Close Menu
  • Home
  • Autonieuws
    • Introductienieuws
    • Actienieuws
    • Verkoopcijfers
    • Toekomstplannen
    • Nieuws over Oud
    • Nieuwstelex
  • Testcentrum
    • Testresultaten
    • Testrecensies
    • Tevredenheidresultaten
    • Kort door de bocht
  • Automerken
  • Achtergrond
  • Opinie
  • Contact
    • Contactformulier
    • Advertorials
    • Privacybeleid & Cookies
    • Colofon & Copyright
Facebook X (Twitter) Instagram
Trending
  • Waarom het klonen van een ​​bestseller geen garantie voor verkoopsucces is
  • In detail: de nieuwe McLaren McL 6GT
  • Tesla onthult nieuwe Roadster mogelijk deze maand al
  • Uber stuurt met Chinese partner 2.000 robottaxi’s naar Europa
  • Spyker maakt comeback met de C8 Preliator XXV (Update)
  • Prijs indicatie Lucid Gravity GT-S
  • Grote winstdaling voor Jaguar Land Rover
  • BMW: deze modellen zouden wel eens kunnen verdwijnen
Autointernationaal.nl
  • Home
  • Autonieuws
    1. Introductienieuws
    2. Actienieuws
    3. Economisch nieuws
    4. Verkoopcijfers
    5. Toekomstplannen
    6. Nieuws over Oud
    7. Nieuwstelex
    Featured

    Slimmer kiezen: zo haal je meer kilometers uit je autobanden

    30 oktober 2025
    Nieuwe artikelen

    In detail: de nieuwe McLaren McL 6GT

    14 augustus 2026

    Tesla onthult nieuwe Roadster mogelijk deze maand al

    14 augustus 2026

    Uber stuurt met Chinese partner 2.000 robottaxi’s naar Europa

    14 augustus 2026
  • Testcentrum
    1. Testresultaten
    2. Testrecensies
    3. Tevredenheidresultaten
    4. Kort door de bocht
    Featured

    Vroeger moeder en dochter, nu rivalen: testduel Ford Mustang Mach-E en Jaguar I-Pace

    1 december 2022
    Nieuwe artikelen
    8.0

    Grote SUV rijdt eindelijk lekker: test nieuwe Audi Q7

    12 augustus 2026

    RDW verliest geduld met automobilisten die terugroepacties negeren

    10 augustus 2026

    Volkswagen Polo: Elektrisch of Benzine?

    9 augustus 2026
  • Automerken
    • Alfa Romeo
    • Aston Martin
    • Audi
    • Bentley
    • BMW
    • Bugatti
    • Cadillac
    • Caterham
    • Chevrolet
    • Chrysler
    • Citroën
    • Dacia
    • Daihatsu
    • DS
    • Ferrari
    • Fiat
    • Ford
    • Honda
    • Hyundai
    • Infiniti
    • Jaguar
    • Jeep
    • Kia
    • Lada
    • Land Rover
    • Lamborghini
    • Lexus
    • Lotus
    • Lynk & Co
    • Maserati
    • Mazda
    • McLaren
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Opel
    • Peugeot
    • Porsche
    • Renault
    • Rolls-Royce
    • Seat
    • Škoda
    • Smart
    • SsangYong
    • Subaru
    • Suzuki
    • Techrules
    • Tesla
    • Toyota
    • Vauxhall
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Achtergrond
  • Opinie
  • Contact
    • Contactformulier
    • Privacybeleid & Cookies
    • Colofon & Copyright
Autointernationaal.nl
Home»Autonieuws»Economisch nieuws»Autofabrikanten blijven last houden van chiptekort
Economisch nieuws

Autofabrikanten blijven last houden van chiptekort

25 oktober 20225 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
BMWspartanburg

Het wereldwijde chiptekort is nog altijd niet voorbij. Dat ziet de Nederlandse chipfabrikant NXP. Met name in de autosector is de vraag naar chips nog altijd veel groter dan het aanbod.

Het chipbedrijf komt naar buiten met goede kwartaalcijfers: 20 procent meer omzet dan een jaar geleden. “Die stijging komt vooral uit de autosector en de industrie, denk aan machines en robots”, zegt Jean Schreurs, directeur van NXP Nederland. “In bijna elke auto zit een chip van NXP”.

Als er eenmaal een tekort is, is dat niet zomaar over, benadrukt Schreurs. “Een chip maken kan een half jaar duren. Dat schaal je niet zo makkelijk even op”. NXP heeft bij 70 procent van zijn producten nu een levertijd van een jaar of langer. Het bedrijf weet nog niet wanneer de situatie verbetert.

Voor wat betreft de actuele situatie rondom het chiptekort valt op dat er veel vraag is naar grotere chips die al jaren worden toegepast in de autosector. “Het beeld dat wij krijgen uit Duitsland is dat de levering van zeer rekenkrachtige chips steeds beter wordt” zegt Nils Poel, handelsspecialist bij de Europese brancheorganisatie van autotoeleveranciers CLEPA. “Maar grotere chips, daar blijft het misschien wel tot 2025 krap”.

Toyota en Volkswagen, respectievelijk de nummer 1 en 2 van de wereld qua verkoopvolume, hebben daarom hun verwachtingen voor de rest van het jaar moeten temperen. Wegens het aanhoudende gebrek aan componenten kunnen ze de vraag nog steeds niet aan. Het fors gedaalde consumentenvertrouwen als gevolg can conflicten in de wereld en de opgelopen inflatie spelen een veel kleinere rol.

