Tijdens de persintroductie van de vernieuwde Ypsilon wond de nieuwbakken chef van Lancia er geen doekjes om: Luca Napolitano, die in de nadagen van het toen nog zelfstandige Fiat Chrysler Automobiles ook verantwoordelijk voor Fiat was, zegt dat het luxemerk uit Turijn weer toekomst heeft. Immers, anders zou het label niet onder dezelfde premium vlag als Alfa Romeo en DS bij Stellantis zijn geplaatst.
Zonder inhoudelijk in te gaan op wat de plannen van Stellantis met Lancia zijn, maakte Napolitano er geen geheim van dat de nieuwe autocombinatie zich ten doel heeft gesteld om het luxemerk weer min of meer op dezelfde manier in de markt te zetten als in de jaren ’80 van de vorige eeuw. Concreet betekent dit een onmiskenbare Italiaanse stijl gecombineerd met verfijning en sportiviteit. Bij dit geschetste toekomstperspectief benadrukte Napolitano (foto) echter ook dat Stellantis voor wat betreft de reanimatie van Lancia niet over één nacht ijs zal gaan. Alles op het juiste moment.

Het statement van Napolitano sluit perfect aan bij die van zijn Franse collega Marion David, anderhalve week geleden. Die stelde dat Lancia onderdeel is van een uitvoerig project en van de premium divisie van Stellantis. Samen met Alfa Romeo en DS krijgt het lange tijd verwaarloosde Italiaanse luxemerk een plaats tussen de ‘generalisten’ (Citroën, Fiat, Peugeot, Opel / Vauxhall) en het exclusieve Maserati. De nieuwe drie-eenheid moet via krachtenbundeling in staat zijn om beter een vuist te maken richting de concurrentie dan individueel. Napolitano is niet bang voor onderlinge competitie. DS is Frans kek modieus à la Louis Vuitton, Alfa Romeo staat voor hoogwaardige Italiaanse pure sportiviteit en Lancia voor onmiskenbare Italiaanse tijdloze stijl. Geënt op een rijk verleden en tegelijkertijd met een innovatief karakter. Modellen van toen zullen bij de beoogde reanimatie van Lancia als inspiratiemateriaal dienen. Wat dit betreft jeuken de handen van Napolitano omdat het DNA van Lancia zo kleurrijk is.
De vorige baas van Fiat Chrysler Automobiles, Sergio Marchionne, haalde Lancia van het internationale toneel af. Aan de laatste editie van de Delta had het autoconcern een verkoopkater overgehouden. Ook de koppeling aan Chrysler had niet voor synergie-effecten gezorgd, integendeel: de pers reageerde vooral met hoon op het besluit om een Amerikaanse slee (de 300C) als Lancia Thema te gaan verkopen. Om financiële redenen werd door Marchionne toen besloten om Lancia te devalueren tot een merk dat à la Vauxhall alleen nog maar in eigen land actief zou zijn. De topman van Fiat Chrysler Automobiles had geconcludeerd dat het label te weinig aantrekkingskracht zou hebben en internationaal nauwelijks meer aanzien genoot. Sindsdien spreken velen dan ook vaak nogal smalend over dit oude en bijna overleden merk, dat alleen nog bestaat dankzij een bepaalde vrouwelijke groep Italiaanse klanten.
Napolitano spreekt nu juist over het tegenovergestelde: Lancia heeft op verschillende markten (vooral die rond de Middellandse Zee en in België) nog steeds een goed imago. “Waarom zou Stellantis dat niet benutten?”, zo vroeg de nieuwe merkchef zich publiekelijk af. Napolitano, die voorheen ook voor Lancia werkte, opperde zelfs dat de gangbare aanpak om auto’s te verkopen (lees: via dealers met fysieke showrooms), niet langer noodzakelijk is. Binnen Stellantis is blijkbaar dus al uitvoerig geanalyseerd hoe nieuwe spelers als Lynk & Co en Polestar het aanpakken: het klantcontact primair virtueel laten verlopen, met alleen hier en daar zogeheten ‘stores’. Maar dat dus alleen in landen waar auto’s vooral met het hart en minder met het hoofd gekocht worden. Nederland zit daar niet bij.

Inmiddels heeft Lancia, in afwachting van een compleet nieuw model, de herziene Ypsilon gepresenteerd. De facelift komt op de tiende verjaardag van dit model. De chique stadsauto had vorig jaar al de mild hybride aandrijving van de Fiat Panda en 500 gekregen en nu is er sprake van een cosmetische opfrisbeurt. Om de modeljaar 2021 editie van de Ypsilon te kunnen onderscheiden van de versie van voor de facelift, dien je 2 keer te kijken. De esthetiek veranderde enkel op detailniveau. De grille kenmerkt zich voortaan door chromen accenten en een meer uitgesproken vorm, terwijl de koplampen moderner ogen dankzij LED dag verlichting. De snoet lijkt wat meer te lachen dankzij de nieuwe vorm van het onderste grille in de voorbumper. Het enige wat verder nog veranderde, is de toevoeging van een nieuwe carrosseriekleur aan de bestellijst Elegant Blue.
In het interieur evolueert het infotainment systeem met een scherm van 7 inch waar je ook Apple CarPlay en Android Auto op kan projecteren. Voor het comfort en de gezondheid van de passagiers kan de verbeterde interieurfilter tot 99 procent van de allergenen opvangen, terwijl de groei van schimmels en bacteriën met meer dan 98 procent wordt verminderd. Dat moet vooral de vrouwelijke doelgroep aanspreken. In 2020 wist Lancia 43.109 exemplaren van de Ypsilons te verkopen in eigen land. Een opmerkelijke prestatie omdat zustermerk Alfa Romeo in heel Europa slechts 36.526 auto’s aan de man wist te brengen. Zelfs DS, dat een veel moderner en completer gamma heeft, kon Lancia vorig jaar niet verslaan en bleef steken op 43.028 registraties op ons continent. Velen zien daar het bewijs in dat Lancia nog helemaal niet ‘dood’ is en nog steeds van een goede naamsbekendheid geniet.
Het is dus mogelijk om het gamma opnieuw op te bouwen en het merk een comeback te laten maken. Voor MG, dat veel langer afwezig was op de Europese automarkt, was dat immers geen enkel probleem. Zolang er maar sprake is van een sympathiek geprijsd, aansprekend product. Anders dan de MG ZS EV mag de Lancia Ypsilon dan niet volledig elektrisch zijn, met een 12 volt systeem en milde hybride techniek in de vorm van een bescheiden, onder de bestuurdersstoel geplaatste, accu wordt wel een stap in de goede richting gezet. Cijfers liegen wat dit betreft niet: Lancia heeft van deze zogeheten Ypsilon Hybrid EcoChic inmiddels al 14.000 eenheden verkocht.
