te wachten met de overheveling van de productie, kan de Geely Groep geld besparen doordat er niet apart geïnvesteerd hoeft te worden in een assemblagelijn voor de prefacelift editie. Smart kan de vernieuwde #1 tegen een scherpere prijs gaan aanbieden omdat het model niet langer belast wordt met de hoge importheffing die de Europese Unie hanteert voor (elektrische) auto’s uit China. Naast het reguliere invoertarief gaat het in het geval van de Smart #1 om een extra belasting van 18,8 producent. Een ander voordeel is dat Frankrijk het model niet langer zal belasten met een ecologische boete vanwege een te hoge CO2-voetafdruk die ontstaat tijdens het transport vanuit China.
In april begint Volvo in haar Belgische fabriek met de productie van de EX30. Dit model wordt momenteel alleen in China geproduceerd. Met het oog op de productie van de EX30 in haar Belgische fabriek in Gent is Volvo momenteel op zoek naar 350 man extra personeel. In 2027 zullen onze zuiderburen dus ook de Smart #1 gaan bouwen. Tegen die tijd zijn de Volvo modellen XC40, EX40 en EC40 (die op het CMA platform gebaseerd zijn) rijp voor pensioen. De opvolger van dit trio gaat mogelijk in Slowakije het levenslicht zien. Volvo is daar samen met Geely momenteel een fabriek aan het bouwen. Het plan is om aldaar ook de technisch identieke Polestar 7 van de band te laten rollen.
