Audi is voorzichtig optimistisch over het lopende jaar, ondanks dat de coronacrisis nog niet voorbij is. Dat bleek uit de toelichting op de in 2020 behaalde resultaten. Het topmanagement van het Duitse premium merk toont zich onder leiding van CEO Markus Duesmann in ieder geval zelfverzekerd als het gaat om de leidende rol van Audi op het gebied van elektrische mobiliteit. “De pandemie heeft er gelukkig niet voor gezorgd dat ons ontwikkeltempo in digitalisering en elektrificatie is vertraagd”, aldus Duesmann.
Duesmann had eerder deze week al aangegeven dat Audi geen nieuwe generatie benzine- en dieselmotoren meer gaat ontwikkelen. Volgens hem zijn de kosten daarvan met name door de nieuwe Euro 7 emissienorm veel te hoog. Het geld (en de inspanningen) kunnen volgens hem beter gebruikt worden voor de verdere uitbouw van het aanbod aan elektrische auto’s. Voor de zomer wil Duesmann (foto) beslissen wanneer de productie van auto’s met een verbrandingsmotor wordt gestopt.

Net zoals vele andere autofabrikanten, waaronder Ford, Renault en Volkswagen, heeft Audi veel last van de moeizame aanlevering van halfgeleiders. Dat is een neveneffect van de corona pandemie. “De gevolgen zijn duidelijk voelbaar. In dit lopende kwartaal kunnen we hierdoor ruim 10.000 auto’s minder bouwen. Die achterstand halen wij in de loop van het jaar wel weer in”, aldus Duesmann, die in april vorig jaar de niet alleen intern omstreden Bram Schot opvolgde als topman van Audi.
Dit jaar is voor het eerst meer dan de helft van de nieuwe modellen van Audi (deels) elektrisch. Vorige maand was de wereldpremière van de e-tron GT en later dit jaar volgt de Q4 e-Tron die ook leverbaar wordt in een Sportback uitvoering. Met dit model wil Audi de vraag naar compacte elektrische auto’s gaan bedienen. De Q4 e-Tron is technisch identiek aan aan de Volkswagen ID.3, maar heeft een veel hoogwaardiger interieur. Audi zal in de periode tot 2025 in totaal 20 nieuwe elektrische modellen presenteren. Het streven is dat een derde van de wereldwijde verkoop dat jaar gegenereerd wordt met emissievrije personenwagens, zo laat Duesmann weten. De komende jaren is er echter ook een belangrijke verkooprollen weggelegd voor stekker hybride uitvoeringen van de diverse modellen.

De grote ambities en het omvangrijke modellenoffensief op het gebied van elektrische mobiliteit moeten mede mogelijk worden gemaakt door meer synergie binnen de Volkswagen Groep, zo stelt Duesmann. Daarmee kunnen namelijk de onderzoek & ontwikkelingskosten en andersoortige budgetten worden gedeeld. De Volkswagen Groep heeft hiermee vorig jaar al een begin mee gemaakt met de oprichting van divisie Car.Software Organization, waarin alle technologische knowhow is gebundeld.
Binnen de Audi organisatie zelf loopt momenteel het hightech project Artemis. Daarmee wil de autofabrikant buiten de traditionele kaders en procedures om laten zien dat zij in staat is om in korte tijd een auto te ontwikkelen die toonaangevend is op het gebied van digitalisering en elektrificatie. Het streven is dat het Artemis team in 2024 zijn eerste concrete model zal presenteren. Die wordt momenteel ontwikkeld onder de naam Landjet. Het is de bedoeling dat de betreffende knowhow ook beschikbaar komt voor andere automerken van de Volkswagen Groep en dan met name voor Bentley en Porsche.

Audi heeft vorig jaar wereldwijd 1.692.773 auto’s verkocht; een daling van 8 procent ten opzichte van 2019, toen er 1,84 miljoen klantleveringen waren. Volgens Duesmann was vooral de eerste helft van 2020 moeilijk, maar trok de mondiale verkoop vanaf het derde kwartaal weer aan, vooral dankzij het herstel van de Chinese markt. In het vierde kwartaal waren er 505.583 klantleveringen. Van de 1,69 miljoen auto’s werden er vorig jaar 700.000 stuks door Audi in China verkocht. De omzet kwam vorig jaar uit op 49,97 miljard euro (2019: 55,68 miljard), terwijl de operationele winst tot 2,74 miljard euro daalde (2019: 4,51 miljard euro). Daar stond tegenover dat Audi op 31 december 2020 een betere kasstroom positie had dan eind 2019: 4,5 miljard euro tegenover 3,1 miljard euro.
Dat er eind vorig jaar meer geld in kas was, is niet alleen te danken aan de bezuinigingen en herstructureringen die de autofabrikant doorvoerde onder de namen ‘Audi Transformation Plan’ en ‘Audi.Zukunft’, maar ook (en vooral) aan een interne verkoop van aandelen binnen de Volkswagen Groep ter waarde van 1,5 miljard euro. Audi is van plan om in de periode tot en met 2025 minimaal 17 miljard euro te investeren in research en development, waarvan 10 miljard euro in elektrificatie en 3 miljard euro in digitalisering. Het totale investeringsbudget voor de komende jaren is 35 miljard euro groot.

Het afgelopen jaar deed Audi vooral goede zaken met de Q3 en de A6. Met deze succesvolle modellen werd een verkoopstijging van respectievelijk 18,1 en 11,8 procent gerealiseerd. Gezien de toenemende belangstelling voor SUV modellen ten koste van sedans en stationwagons, is de stijgende populariteit van de A6 opvallend te noemen, maar bekend is dat de Chinezen wel pap lusten van de sedan versie. Een ander model dat het in 2020 goed deed, was de e-Tron, waarvan de afzet met liefst 80 procent toenam ten opzichte van 2019. Ook de Audi Sport divisie deed goede zaken, met een stijging van 16,1 procent van het aantal klantleveringen.
Voor het komende jaar spreekt Chief Financial Officer Arno Antlitz (foto) van “gematigd optimisme”, maar hij houdt nog wel een slag om de arm in verband met het corona virus en het nog immer voortdurende chiptekort. Toch denkt hij net als zijn baas Duesmann dat Audi beter voorbereid is op de transitie naar elektrische mobiliteit dan de directe concurrenten BMW en Mercedes. Dergelijke claims moet je doorgaans met een korreltje zout nemen, maar in dit geval spreken de cijfers voor zich: de Audi e-Tron was afgelopen jaar veel succesvoller dan de modellen die BMW en Mercedes op elektrisch gebied te bieden hadden.
