Renault heeft het talent om zich van tijd tot tijd flink in de nesten te werken. Uiteindelijk heeft dat altijd met een verkeerd modellenbeleid te maken. Momenteel zit Renault in zijn maag met een scala aan middenklassers waarvoor de autoconsument allesbehalve warme gevoelens heeft. Of het nou gaat om de Mégane Hatchback, de Kadjar, de (Grand) Scénic, de Talisman of de Espace, de concurrentie beschikt steevast over meer aansprekende modellen. Ja, Renault doet goede zaken met de Clio en Captur, terwijl het knap is hoe de Zoé laat zien dat zijn rol in het segment voor elektrische auto’s nog niet is uitgespeeld. Maar dat is een te smalle basis om concurrerend te zijn in de voorste linies met spelers als Volkswagen en het merkenarsenaal van Stellantis. Het verkoopsucces van de Dacia Sandero doet daar niks aan af.
Maar de Renaulution is onderweg. Renault begint aan een nieuw hoofdstuk in zijn (elektrische) geschiedenis met de lancering van zijn eerste model dat ontworpen is op een puur elektrische basis, het CMF-EV platform. Het debuut van de redder in nood vindt plaats op de IAA van München onder de naam Mégane E-Tech Electric, oftewel de Mégane-e. Voor de volledigheid: deze auto duwt de huidige Mégane niet naar de uitgang, maar zal vanaf maart 2022 naast de conventioneel aangedreven variant in de showroom staan.

Renault heeft zijn strategie volledig gewijzigd sinds Luca de Meo de leiding bij het autoconcern overnam met als strategisch motto “van volume naar het creëren van waarde”. Het uiteindelijke doel van het zogeheten Renaulution plan is om het economische model van het merk om te buigen naar technologie, energie en mobiliteit. Die transitie moet in 2025 voltooid zijn. Voor autobegrippen is dat dus al morgen!

Een van de pijlers van deze strategie is om het leiderschap van het merk in de elektrische sector te consolideren, met meer dan 300.000 verkochte voertuigen sinds 2010. Om dit te doen, heeft de groep een gloednieuwe industriële paal neergezet in het noorden uit Frankrijk: de fabrieksvestigingen in Douai, Maubeuge en Ruitz zijn omgebouwd tot de elektrische sillicon vallei van Frankrijk met als doel om tegen 2025 minimaal 400.000 elektrische voertuigen per jaar te produceren en een gamma op te bouwen dat tegen 2030 voor 90 procent uit elektrische modellen bestaat. Deze nieuwe Mégane E-Tech Electric gaat geproduceerd worden in Douai.

Als enige Franse autofabrikant die aanwezig is op de IAA van Frankfurt maakt Renault gebruik van het podium in München om met fanfare het eerste onderdeel van haar Renaulution productoffensief te presenteren: de elektrische Mégane. Ondanks dat hij zijn naam behoudt, heeft deze auto niets gemeen met de huidige, conventioneel aangedreven editie. Laten we beginnen met het formaat. Renault wilde de codes in autoland zó doorbreken dat het moeilijk is om het model in een specifiek segment te plaatsen. Met een lengte van 4,21 meter pronken de Fransen met een silhouet dat het midden houdt tussen een compacte hatchback, een SUV maar ook een cross-over coupé. Dit is ongeveer hetzelfde recept dat Citroën gebruikt met zijn nieuwste C4. Compact van formaat heeft deze elektrische Mégane ook zijn oog op de wereld van de stoere auto’s gevestigd met zijn dorpel lijsten, 20 inch wielen en hoge taillelijn. Het optisch zwevende dak dat de achteruit verkleint, de grotere spoorbreedtes en de standaard verzonken deurgrepen roepen de wereld van coupémodellen op, net als de gereduceerde bodemvrijheid. Voor de vloeiendheid van de carrosserielijn heeft Renault de handgrepen van de achterportieren hoog bij het dakraam geplaatst.

Aan de voor- en achterkant omvat de optiek een band die het nieuwe logo omsluit. Bij de voorkant is een belangrijke rol weggelegd voor de diverse lichtelementen, hier geaccentueerd door een uitsparing rond de koplampen. Met volledige led techniek luidt de voor- en achterverlichting een nieuwe signatuur in die toegepast gaat worden op alle modellen (thermisch en/of elektrisch) van het merk. De richtingaanwijzers scrollen en de achterlichten hebben een 3D effect. De verlichting werkt adaptief, waardoor het niet langer nodig is om over te schakelen van groot licht naar dimlicht. Bij de lancering zal de nieuwe Mégane E-Tech Electric worden aangeboden in 6 carrosseriekleuren (burst grey, shale grey, night blue, flame red, star black en gletsjer wit). Het is mogelijk om te kiezen voor een two-tone kleur met een andere tint voor het dak, de stijlen en de buitenspiegelkappen.

Deze heruitvinding van de carrosserie proporties is te danken aan de CMF-EV basis, die wordt gedeeld met de andere leden van de alliantie met Nissan (in het bijzonder diens Ariya) en aan de compactheid van de batterijen. Hierdoor konden de wielen in de hoeken van het koetswerk worden geduwd en wordt er een royale wielbasis geboden. Het resultaat is een leefruimte uit de hogere middenklasse met veel beenruimte voor 2 volwassenen achterin.

Net als andere elektrische auto’s profiteert hij van specifieke architectuur kenmerken, zoals de afwezigheid van een transmissietunnel of versnellingspook, om zo meer opbergruimte te bieden. Er is in totaal 30 liter aan vakken, naast de kofferruimte van 440 liter. Deze laatste biedt een dubbele bodem om de laadkabels in op te bergen.

