BYD breidt zijn Europese gamma uit met de Atto 8. Dat is een ruim 5 meter lange elektrische SUV met 7 zitplaatsen. De Atto 8 werd op de autosalon van Parijs onthuld en komt in het eerste kwartaal van 2027 naar Nederland.
De elektrische 7-zits SUV wordt dan leverbaar in 2 uitvoeringen. Beide varianten hebben de tweede generatie van BYD’s Blade accu met een capaciteit van 115 kWh (of dit de bruto of netto accucapaciteit is, vermeldt BYD) en beschikken over de nieuwe Flash Charging technologie.

De Atto 8 wordt door BYD aan de bovenkant van haar SUV-aanbod in Europa gepositioneerd en kan als opvolger van de onpopulaire Tang (eveneens een elektrische SUV) worden beschouwd. Met meer dan 600 kilometer actieradius (WLTP), 7 zitplaatsen en bijzonder korte laadtijden heeft het nieuwe model heel wat te bieden. Voor de Flash Charging technologie zijn overigens wel speciale snelle laadstations nodig.

De BYD Atto 8 is 5,04 meter lang (Tang: 4,97 meter), bijna 2 meter breed en 1,76 meter hoog. In de inleiding werd reeds vermeld dat er 2 uitvoeringen naar Nederland komen: de Design RWD met achterwielaandrijving en de Excellence AWD met vierwielaandrijving. De eerste versie heeft 1 elektromotor op de achteras die goed is voor 462 pk en 365 Nm. Daarmee accelereert de Atto 8 in 8 seconden vanuit stilstand naar 100 km/h. De Design RWD variant heeft een actieradius van 653 kilometer. De Atto 8 Excellence AWD heeft een extra elektromotor. Die zit op de vooras. Het systeemvermogen bedraagt 775 pk en aan koppel is er maximaal 730 Nm beschikbaar. De sprint vanuit stilstand naar 100 km/h duurt 4,6 seconden. De actieradius komt met 602 kilometer wat lager uit. Ter vergelijking: De Tang heeft een accu met een netto capaciteit van 108,8 kWh, is 517 pk sterk en heeft een actieradius van maximaal 530 kilometer. Snel opladen kan met maximaal 170 kW.

De Atto 8 is het eerste model van BYD dat in Europa geschikt is voor Flash Charging. Die techniek werd eerder dit jaar al aangekondigd en verkort de laadtijd aanzienlijk. Volgens BYD kan de accu van de Atto 8 bij een Flash Charger in 5 minuten van 10 procent naar 70 procent worden opgeladen. Na 9 minuten is de accu voor 97 procent vol. Ook bij extreme kou is er volgens BYD sprake van korte laadtijden: bij een temperatuur van -30 graden duurt bijladen van 20 procent naar 97 procent slechts 12 minuten. Bedenk wel dat bij een gewoon snel laadstation dergelijke laadtijden niet gehaald kunnen worden. BYD komt daarom met een eigen Europees netwerk van Flash Charging locaties. Eind 2027 wil de autofabrikant 3.000 stations in onze regio hebben. Waar die precies komen en wanneer Nederlandse Atto 8 rijders er gebruik van kunnen maken, is nog niet duidelijk. Gelet op de overbelasting van ons elektriciteitsnet zou dat wel eens een tijdje kunnen duren. De 79GT van premium dochtermerk Denza is overigens ook geschikt voor Flash Charging.

BYD voorziet beide uitvoeringen van de Atto 8 standaard van een digitaal instrumentenpaneel van 10,25 inch, een head-up display van 26 inch en een centraal geplaatst touchscreen van 15,6 inch. Het infotainment systeem beschikt over Google built-in, met onder meer Google Navigation, Google Assistant en de Play Store.

De voorstoelen en de buitenste zitplaatsen van de tweede rij zijn verwarmbaar, beschikken over ventilatie en zijn voorzien van een massagefunctie. Lederen meubilairbekleding en automatische airconditioning met 3 temperatuur zones zijn ook standaard. Een groot glazen panorama dak van 2,39 m2 zorgt voor veel daglicht in het interieur.

Verder is er voorin een koel & verwarming vak waarin de temperatuur kan variëren van -6 tot 50 graden. Het audiosysteem van de Atto 8 Design RWD telt 10 luidsprekers, terwijl de Excellence AWD uitvoering er maar liefst 21 heeft.

Met alle 7 zitplaatsen in gebruik, heeft de Atto 8 een bagageruimte van 270 liter. Als de zetels op de tweede en derde rij worden neergeklapt, groeit het volume van de kofferbak tot maximaal 1.960 liter. Daarnaast is er een frunk van 136 liter. Ideaal voor de laadkabel, maar er passen ook kleinere reistassen in.

De Nederlandse verkoop van de Atto 8 start zoals gezegd in eerste kwartaal van 2027. Wanneer de eerste exemplaren daadwerkelijk worden geleverd, is nog niet bekend. Ook is het nog even gissen naar de prijzen. Pas als wij die weten, kan beoordeeld worden hoe aantrekkelijk de Atto 8 daadwerkelijk is.