De Volkswagen Groep, denkt dit jaar eenzelfde hoeveelheid voertuigen te kunnen afleveren als in 2021, zo blijkt uit de toelichting op de meest recente kwartaalresultaten. Eerder streefde de autoproducent uit Wolfsburg, dat ook merken als Audi en Skoda onder haar hoede heeft, er naar om tussen de 5 en 10 procent meer auto’s te bouwen dan een jaar eerder.

“Maar als gevolg van een structureel tekort aan halfgeleiders zal ook 2022 worden geraakt door leveringsproblemen”, aldus een woordvoerder van de Volkswagen Groep. De autofabrikant verwacht wel gedurende het huidige kwartaal voortgang te boeken bij het oplossen van de chiptekorten. Ook Ford en Mercedes benadrukten eerder deze week dat de productie wordt gehinderd door een tekort aan halfgeleiders.

Bij Toyota is de wereldwijde productie afgelopen kwartaal weliswaar met 30 procent toegenomen, maar die positieve boodschap ging gepaard met de waarschuwing dat de tekorten aan halfgeleiders en andere onderdelen de productie de komende maanden blijven beperken. Het Japanse autoconcern, tevens fabrikant van Lexus, produceerde in september een recordaantal van 887.733 voertuigen. Dat was maar liefst een stijging van 73 procent ten opzichte van dezelfde maand een jaar eerder. Maar een woordvoerder van Toyota noemt dat een eenmalige uitschieter. “Ik zou het geen herstel noemen”.

Toyota acht het onwaarschijnlijk dat het haar productiedoelstelling van 9,7 miljoen voertuigen voor dit boekjaar, dat op 31 maart 2023 afloopt, kan halen. Reden is het gebrek aan chips. In de eerste helft van het op 1 april begonnen boekjaar produceerde het bedrijf bijna 4,5 miljoen voertuigen. Dat was weliswaar een stijging van 10 procent ten opzichte van een jaar eerder, maar nog altijd 5 procent minder dan begroot

De chipsector zit ondertussen niet stil: er worden honderden miljarden geïnvesteerd om de komende jaren nieuwe fabrieken over de hele wereld neer te zetten. Daarnaast hebben de Verenigde Staten en de Europese Unie tientallen miljarden vrijgemaakt om meer productie naar de eigen continenten te halen.

De productieterugval bij autofabrikanten gedurende de coronapandemie heeft geleid tot een inhaalvraag en daar profiteren zij momenteel van. Dankzij de volle orderboeken kan er ook het volle pond gevraagd worden voor wat betreft de prijzen van de auto’s, met als gevolg blinkende winstcijfers. Zo rapporteerde Volkswagen over de eerste 9 maanden van dit jaar een bedrijfsresultaat van 2,5 miljard euro; een verdubbeling van het bedrag dat in 2021 in dezelfde periode aan de strijkstok bleef hangen. De omzet kwam uit op 52 miljard euro en dat is 6 procent meer dan vorig jaar.

Dochter Porsche maakte een winstsprong van 40 procent tot 5,05 miljard euro. De omzet groeide in vergelijking met vorig jaar in de eerste 9 maanden met bijna 16 procent tot 26,7 miljard euro.

Aan de andere kant van de oceaan klinken ook optimistische geluiden. General Motors bevestigde namelijk in haar meest recente kwartaalbericht dat de jaarwinst zal uitkomen op 9,6 à 11,2 miljard dollar. Financieel directeur Paul Jacobson laat weten dat de groei vertraging van de Amerikaanse economie tot nu toe geen impact heeft gehad op de vraag naar de diverse auto’s.  “Zowel de prijzen als de vraag blijven sterk”.

Toch laat het politiek-economische klimaat de autofabrikanten niet onberoerd. “We zullen het komende decennium vaker te maken krijgen met crises en problemen in de toeleveringsketen”, zei Oliver Blume, de afgelopen zomer aangetreden topman van Volkswagen. “Wat je het beste kunt doen, is financiële veerkracht hebben en je voorbereiden om flexibel te zijn in de verschillende delen van de wereld”.

 

Auto-industrie Halfgeleiders Microchips

Related Posts

2026 wordt een crisisjaar voor Duitse autofabrikanten

1 juni 2026

Europa: voor het eerst meer import van auto’s uit China dan export

13 maart 2026

‘Made-in-Europe-plan’: auto-industrie is kritisch

1 maart 2026

Reageren is niet mogelijk.

Recensies
8.0

Grote SUV rijdt eindelijk lekker: test nieuwe Audi Q7

12 augustus 2026
8.0

Eerste kennismaking met de Audi A2 e-Tron

4 augustus 2026
9.0

De sterren staan goed: test Mercedes C 400 4Matic

21 juli 2026
6.0

Stelt nogal teleur: test Kia K4 1.0 T-GDi

19 juli 2026
7.0

Een echte 4×4: test Jeep Compass 4xe

8 juli 2026

Autointernationaal.nl heeft zijn uiterste best gedaan om te achterhalen of er op de geplaatste foto's copyright zit. Bedrijven of personen die desondanks menen dat hun eigendomsrechten geschonden zijn, kunnen binnen 14 dagen via het contactformulier daar melding van maken. Autointernationaal.nl zal dan binnen 24 uur de betreffende foto verwijderen.

Copyright © Autointernationaal | Sitemap | RSS Feed | Techniek door TwelveTrains

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.