Rijden deed de Volkswagen ID.3 vanaf het begin al goed, maar toch kreeg het model veel kritiek. Dat kwam vanwege een indruk van ondermaatse kwaliteit en onafgemaakte software. Een voor volgend jaar geplande facelift zouden deze kritiekpunten moeten oplossen. Maar de prijzen worden echter ook opgetrokken.
Vooral de gevoelige en onverlichte vlakken voor klimaat- en volumeregeling, de niet erg intuïtieve menustructuur van de ver van de bestuurder af geplaatste 10 inch monitor, de trage spraakbesturing, het haperende navigatiesysteem inclusief een eveneens matig presterende infotainmentfuncties vielen tegen bij de ID.3 die ruim 2 jaar geleden op de markt kwam. De slecht gelakte binnenkant van de motorkap en het harde plastic in het interieur voldeden allerminst aan de verwachtingen van een Volkswagen met een testautoprijs van afgerond 50 mille.

Gelukkig neemt Volkswagen de kritiek van klanten en media op de ID.3 serieus. In het voorjaar van 2023 toont het bedrijf uit Wolfsburg een herziene versie van de elektrische compacte middenklasser, waarbij met name de kwaliteitsbeleving van het interieur zou moeten stijgen. Geschuimde oppervlakken moeten zorgen voor een vergelijkbaar kwaliteitsverschil als bij de T-Roc vóór en na de facelift.
| Volkswagen….. | BYD……….. | Renault…….. | Smart………. |
| ID.3 | Atto 3 | Mégane E-E | #1 |
| 58 kWh | 61 kWh | 60 kWh | 66 kWh |
| Pro | Design | Techno | Premium |
| 45.990 euro | 44.998 euro | 45.190 euro | 44.895 euro |
| Volkswagen….. | Kia………… | Polestar……. | Volvo………. |
| ID.3 | e-Soul | 2 | XC40 |
| 58 kWh | 64 kWh | 63 kWh | 69 kWh |
| Pro Life | Executive | – | Core |
| 46.990 euro | 47.295 euro | 47.900 euro | 47.995 euro |
| Volkswagen….. | Cupra………. | Hyundai…….. | Toyota……… |
| ID.3 | Born | Ioniq 5 | BZ4X |
| 58 kWh | 58 kWh | 58 kWh | 71 kWh |
| Pro Style | Copper | Connect | Active |
| 51.590 euro | 51.990 euro | 50.890 euro | 51.395 euro |
De upgrade heeft echter ook invloed op de prijzen. De tarieven van de vernieuwde ID.3 beginnen bij 45.990 euro. Voor dit bedrag levert Volkswagen de Pro basisuitvoering. Voorheen kon er voor minder dan 38 mille worden ingestapt in de ID.3, al moest je het dan wel doen met 45 kWh en 150 pk. Nu krijgt de klant standaard 58 kWh en 204 pk. De Volkswagen ID.3 Pro is er voortaan ook in de uitvoeringen Life en Style. Die kosten respectievelijk 46.990 euro en 51.590 euro. Voorheen was de duurste ID.3 uitvoering de Pro S (77 kWh, 204 pk) die voor 44.490 euro in de prijslijst stond.

Het grootste deel van de prijsstijging kan worden verklaard door de uitgebreidere standaarduitrusting. Die omvat voortaan onder meer adaptieve cruise control, een navigatiesysteem met een groter (10 inch) display en onderdelen van het Style en Comfort pakket. Ook standaard zijn voortaan 18 inch lichtmetalen velgen (in plaats van stalen exemplaren), automatische airco met 2 temperatuurzones, stoelverwarming voorin, een te verwarmen plus met leer bekleed stuurwiel, Lane Assist en zowel voor als achter parkeersensoren. Dat alleen al komt neer op zo’n 3.000 euro.
Als Pro Life (niet te verwarren met pro-abortus activisme) is de ID.3 standaard uitgerust met matrix koplampen (IQ Light) inclusief led balk in de grille, Park Assist Plus, een achteruitrijcamera, Keyless Acces, privacy glas, achterlichten met dynamische knipperlichten, automatisch grootlicht en een diefstalalarm. De Style uitvoering voegt daar zaken als ArtVelours bekleding, een glazen panoramadak, Dynamic Chassis Control, elektrisch verstelbare stoelen met geheugen functie, een uitgebreid Augmented Reality head-up display en voorruitverwarming aan toe.
Vanwege de dikke orderportefeuille voor de huidige versie (die inmiddels is uitverkocht) zal Volkswagen de eerste exemplaren van de bijgepunte ID.3 pas in het vierde kwartaal van 2023 aan klanten leveren. Iedereen die nu een ID.3 bestelt, krijgt een bevestiging voor het vernieuwde model (die in het voorjaar officieel zal worden voorgesteld; momenteel moeten wij het nog doen met deze schetsen) en een opmerking dat de prijs nog met ongeveer 2 procent kan veranderen. Zodra de facelift is gehomologeerd, en dat zal naar verwachting in april 2023 het geval zijn, zal de voorverkoop en productie van de nieuwe modellen van start gaan.
Volkswagen zal in de toekomst de ID.3 blijven bouwen in Zwickau en Dresden. Er komt ook een assemblagelijn in de hoofdfabriek in Wolfsburg. Qua geboortegrond komt de elektrische middenklasser dus steeds dichter bij de Golf te staan. Maar Volkswagen lijkt steeds verder verwijderd te raken van het 6 jaar geleden geformuleerde doel om een compacte emissievrije personenwagen aan te bieden voor de prijs van een vergelijkbare Golf …
