Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie heeft het mooiste dashboard van het land? Vanaf volgend jaar zou dat in het C segment wel eens de nieuwe generatie Mercedes A klasse kunnen zijn. De Duitsers zullen de modelreeks over een paar weken officieel, maar zij zijn blijkbaar zó trots op het dashboard dat wij daarvan nu al de foto’s te zien krijgen. De nieuwe A klasse oogt van binnen inderdaad indrukwekkend chique.

Tablet fans kunnen hun hart ophalen bij de nieuwe Mercedes A klasse. Het bovenste gedeelte van het dashboard wordt namelijk gedomineerd door 2 gigantische digitale schermen. De jongste generaties van de E en de S klasse hebben al een dergelijk boordplank design met 2 enorme displays en de benjamin uit het Mercedes gamma komt nu ook in aanmerking voor dit ‘familiegezicht’.

De nieuwe A klasse wordt hiermee ongetwijfeld een trendsetter. Het conventionele instrumentarium is samen met het infotainment scherm geïntegreerd in één groot, langgerekt, dun breedbeeld scherm. Een digitaal instrumentarium in plaats van analoge meters is niet nieuw, maar Mercedes zet nu de volgende stap door ook de conventionele behuizing van de klokkenwinkel te elimineren. Het levert een meer ruimtelijk gevoel op en dat is precies wat de fabrikant met deze nieuwe generatie A klasse beoogt. Eigenaren van de huidige editie vinden het model toch wat (te) krap.

Op de foto’s staat echter wel de meest luxe afwerking van de A klasse afgebeeld. In dat geval zijn de 2 schermen elk 10,25 inch grot. Bij het tussenniveau gaat het om 10,25 en 7 inch. De basisversie van de A klasse krijgt 2 schermen van elk 7 inch. Let wel: het gaat hier niet op aanraakschermen. Het linkerscherm bedien je met de stuurwielknoppen, het centrale scherm via een aanraakpad op de middentunnel. Daardoor zijn er op de middenconsole veel minder losse knoppen te vinden.

Naast de ‘beeldschermstrip’ springen ook de elegantere en chiquere afwerking in het oog. Zo zien we een geïntegreerde LED strip op het dashboard en zijn de turbineachtige ventilatieroosters ook afgewerkt met kleine lampjes. Die kunnen in 64 verschillende kleuren oplichten, zodat je elke week een andere tint kan kiezen en dus het hele jaar door de indruk hebt met een nieuwe auto te rijden.

Het stuurwiel heeft grote overeenkomsten met dat van de E en de S klasse. Het heeft in de linker en rechter spijl een swipe toets. Met het linker exemplaar ‘veeg’ je door de menustructuur van het instrumentendisplay (het linker beeldscherm dus). De swipe toets aan de rechterkant is voor het centrale scherm. Ervaring met de E en de S klasse heeft Autointernationaal.nl geleerd dat dit systeem feilloos werkt.

Mercedes verklapt alvast dat de kofferbakcapaciteit in het kader van de generatiewisseling met 29 liter zal groeien tot 370 liter. Bagage is bovendien eenvoudiger in te laden omdat de laadopening 20 centimeter breder is dan voorheen. De achterbank is neerklapbaar in een verhouding van 60:40. Optioneel biedt Mercedes een in 40:20:20 verhouding neerklapbare achterbank aan. De grootste winst zit hem in de beenruimte achterin: die neemt met 36 millimeter toe, waardoor de A klasse niet langer één van de krapste auto’s in zijn segment zou moeten zijn.

Over enkele weken zal Mercedes meer informatie over de volgende generatie A klasse bekend maken. Het publieksdebuut vindt plaats in maart, op de autosalon van Genève. Dit jaar viert de A klasse overigens zijn 20ste verjaardag. De eerste 2 generaties trokken vooral een ouder publiek, die de hoge zitpositie wel konden waarderen en maling hadden aan de weinig dynamische uitstraling.

Maar Mercedes wilde graag een jongere klantengroep en gooide het daarom bij de huidige uit 2012 stammende editie over een totaal andere boeg. Met succes, want dankzij het hippere design, een AMG versie die je het water uit de mond doet lopen en hightech uitrustingmogelijkheden ligt de gemiddelde leeftijd van A klasse koper ligt nu 13 jaar lager dan bij de eerste generatie. En Mercedes kan de traditionele klantengroep nog steeds bedienen met de hoge B klasse.
