Renault heeft in het eerste semester een recordverlies geleden. Het Franse autoconcern had last van de corona crisis en zag ook het dividend wegvallen dat het normaal gesproken ontvangt van Nissan, waar het een belang van 43 procent in heeft. Deze Japanse alliantiepartner doet het ook slecht en schrapte de betalingen aan aandeelhouders.
In het eerste semester van dit jaar moest Renault zijn fabrieken en showrooms wekenlang dicht houden. Het Franse autoconcern, dat ook het Roemeense Dacia en het Russische Lada omvat, zag zijn omzet daardoor met 34,3 procent dalen tot 18,4 miljard euro. Het nettoverlies kwam uit op 7,3 miljard euro, tegen een winst van 970 miljoen euro een jaar eerder. Van die daling kwam 4,8 miljard euro op het conto van Nissan, waar Renault een aanzienlijk belang in heeft. Deze partner kondigde eerder deze week aan in het volledige financiële jaar een verlies van 670 miljard yen (5,4 miljard euro) te verwachten. Ook noteerde Renault een operationeel verlies van 2 miljard euro. Wereldwijd werden van januari tot en met juni 1,257 miljoen auto’s verkocht.
Eerder dit jaar maakte Renault al plannen bekend om wereldwijd 14.600 banen te schrappen en de productiecapaciteit met een vijfde te verlagen. Dat moet 2,2 miljard euro aan kostenbesparingen opleveren, waarvan 600 miljoen euro dit jaar al gerealiseerd moet worden. Renault heeft voor 5 miljard euro aan leningen afgesloten bij de Franse overheid om de corona crisis te doorstaan. Om daarvoor in aanmerking te komen, schrapte de autofabrikant al zijn dividend.
Gelukkig valt er ook positief nieuws over Renault te melden. Zo was de Zoé het afgelopen half jaar de best verkochte elektrische auto in Europa en voerde de Clio de statistieken bij de conventioneel aangedreven modellen aan. Met de scherp geprijsde Twingo Electric denken de Fransen na de zomer goed te kunnen gaan scoren. Renault doet vanwege de onzekerheden die gelinkt zijn aan het corona virus geen uitspraken over haar vooruitzichten voor heel 2020.
Nieuwe designchef
De nieuwe topman Luca de Meo moet Renault weer winstgevend maken. Hij heeft de 47-jarige Gilles Vidal bij rivaal weggekocht om de designafdeling te versterken. Renault meldt dat de aanwerving geen gevolgen heeft voor de positie van hoofdontwerper Laurens van den Acker.
Vidal verdiende zijn sporen zoals gezegd bij concurrent PSA. Daar heeft hij 25 jaar gewerkt. Nu gaat de Fransman bij Renault aan de slag. Vidal was bij Peugeot hoofdontwerper, maar rapporteert bij zijn nieuwe werkgever aan Van den Acker. Hij gaat in november aan de slag bij Renault. Eerder was er sprake van dat de hoofdontwerper van Seat bij het Franse autoconcern aan de slag zou gaan.

Met de aanstelling van Vidal haalt Renault een grote naam binnen. De ontwerper werkte vanaf 1996 bij Citroën. Daar was hij betrokken bij de totstandkoming van de C4 Picasso en bij de facelift van de Berlingo. Vanaf 2009 ging Vidal binnen de PSA Groep tekenen voor Peugeot. Onder zijn creatieve leiding kwamen onder anderen de huidige modellen 208, 508 en 3008 tot stand. Die Peugeot producten vallen vanwege hun agressieve design erg in de smaak bij de consument.
Als Vidal (foto) de modellen van Renault een vleugje van de succesvolle styling van de producten met leeuw logo kan geven, dan kunnen dat heel succesvolle auto’s worden. Met name de huidige Talisman is gespeend van elke flair.
