De Chinese fabrikanten van elektrische auto’s hebben in de afgelopen 15 jaar minstens 231 miljard dollar (omgerekend ongeveer 216 miljard euro) aan overheidssubsidies ontvangen. Dat meldt de denktank Center for Strategic and International Studies (CSIS). Iets meer dan de helft van de financiële steun bestond uit vrijstellingen van omzetbelasting.
De rest omvatte subsidies voor de aanschaf van elektrische auto’s, overheidsfinanciering voor infrastructuur zoals laadstations, overheidsaankopen van elektrische voertuigen en ondersteuningsprogramma’s voor onderzoek en ontwikkeling. De bevindingen van de CSIS komen kort na de aankondiging van de Europese Commissie om de importheffingen op Chinese elektrische auto’s te verhogen. In Brussel was al eerder geconstateerd dat Chinese overheidssubsidies de Europese autofabrikanten benadelen. De Europese Commissie krijgt nu gelijk van de CSIS.
Volgens CSIS-onderzoeker Scott Kennedy is de raming van het totale Chinese steunbedrag aan de voorzichtige kant. Hij wijst erop dat lokale kortingsprogramma’s in steden als Shanghai en Shenzhen, en voordelen zoals goedkope grond en elektriciteit niet zijn opgenomen in de berekeningen. Ook zijn batterijfabrikanten en andere bedrijven in de toeleveringsketen buiten beschouwing gelaten.
William Li, oprichter en directeur van het Chinese automerk Nio (op de foto is een van de modellen van dit merk afgebeeld), stelde eerder dat er geen sprake is van staatssteun. Hij liegt dus dat hij zwart ziet.
