Wie in een Porsche Cayenne Diesel rijdt, moet niet verbaasd opkijken als de dealer belt. De motor heeft namelijk dringend een software update nodig. Of beter gezegd: Porsche moet de sjoemelsoftware laten verwijderen. Het gaat in Europa om circa 22.000 exemplaren van de Cayenne.
De Cayenne Diesel is uitgerust met software die een testsituatie kan herkennen. Zodra het stuur draait of de auto een helling op moet, schakelt het reinigingssysteem zichzelf uit en richt de motor zich op maximaal presteren. Ten koste van het milieu. Wordt er niet aan het stuur gedraaid en zo, dan signaleert de Porsche dat hij in een laboratorium staat en wordt de uitstoot van schadelijke stoffen geminimaliseerd en zijn de prestaties even wat minder. Dit verhaal hebben we eerder gehoord. Kennelijk is het de strategie van het Volkswagen concern om gewoon af te wachten tot het tegen de lamp loopt, in plaats van in één keer open kaart te spelen.
De leider van de ondernemingsraad van Porsche is witheet en eist het ontslag van het Audi management. De motoren van de Cayenne Diesel werden namelijk geleverd door Audi. Bij Porsche voelt het personeel zich nu genaaid door een familielid dat er blijkbaar geen been in zag om besmette diesels te leveren. Maar het is óók naïef om te denken dat Audi schone, ‘eerlijke’ motoren zou ontwikkelen.
De verplichte terugroep actie is een initiatief van de Duitse minister van Verkeer, Alexander Dobrindt. Die heeft besloten om met de vuist op tafel te slaan. Voor 2 augustus staat in Berlijn crisisoverleg op de regeringsagenda in verband met de sjoemeldiesel affaire. Dan worden ook de Duitse autofabrikanten op het matje geroepen. Ter voorbereiding van dit overleg heeft het Volkswagen concern al aangegeven dat zij bereid is om nog eens 1 miljoen dieselauto’s terug te roepen, waaronder exemplaren van Porsche (ook in de oliegestookte Macan zit natuurlijk sjoemelsoftware). Onderhand betekent dit dat wereldwijd bijna 4 miljoen auto’s van het concern terug naar de dealer moeten.

Tot er aanpassingen aan de motor zijn verricht, moet Porsche de verkoop van de Cayenne Diesel staken. Het verkoopverbod dat Dobrindt heeft uitgevaardigd voor de Cayenne Diesel is een ongekend strenge maatregel. Niet eerder in de geschiedenis van het naoorlogse Duitsland ging de regering hiertoe over.
Pikant is dat toen in september 2015 bekend werd dat Volkswagen in de Verenigde Staten sjoemelsoftware had geïnstalleerd om de uitstootscores van dieselmotoren te manipuleren, toenmalig topman Martin Winterkorn gedwongen werd om ontslag te nemen. Hij werd opgevolgd door Matthias Müller, voorheen de merkchef van Porsche. In die functie was hij eindverantwoordelijk voor de fraude met de dieselmotoren van de Cayenne. Maar hij zal wel zeggen dat hij het niet geweten heeft.
Aanvankelijk richtte het fraudeonderzoek zich op de 4 cilinder TDI dieselmotoren van Volkswagen zelf, maar vorig jaar lekte uit dat ook Audi bedrog had gepleegd, ondanks eerdere logenstraffingen van merkchef Rupert Stadler. En nu wordt dus ook Porsche beschuldigd van het installeren van sjoemelsoftware op de dieselmotor in de Cayenne.
De nieuwe onthullingen zijn koren op de molen van heel wat Duitse politici en opiniemakers die de eindverantwoordelijken voor het bedrog voor de rechter willen brengen én tegelijkertijd schadevergoeding vragen voor de (miljoenen) eigenaren van een dieselauto van het Volkswagen concern. Er worden niet onterecht ook vragen gesteld bij de rol van de Müller, die dus tot 2 jaar geleden de operationele baas van Porsche was. Is het aanneembaar dat hij niet op de hoogte was van het gesjoemel of heeft hij bewust informatie achtergehouden? Van het antwoord op die vraag zal afhangen of hij kan aanblijven als topman van het Volkswagen concern.
Ondertussen neemt het ongenoegen en de ontgoocheling toe bij de miljoenen gedupeerde Volkswagen klanten. De roep naar een schadevergoeding wordt elke dag groter, en dat is begrijpelijk. De inruilwaarde van hun dieselauto zal zonder twijfel door de schuld van Volkswagen fors gaan dalen. In de Verenigde Staten kunnen de gedupeerde klanten rekenen op een schadeloosstelling of worden hun dieselauto’s teruggekocht tegen een faire prijs. In Europa is daar vooralsnog geen sprake van omdat Volkswagen daartoe de noodzaak niet ziet. Of beter: omdat er op Europees niveau nog niet à la Dobrindt met de vuist op tafel is geslagen.
