Europa moet van ‘Brussel’ elektrisch gaan rijden. De scherpe kantjes van het verkoopverbod per 2035 op auto’s met een verbrandingsmotor lijken te zijn verwijderd, maar dat maakt de transitie naar emissievrije mobiliteit eigenlijk niet minder onvermijdelijk.
Hoewel steeds meer Europeanen in hun auto-aanschafgedrag rekening houden met deze koerswijziging (vorig jaar steeg het aantal verkochte elektrische personenwagens met 300 procent naar 15.100 stuks), loopt het elders in onze wereldregio minder storm voor modellen zonder verbrandingsmotor. Met als gevolg dat bij Skoda in 2025 de oude vertrouwde Octavia het vaakst over de toonbank ging. De Tsjechen verkochten er in 12 maanden tijd 190.300 exemplaren van. Dat is weliswaar 11,8 procent minder dan in 2024, maar nog wel ruim voldoende voor de koppositie.
Op de tweede plek eindigde een ander model met verbrandingsmotor: de Kodiaq. Die werd 130.400 keer op kenteken gezet. De Elroq, bij ons de best verkochte auto van 2025, vinden we pas op plek-6 terug, achter de Fabia. Niet zo in trek was de Superb. Van dat model werden 75.900 exemplaren op kenteken gezet. Dat komt doordat in het D-segment (waar de Superb opereert) de SUV steeds dominanter wordt. Ook modellen die decennialang prima verkochten, zoals de Audi A4 (nu A5), de BMW 3-serie en de Mercedes C-klasse hebben daar last van.
Al met al verkocht Skoda vorig jaar maar liefst 1.043.900 auto’s, een stijging van 12,7 procent ten opzichte van het in 2024 bereikte resultaat. De belangrijkste afzetmarkt blijft West-Europa met 599.300 registraties en dan in het bijzonder Duitsland (goed voor 211.100 bestellingen). De sterkste verkoopgroei werd echter in India gerealiseerd. Daar trok Skoda vorig jaar 96,1 procent meer klanten dan in 2024, toen er 36.000 registraties waren. In 2025 eindigde de teller op 70.600 auto’s.
Dit jaar denkt Skoda haar verkopen verder op te kunnen voeren. Om te beginnen heeft de Elroq zijn eerste volle verkoopjaar. Deze elektrische SUV krijgt gezelschap van een compacter model genaamd Epiq; het Tsjechische alternatief voor de Volkswagen T-Cross. Aan de andere kant van het SUV-spectrum lanceert Skoda dit jaar de Peaq: een 7-zits elektrische SUV die gebaseerd is op de Vision 7S conceptstudie.
