Eigenaren van een elektrische auto betalen vanaf 2026 liefst 75 procent van de motorrijtuigenbelasting. Zij krijgen dus slechts 25 procent korting. Eerder was er sprake van 40 procent.
Vanaf 2030 geldt voor wat betreft de motorrijtuigenbelasting het volle pond. Oorspronkelijk zou de korting pas in 2031 vervallen. Dat is ook een grote wijziging ten opzichte van de plannen uit de Voorjaarsnota van afgelopen jaar, zo blijkt uit de Miljoenennota van het nieuwe kabinet.
Wie een elektrische auto koopt, kan nu nog profiteren van een aanschafsubsidie, zowel voor tweedehands exemplaren als voor nieuwe modellen. Deze zogeheten SEPP regeling verdwijnt komend jaar. Verder heeft het kabinet besloten om de lagere accijns op benzine en diesel voorlopig in stand te houden.
Voor de brancheverenigingen ANWB, Bovag, RAI Vereniging en VNA is dit reden om de handen ineen te slaan met Natuur & Milieu. Zij reageren allemaal verbolgen op de plannen: “De draai van het kabinet confronteert kopers van een elektrische auto nu onverwacht met extra kosten. Dit tast het vertrouwen in de overheid aan”. Zij vergeten echter dat het nieuwe kabinet eigenaren van een auto met een benzine- of dieselmotor juist financieel tegemoet komt door de lagere accijns op brandstof voorlopig in stand te houden. Daarmee is een bedrag van 1,54 miljard euro gemoeid. Waarom zie de brancheverenigingen die groep Nederlanders niet staan?
De organisaties zijn stomverbaasd over de draai van het kabinet en de veel lagere gewichtscorrectie voor elektrische auto’s. Ze vinden dat de nu aangekondigde ingreep moet worden teruggedraaid en de beloofde 40 procent gewichtscorrectie alsnog moet worden ingevoerd, zoals goedgekeurd door de Eerste en Tweede Kamer. In het hoofdlijnenakkoord en de Voorjaarsnota was nog afgesproken dat eigenaren van een elektrische auto dit jaar nog vrijgesteld zijn van de motorrijtuigenbelasting. In 2025 zouden zijn 25 procent gaan betalen en in 2026 zou dit stijgen tot 60 procent. Dat percentage zou in 2029 oplopen naar 65 procent. In 2031 zou het voordeel helemaal verdwenen zijn.
De voorgenomen 40 procent korting wordt nu dus verlaagd naar een korting van 25 procent. Daarnaast vervalt de korting een jaar eerder, namelijk in 2030. “De tarieven waren zelfs al goedgekeurd door de Tweede en Eerste Kamer. Nu zet het kabinet daar het mes in. Dit is niet alleen onvoorspelbaar, maar ook onbetrouwbaar beleid”, aldus Frits van Bruggen, directeur van de ANWB. De korting op de motorrijtuigenbelasting was afgesproken omdat elektrische auto’s zwaarder zijn vanwege hun batterijpakket. Zij gaan dus veel hoger belast worden als de korting verdwijnt.
Omdat ook de SEPP subsidie verdwijnt, worden elektrische auto’s tot 45.000 euro volgend jaar al met al ruim 3.500 euro duurder. Zakelijk rijders van dit type personenwagens moeten volgend jaar 17 procent bijtelling betalen (voor het gedeelte van de catalogusprijs tot 30.000 euro). Voor het gedeelte daarboven betalen zij reeds 22 procent. In Miljoenennota staat te lezen dat het kabinet komend jaar 229 miljoen euro reserveert voor de bijtellingskorting, zonder verder specificaties te geven over de percentages.
In het Regeerakkoord staat dat het kabinet-Schoof in het eerste kwartaal van 2025 een plan presenteert voor een hervorming van de autobelastingen en het aanpalende mobiliteitsbeleid.
