Volkswagen predikt het vrome elektrische geloof en bezweert begaan te zijn met het klimaat op planeet aarde, maar zij geeft geen zien om haar bewoners.
Dat kan worden afgeleid uit de onwil van de autofabrikant om alle consumenten te compenseren in het dieselschandaal. Voor de commissaris van de Europese Commissie voor justitie, Didier Reynders, is de maat nu vol. Hij constateert dat Volkswagen niet bereid is om met consumentenorganisaties samen te werken aan een passende oplossing voor gedupeerde klanten.
Met deze uitspraak zet de Europese Commissie de Volkswagen Groep onder druk om alle consumenten te compenseren in dieselgate en niet alleen de gedupeerden in Duitsland. “Er zijn gerechtelijke uitspraken geweest die de oneerlijke behandeling van consumenten door Volkswagen aan het licht hebben gebracht en toch is de autofabrikant niet bereid om met consumentenorganisaties samen te werken om een passende oplossing voor consumenten te vinden”, zo verklaart Reynders.
Maar de autofabrikant weigert om over te gaan tot een Europa brede schadevergoeding. Volkswagen stelt dat de betreffende auto’s inmiddels zijn aangepast en aan de regels voldoen. Maar veel klanten denken daar anders over. Zij klagen na de aanpassingen over een hoger dieselverbruik, een verminderd vermogen en een verslechterde loop cultuur. Bovendien: ook in eigen land hebben de betreffende auto’s modificaties ondergaan. Desondanks ging Volkswagen daar wél over tot een financiële compensatie voor klanten (750 miljoen euro aan zo’n 235.000 getroffen Duitsers). Waarom dan niet in de rest van Europa? Reynders onderstreept dat autokopers in heel Europa een gelijke en eerlijke behandeling verdienen.
Ook in de Verenigde Staten trok Volkswagen haar knip. De autofabrikant meet dus met 2 maten. Onder andere Nederlandse klanten van het merk zijn daar het slachtoffer van. Reynders beschuldigt de Duitse autofabrikant er van te kwader trouw te handelen: “Ik denk dat het aan ons is de Europese consumenten te laten weten wanneer een bedrijf ervoor gekozen heeft om tijd te rekken in een poging compensatie te vermijden ook al stapelen de veroordelingen zich op”. Vorige week nog oordeelde de advocaat-generaal bij het Europese Hof van Justitie dat de door Volkswagen gebruikte sjoemelsoftware inderdaad als illegaal betiteld moet worden.
Maar Volkswagen probeert waar mogelijk de procedures te vertragen en andere spaken in het wiel te steken. Die houding moet ook consumenten die op het punt staan om bijvoorbeeld een ID.3 of ID.4 aan te schaffen aan het denken zetten. Als zich daar problemen mee voordoen die tot een bovengemiddeld grote daling van de inruilwaarde leiden, dan zal Volkswagen niet over de brug gaan komen met een coulance regeling, zo leert de houding in dieselgate. Overigens: mochten de ‘dieselklagers’ bij de diverse zaken alsnog gelijk krijgen, dan kan dat het autobedrijf nog eens vele miljarden kosten. Reynders: “Ik geef toe dat we alleen maar politieke druk uit kunnen oefenen. Maar hoe langer VW de zaken traineert, hoe meer schade het merk zal lijden”.
