Czinger heeft in Londen haar 1.250 pk sterke 21C hyper sportwagen onthuld. Het in Californië gevestigde, startende bedrijf belooft in de nabij de toekomst nog 3 andere modellen te zullen introduceren.
De Czinger 21C is compleet nieuw en heeft een 1+1-persoons zit configuratie. De hybride hyper sportwagen gaat concurreren met de McLaren Speedtail en de nog te introduceren Aston Martin Valkyrie. De oplage van de Czinger 21C zal worden gelimiteerd tot 80 exemplaren. Die krijgen een prijskaartje van minimaal 3,75 miljoen euro en maximaal 5,25 miljoen euro.

Eigenaar van het jonge automerk is Kevin Czinger. Tussen 9 en 17 uur houdt hij zich bezig met zijn hightech bedrijf. In de avonduren ontwikkelende hij de 21C. Daarvoor heeft Czinger inmiddels meer dan 350 patenten aangevraagd. Alle technologie van de 21C is intern ontworpen en wordt ook zelf door het bedrijf geproduceerd.

De 21C zit vol unieke 3D geprinte componenten, zoals de draagarmen van de wielophanging. Czinger zegt hier het ideale compromis gevonden te hebben tussen zo min mogelijk materiaal en een maximum aan sterkte. In de natuur zouden dieren hun spieren en planten hun vezels op soortgelijke wijze ontwikkelen. Gekoppeld aan een ultra lichtgewicht aluminium / koolstofvezel chassis van deze innovatieve constructiemethode levert een sportwagen op die voor zijn soort een vedergewicht is: hij doet de weegschaalnaald uitslaan tot slechts 1.250 kg. Dit getal is identiek aan het motorvermogen, waardoor er sprake is van een zelden geëvenaarde 1:1 verhouding tussen paardenkracht en kilo’s; een ideaal uitgangspunt voor indrukwekkende prestatiecijfers.

Voor de aandrijving van de 21C zorgt een dubbel geblazen 2,88 liter grote V8 die naast benzine ook draait op relatief milieuvriendelijk, carbon neutraal bio-methanol. Ook deze motor is volledig in eigen huis ontwikkeld; voor een startende autofabrikant beslist opmerkelijk. Pas bij 11.000 toeren grijpt de begrenzer in. Op eigen kracht levert de V8 liefst 950 pk. Volgens Czinger is er in de wereld geen enkele andere motor die zo’n hoog specifiek vermogen heeft. De V8 krijgt assistentie van een tweetal, op de vooras geplaatste, elektrische collega’s die elk goed zijn voor 150 pk. Onder de streep levert dat 1.250 pk op. Het vermogen van de verbrandingsmotor wordt via een 7-traps automaat met dubbel koppeling naar de achterwielen gestuurd.

Het zal geen verrassing zijn dat de prestaties van de 21C indrukwekkend zijn. Hij sprint sneller naar 100 km/u dan zo’n beetje alle ander hyper sportwagens: voor deze klus heeft de Czinger slechts 1,9 seconden nodig. Als topsnelheid wordt een haast ongelooflijke 430 km/u genoemd. Bij een dergelijk tempo is het natuurlijk belangrijk dat een auto over perfecte aerodynamische eigenschappen beschikt. Gelukkig stelt de 21C wat dit betreft niet teleur. Czinger stelt dat de sportwagen zal worden aangeboden in 2 varianten. De ‘standaard’ uitvoering voor op de openbare weg genereert 250 kg neerwaartse druk bij 250 km/u. De nog lichtere, voor circuit gebruik bestemde versie doet daar een flinke schep bovenop (790 kilo), maar keerzijde dat die wel iets aan topsnelheid inlevert. Toch is die variant altijd nog 380 km/u snel.

Klinkt dit allemaal te mooi om waar te zijn? Eigenlijk niet. Want anders dan veel andere startende autobouwers is Czinger voor het in productie nemen van de 21C niet afhankelijk van aanbetalingen van potentiële klanten oftewel geldschieters. Het hele project is door Kevin uit eigen zak betaald. Nou ja, een stel vrienden van hem heeft ook hun knip getrokken. Maar de financiering van de eerste Czinger is dus helemaal rond. Al met al is er reeds 150 à 200 miljoen dollar in de 21C geïnvesteerd. Czinger is vanwege de solide financiering van de 21C dus geen eendagsvlieg. Vandaar dat er 3 andere modellen in de pijplijn zitten. Czinger wil zichzelf niet positioneren als hyper sportwagen specialist, maar als (super)luxe merk. Daar horen ook minder extreem snelle modellen bij.

Geen van allen zullen overigens volledig elektrisch zijn. Czinger is namelijk erg kritisch over dergelijke auto’s: als je geen gebruik maakt van een bestaande, goed functionerende infrastructuur, dan is ‘duurzaamheid’ een wassen neus. Het bedrijf stelt dat bestaande tankstations kunnen worden omgebouwd voor alternatieve, milieuvriendelijkere brandstoffen. Dat is er sprake van hergebruik. En is dat niet wat de milieubeweging wil?

Helemaal als bij dergelijke, aangepaste tankstations stops worden gemaakt met lichtgewicht auto’s die relatief weinig brandstof gebruiken. In de Czinger wordt de klimaatproblematiek van de verkeerde kant benaderd. Bestaande techniek en infrastructuur biedt volgens het bedrijf nog volop oplossingspotentieel. Let maar op: van Czinger gaat wij nog veel horen!

