De Chinese regering legt bedrijven in het Aziatische land die grafiet willen exporteren nieuwe beperkingen op. Die grondstof wordt gebruikt in accu’s voor elektrische auto’s. China is de belangrijkste producent en exporteur van grafiet.
Eerder dit jaar besloot de Chinese regering al om de export van 2 andere grondstoffen voor accu’s te beperken. Het ging toen om gallium en germanium. Ook voor grafiet was de handel toen overigens al niet helemaal vrij.
De nieuwe exportregels gaan op 1 december in en verplichten Chinese bedrijven om een vergunning aan te vragen voordat zij grafiet het land uit mogen voeren. Onder meer de Verenigde Staten, Duitsland, Japan en Zuid-Korea betrekken veel grafiet uit China. Een woordvoerder van de Chinese regering laat weten dat de maatregel nodig is in verband met het “nationale belang” en de “nationale veiligheid”.
Door de transitie naar elektrische mobiliteit wordt de afzetmarkt voor stekkervoertuigen steeds groter. Autofabrikanten in onder meer China, de Verenigde Staten, Japan, Zuid-Korea en diverse Europese landen strijden om meer marktaandeel. Overheden bemoeien zich daar ook mee. Zo heeft de Europese Unie aangekondigd onderzoek te zullen gaan doen naar de prijsvorming van Chinese auto’s die op de Europese markt worden aangeboden. De regering in Peking wordt er van verdacht de prijzen van dergelijke personenwagens kunstmatig laag te houden waardoor er sprake zou zijn van oneerlijke concurrentie met Europese fabrikanten van auto’s. Gelet op het feit dat zware verliezen lijdende Chinese branchegenoten met overheidssteun financieel overeind worden gehouden, lijkt daar inderdaad sprake van te zijn.
Maar de Chinese regering zegt geen begrip te hebben voor het onderzoek. Blijkbaar voelt met in Peking dus nattigheid. De export beperking van grafiet lijkt daarom een reactie op de maatregel van de Europese Unie. Okay, als China het zo wil spelen, dan volgt hier nogmaals het dringende advies aan Nederlandse consumenten: KOOP GEEN CHINESE AUTO!
