Vanaf 2025 wil Audi alleen nog maar elektrische auto’s verkopen. Dat heeft dus nogal wat gevolgen voor het huidige modellengamma van de Duitse fabrikant. Om de transitie te kunnen maken, zijn er door Audi heel wat nieuwe elektrische auto’s gepland. In Ingolstadt wordt onder andere gewerkt aan een productieversie van deze Grand Sphere conceptstudie.
Eerder liet Audi ons al kennismaken met de veelbelovende Artemis conceptstudie. Die vormt hoogstwaarschijnlijk de basis voor een serie nieuwe elektrische topmodellen. De Grand Sphere is daar een van. Die ziet er, afgaande op deze computertekening, zeer veelbelovend en indrukwekkend uit. De Artemis kunnen we min of meer beschouwen als de elektrische opvolger van de A8. Vanuit dit perspectief zou de Grand Sphere in productievorm de typeaanduiding A9 e-Tron Sportback kunnen nemen. Hij zal duidelijk boven de toekomstige A7 e-Tron Sportback gepositioneerd gaan worden, die technisch nauw verwant is aan de opvolger van de A6.

De Grand Sphere heeft een 5-deurs Fastback carrosserie en kan daarmee worden gepositioneerd als een rechtstreekse concurrent van de Mercedes EQS. Op de computertekening is evenwel nog niet goed te zien hoe de achterportieren zullen openen van het nieuwe vlaggenschip van Audi. Dat kan op de klassieke manier, maar er kan ook voor worden gekozen om de B stijl de elimineren. In dat geval scharnieren de deuren aan de achterzijde en ontstaat er een enorme instapruimte.

De computertekening toont een auto die dankzij de elektrische aandrijving een relatief korte motorkap heeft. Verder zien we aan de voorzijde mede daardoor een korte overhang, terwijl die aan de achterzijde juist fors is. Dat is nodig om de aerodynamische eigenschappen van de Grand Sphere te kunnen optimaliseren. Desondanks is er ook sprake van een grote wielbasis. Dat zal zich vertalen in een relatief royale ruimte voor de inzittenden. Audi verklapt alvast dat de Grand Sphere voorzien zal worden van geavanceerde technologie om autonoom te kunnen rijden. In Ingolstadt spreekt men over Level 4. Voor de duidelijkheid: dat is slechts één stap verwijderd van volledig geautomatiseerd rijden. Dan is er geen tussenkomst van een menselijke bestuurder meer nodig. Zodoende schitteren in het dashboard instrumenten en displays door afwezigheid. Het stuur zelf is ook verstoken van knoppen, afgezien van een enkele peddel.

Vanwege de autonome rij technologie heeft Audi minder werk gemaakt van het dashboard. In tegenstelling tot bij de huidige modellen van het merk is er gekozen voor een minimalistisch ontwerp, een klein stuurwiel en een laag instrumentenpaneel, net als de auto’s van Peugeot (met uitzondering van de 108). Volgens Audi zal de cabine van de Grand Sphere beschouwd kunnen worden als een woonkamer op wielen.

De achterbank heeft namelijk meer de vorm van een sofa. Verder is er sprake van warme kleuren. Zo willen de ontwerpers in dit nieuwe topmodel een gezellige sfeer te creëren voor een ontspannen rit. Het studiemodel heeft een erg lichtrijk interieur dankzij het grote panoramadak.

De Grand Sphere zal net als de Project Artemis conceptstudie in september zijn debuut maken op de IAA van München. Voor die tijd, op 15 augustus, zal Audi de Sky Sphere presenteren op Pebble Beach. Die Sky Sphere is een conceptstudie voor een slanke elektrische coupé. In de tweede helft van volgend jaar zal Audi daarnaast de Urban Sphere presenteren. Dit veel compactere, maar ook volledig elektrische studiemodel kan worden beschouwd als de visie van de autofabrikant uit Ingolstadt op de toekomst van stedelijke mobiliteit.

Het trio ‘Sphere’ modellen wordt ontwikkeld door het Artemis Skunkworks team van Audi, dat in 2020 werd opgericht om nieuwe debutanten op de automarkt (waar de lijntjes vaak veel korter zijn waardoor zij sneller kunnen opereren) te beconcurreren in de race naar de elektrische, autonoom rijdende personenwagen. Op zijn beurt is dit bedrijfsonderdeel een vervolg op de Landjet conceptstudie. Binnen de premium divisie van de Volkswagen Groep werken ook Bentley en Porsche aan nieuwe wapens voor het topsegment. De Britten willen hun eerste elektrische auto in 2025 klaar hebben. Bij Porsche zou de basistechniek van de Grand Sphere gebruikt kunnen worden voor de opvolger van de Panamera, die boven de Taycan gepositioneerd gaat worden, al is dat nog niet bevestigd.

