Er zijn afgelopen maand door bedrijven 122.132 occasions verkocht aan particuliere autokopers. Dat is een stijging van 13,5 procent ten opzichte van mei 2023, toen er 107.645 van dit soort transacties waren. In april was er ook al sprake van een hogere occasion verkoop.
In mei was Volkswagen weer het populairste occasionmerk. Met 14.629 verkochte auto’s realiseerde deze speler op de tweedehands markt een toename van 12,2 procent vergeleken met dezelfde maand in 2023. Volkswagen voert ook de lijst van meest gezochte automerken aan, met de Golf en de Polo als de meest gezochte modellen. Na deze 2 modellen met VW logo zoeken Nederlanders het vaakst naar een Audi A3. De Opel Corsa en de Renault Clio maken de top-5 van populairste occasions compleet. Op merkniveau waren de tweedehands personenwagens van Audi en BMW in mei relatief veel gevraagd. De meeste mensen willen een zwarte auto. Wit eindigde in mei op de tweede plek en verdrong daarmee grijs naar de derde plaats.
Ten opzichte van vorig jaar staan de prijzen van occasions onder druk, maar er wordt nog steeds wel 16,4 procent meer geld betaald voor een tweedehands auto dan vóór de corona pandemie. De gemiddelde vraagprijs voor een occasion was in mei 23.698 euro. De gemiddelde zoekprijs van kopers van een tweedehands auto was afgelopen maand 17.264 euro. Daarmee is het verschil tussen het bedrag dat consumenten willen uitgeven aan een nieuwe auto en de gemiddelde vraagprijs in de showroom 6.434 euro; iets meer dan begin dit jaar. De zoekprijs van hybride modellen daalde in mei ruim 12 procent. Occasionkopers willen dus minder geld uitgeven aan een dergelijke tweedehands auto. Dieselmodellen waren iets meer in trek, in die zin dat de zoekprijs met 1 procent toenam.
“De dalende prijzen in 2024 maken het steeds interessanter om op zoek te gaan naar een tweedehands auto”, zegt Dorianne Richelle, landenmanager van AutoScout24 in Nederland. “Vergeleken met een paar jaar geleden is een occasion nu gemiddeld 2.000 euro goedkoper. Ondanks de prijsdaling blijft de vraag naar populaire modellen zoals de Volkswagen Polo en Golf onverminderd hoog”.
Hybride auto’s blijven ondanks de lagere zoekprijs zeer populair. Maar liefst 25,9 procent van de zoekopdrachten ging in mei uit naar een een dergelijke occasion. Tweedehands auto’s met alleen een benzinemotor (en dus geen elektrische assistentie) waren ook in mei echter het populairst, met 53,9 procent van de zoekopdrachten. Voor de zoveelste keer was het een strijd tussen dieselmodellen en elektrische personenwagens om de derde plaats qua populariteit. In mei waren olie gestookte occasions de winnaar met 8,3 procent van de zoekopdrachten. Volledig elektrische auto’s waren goed voor 8,1 procent.
Opvallend is verder dat de maximale kilometerstand die aanvaardbaar wordt geacht voor een tweedehands auto waar men naar op zoek is, in mei werd opgerekt. Het aantal zoekopdrachten naar auto’s met hoogstens 50.000 à 60.000 km op de teller nam af, terwijl er juist meer werd gezocht naar occasions met een kilometerstand tot 120.000 à 130.000 km. De meeste mensen zoeken overigens nog steeds naar een auto met een kilometerstand van maximaal 100.000 km.