Aan boord is het middelpunt het nieuwe digitale instrumentarium genaamd OpenR. Het is een display in omgekeerde L vorm dat bestaat uit een 12,3 inch groot scherm achter het stuur en een 12 inch touchscreen voor het multimediasysteem (op instapniveau meet het 9 inch); een ontwerpstijl die door Mercedes werd ingehuldigd bij de A klasse. Dit is het eerste productieoptreden van deze dashboardinrichting bij Renault. Hier is het multimediadisplay bedekt met een oppervlak van versterkt glas. Het herbergt een Android besturingssysteem dat veel beter presteert dan alles wat Renault tot nu toe heeft aangeboden. Het integreert alle Google functionaliteit. Men kan zijn account aan de auto koppelen en de eigen voorkeuren integreren. Alles is verbonden en responsief: Renault betreedt nu eindelijk de 21ste eeuw. Dit systeem is ook draadloos compatibel met Apple Carplay.

Het slanke dashboard is gemaakt van gerecyclede materialen, doorgestikt leer en in sommige gevallen textiel. Houten panelen sieren de deuren en geven een warme sfeer. Deze kwalitatief hoogwaardige presentatie wordt versterkt door led sfeerverlichting die varieert naargelang de helderheid van het exterieur. Dat is een soort van pleister op de wond bij dit werkelijk zeer donkere interieur. De glasoppervlakken zijn namelijk klein en er zijn geen plannen om een panoramisch dak te integreren. Jammer, want veel autoconsumenten stellen een open dak juist wel op prijs.

De ergonomie is redelijk goed met fysieke snelkoppelingen om de ventilatie, de temperatuur en de luchtstroom te beheren. Ik betreur de plaatsing van de versnellingspook achter het stuur, zoals bij de Volkswagen ID.3, die qua ergonomie verre van een benchmark is.

Onder de motorkap installeert Renault voor het eerst een gloednieuwe aandrijflijn die ontwikkeld is binnen de Renault – Nissan alliantie. Het is een zeer compacte en lichte synchroon motor met rotor. Hij zal verkrijgbaar zijn in 2 versies: als EV40 met 130 pk en 250 Nm en als EV60 met 218 pk en 300 Nm. De krachtigste versie laat de Mégane E-Tech Electric in 7,4 seconden van 0 naar 100 km/u accelereren. Merk op dat dit nieuwe platform, ontwikkeld binnen de alliantie, een tweede motor op de achteras kan krijgen om te profiteren van vierwielaandrijving.

Om deze nieuwe motoren aan te drijven, heeft Renault nieuwe batterijen in de vloer van de Mégane E-Tech Electric geplaatst. Dit is een van de grootste technische hoogstandjes van het merk met het wybertjes logo. Het is een door LG ontwikkelde lithium/ion batterij: de dunste op de markt, want slechts 11 cm dik. Het verschilt van die van de Zoé door een andere chemische structuur ten behoeve van een grotere energiedichtheid. Hij is eindelijk vloeistof gekoeld; een primeur voor Renault. Er zullen 2 capaciteiten worden aangeboden aan klanten: 40 kWh voor een bereik van 300 km (WLTP standaard) en 60 kWh voor een bereik van 450 km.

Om de actieradius te vergroten, biedt de Française 4 niveaus van regeneratief remmen, voorspellend laadbeheer dat navigatie gebruikt om de efficiëntie tot aan het dichtstbijzijnde laadpunt te optimaliseren, evenals een warmtepomp om het bereik bij koud weer te maximaliseren. De Mégane E-Tech Electric is compatibel met alle laadinfrastructuren. Bij wisselstroom (AC) kan hij tot 22 kW en tot 130 kW gelijkstroom (DC) accepteren. Een heel goed punt. Renault heeft ook haar Multi-sense systeem vernieuwd. Daarmee kunnen verschillende rij modi worden geconfigureerd.

Het Franse bedrijf heeft al zijn knowhow op het gebied van ophanging ingezet om een goed compromis te bieden tussen comfort en dynamiek. Daarom is de Mégane E-Tech Electric uitgerust met een gloednieuwe multilink achteras en een opnieuw gekalibreerde elektrische stuurbekrachtiging voor een snellere respons. Dit is zonder rekening te houden met een 30-tal rij hulpmiddelen zoals een rij assistent die de rijstrook aanstuurt en waarmee de Renault zelfstandig kan optrekken en afremmen. Verder is er een botsingswaarschuwing, een assistent voor volautomatisch parkeren en een 360 graden 3D camera. Dit laatste hulpmiddel is overigens geen overbodige luxe aangezien de overzichtelijkheid van de achterzijde van de Mégane E-Tech Electric beroerd is (kleine achterruit, dikke C stijl).

Renault heeft nog geen prijzen gecommuniceerd, maar ik weet al dat het assortiment zal bestaan uit 3 uitrusting niveaus genaamd Equilibre, Techno en Iconic. Ik verwacht een instaptarief van 40.000 euro. Renault heeft geen gigantische stand op de IAA van München, maar wilde toch de elektrische Mégane E-Tech presenteren. Het diamantenmerk, de enige Fransman die op de show aanwezig is, betaalde zelfs voor de luxe om er 3 in blauw, wit en rood op een rij te zetten. Het is voor Renault te hopen dat niet alleen Fransen deze daad van chauvinisme zullen waarderen, maar ook een hoop Nederlanders!

