De Volkswagen Groep is van gedachten veranderd. De eindverantwoordelijkheid voor de ontwikkeling van de kleine elektrische auto’s ID.1 en ID.2 is overgedragen aan Skoda. Tot nu toe was hiervoor de Spaanse dochteronderneming Seat verantwoordelijk.
In de wandelgangen viel te vernemen dat deze beleidswijziging de marktintroductie van de kleinste elektrische modellen van de Volkswagen Groep verder zal vertragen. In de agenda is nu het jaar 2024 aangekruist. Skoda gaat meerdere carrosserievarianten van de 2 elektrische instapmodellen ontwikkelen. De ID.1 wordt als praktische stadsauto tussen de Up en Polo gepositioneerd. Met een accucapaciteit van 27 of 34 kWh wordt een actieradius van minimaal 200 kilometer nagestreefd.
De ID.2 moet er uit gaan zien als een cross-over in de stijl van de succesvolle T-Cross en zal volgens ingewijden ook met vierwielaandrijving worden aangeboden. Omdat het in Wolfsburg gevestigde bedrijf zich een leuk speeltje kon voorstellen op basis van ID.1 en ID.2 techniek, had men eerder al de ID.Buggy (foto) als conceptstudie getoond. De ontwikkeling van deze elektrische strandauto is echter op de spaarbrander gezet. Mogelijk wordt er bij economisch meer zonnige tijden weer groen licht aan gegeven. Of als er een partner wordt gevonden die het model in een kleine oplage kan gaan produceren. Het Volkswagen concern heeft hiervoor niet de juiste schaalgrootte.
Cupra plaagt met UrbanRebel Concept
Het nieuws over de ontwikkelingsopdracht voor Skoda komt op een pikant moment, want min of meer tegelijkertijd deelde zustermerk Cupra mee dat zij op de IAA van München (die de autotentoonstelling in Frankfurt vervangt; van 7 tot 12 september) een kleine elektrische conceptauto zal voorstellen met een gespierde en sportieve look.
Afgaande op de teaser is er sprake van een tamelijk radicaal ontwerp. Vooral de enorme spoiler trekt de aandacht. Het minste wat daarover gezegd kan worden, is dat er voor een passende naam is gekozen: UrbanRebel. Die draagt het gespierde beeld van het ontwerp goed uit. Cupra heeft het over “de opwindende esthetiek van de virtuele wereld”. Dit prototype, dat op de teaser wordt getoond in een race-uitvoering, moet als basis dienen voor de ontwikkeling van een definitief elektrisch model dat in 2025 op de markt moet komen. Die zal een braver design hebben en gaan concurreren met de Alpine versie van de nieuwe elektrische Renault 5.

Maar het is toch een beetje pronken met andermans veren omdat Seat (onder wiens supervisie Cupra valt) niet langer de technische basis mag ontwikkelen. Die opdracht is zoals gezegd aan Skoda gegund. Over de specificaties blijft Cupra momenteel nog vaag (het gaat tenslotte om een teaser). Al zullen wij op 6 september hoogstwaarschijnlijk wel meer informatie krijgen. Enerzijds over deze UrbanRebel Concept en anderzijds over de productieversie die wij in 2025 mogen verwachten.
Dat Cupra de conceptstudie een duidelijk racekarakter heeft gegeven, zou komen omdat competitiewedstrijden in haar DNA zit. Dat is knap door de PR afdeling verzonnen. Want we hebben het tenslotte over een merk dat een paar jaar geleden nog niet bestond. Maar goed, de kans dat een conceptstudie met “stoere, spannende en scherpe looks”, de show weet te stelen, is natuurlijk groter dan als er een tamelijk braaf gelijnd model wordt getoond. Nu mag Cupra nog dromen, maar in 2025 dient zij met de productieversie met beide benen op de grond te staan.
Skoda is dus eindverantwoordelijk voor de techniek en voor de basisvormen van de diverse carrosserievarianten, maar Seat mag wel de productie van de diverse modellen gaan verzorgen. Tenminste als de Spaanse regering over de brug komt met een flinke subsidie voor een aldaar te bouwen accufabriek. Trekt die haar knip, dan kunnen wij volgens de Volkswagen Groep rekenen op een totale productiecapaciteit van 500.000 auto’s op jaarbasis. Voor Spanje zou een dergelijke bouwopdracht welkom zijn, omdat de aldaar gebouwde Audi A1 geen opvolger krijgt. Het saldo qua productiecapaciteit is dus minder groot.
