Stellantis heeft een nieuwe merk toegevoegd aan haar portefeuille: Leapmotor. De modellen van deze Chinese autofabrikant gaan nu klaargestoomd worden voor de Europese markt. Stellantis zal voor de verkoop en service zorg gaan dragen.
“If you cannot beat them, join them”. Dat is een beetje het idee achter het idee van Stellantis om zich in te kopen bij het Chinese Leapmotor. Automerken uit dit land schieten momenteel in Europa als paddenstoelen uit de grond. Concurrenten als Stellantis kunnen er dan voor kiezen om met hen de concurrentiestrijd aan te gaan, maar de topman van dit autoconcern, Carlos Tavares, heeft bedacht dat het bedrijfseconomisch zinvoller is om zelf te gaan profiteren van hun komst. En wel door tegen Leapmotor te zeggen: “join the Stellantis party”.

Stellantis kan zo een graantje mee gaan pikken van de concurrentiekracht van Chinese branchegenoten die vanwege hun lagere kosten prijstechnisch veel scherper aan de wind kunnen varen. Hiertoe zal er voor 1,5 miljard euro een belang worden genomen in Leapmotor. In ruil hiervoor krijgt krijgt Stellantis 20 procent van de aandelen van dit jonge automerk. Die kan het geld sowieso goed gebruiken, maar zal door een joint venture (waarin Stellantis een belang van 51 procent heeft) haar modellen op een veel eenvoudigere manier in Europa op de markt kunnen brengen.
In Frankrijk is reeds begonnen met de verkoop van de T03. Dat is een goedkope elektrische stadsauto. Toch komt de focus bij Leapmotor niet te liggen op dit soort budgetmodellen maar op onder andere de C10. Dat is een 4,74 meter lange elektrische SUV met 800 Volt technologie en een Lidar systeem om autonoom rij taken te kunnen uitvoeren die afgelopen september op de IAA Mobility beurs in München te zien was. Leapmotor gaat samen met Stellantis dus niet voor een ‘low cost’ strategie. Wel zal er sprake zijn van een aantrekkelijke prijs-kwaliteit verhouding: “Leapmotor zal zich richten op consumenten die prijsbewust zijn, maar toch de beste technologie in hun auto willen”, aldus de financieel directeur van Stellantis, Natalie Knight.

De joint venture van Stellantis en Leapmotor loopt hard van stapel want er zouden inmiddels al plannen zijn gemaakt om de Chinese modellen in Europa te gaan produceren. Daarmee kunnen de hogere importheffingen die de Europese Unie mogelijk gaat invoeren (als reactie op het vermoeden dat er wegens financiële steun door de Chinese regering aan de eigen autoproducenten sprake is van oneerlijke concurrentie) worden omzeild.
Uiterlijk eind 2024 wil het Chinese Leapmotor starten met de verkoop van haar auto’s in Europa. De eerder genoemde C10 (zie foto serie) zal dan waarschijnlijk de spits afbijten. Deze elektrische SUV wordt aangedreven door 2 in eigen beheer ontwikkelde eDrive modules met oliekoeling. Dankzij een systeemvermogen 545 pk en een maximumkoppel 720 Nm kan deze Chinees in minder dan 4 seconden naar 100 km/u sprinten. De C11 wordt aangeboden met 2 batterijformaten: 69,2 kWh en 89,9 kWh. Volgens de optimistische Chinese CLTC meetmethode is die capaciteit goed voor een rijbereik van respectievelijk 502 en 650 kilometer.

