De toekomstige concurrent van de Porsche Macan wordt door Maserati in november onthuld. De Grecale is de tweede SUV van de Italiaanse drietand.
Voor Maserati is deze nieuwe SUV erg belangrijk. Met name met de Ghibli zorgden de Italianen er voor dat het merk niet in de vergetelheid raakte, maar sedan modellen dreigen te marginaliseren. Tegelijkertijd is het GranTurismo assortiment vergrijsd en inmiddels niet meer te koop. De Quattroporte heeft zich in kwalitatief opzicht niet weten te onderscheiden ten opzichte van zijn Duitse rivalen. Dit betekent dat de Levante er verkooptechnisch nu vrijwel alleen voor staan, maar hij moet wel vechten tegen een Duitse, Britse en Japanse armada aan SUV modellen. Gelukkig krijgt de Levante binnenkort gezelschap van een nieuwe, compactere SUV. De komst van dit tot Grecale gedoopte model is nu bevestigd voor de maand november. Dan wordt in Los Angeles de jaarlijkse autotentoonstelling gehouden. Maserati’s tweede SUV wordt gebaseerd op het Giorgio platform van de Alfa Romeo Stelvio (en Giulia). De technische details zijn uiteraard nog niet bekend, maar het zal het laatste model zijn op basis van dit platform dat Fiat Chrysler Automobiles meer dan 1 miljard dollar heeft gekost. Het nieuwe moederbedrijf van Maserati, Stellantis, zet de architectuur bij het grof vuil en zal alle toekomstige modellen van het merk baseren op het zogeheten STLA onderstel dat speciaal ontwikkeld gaat worden voor elektrische aandrijving.

De interieurfoto van de Grecale toont aan dat de nieuwe Maserati klaar is voor zijn marktdebuut. We zien dat de Italianen dit keer op geen enkele manier achter willen lopen qua hightech uitrusting. In de middenconsole pronkt een fors display dat evengoed op jouw bureau als notebook zou kunnen functioneren. Het instrumentarium is eveneens digitaal, wat bevestigt dat de nieuwe SUV van het merk met de drietand voortaan als een geavanceerd product door het leven wil gaan. Maserati is de fase van met de hand gemaakte auto’s die bestemd zijn voor puristen (sexy, maar niet echt geavanceerd) dus voorbij. Maar maakt de achterstand op de concurrentie nu plaats voor een voorsprong? Nee, dat nou ook weer niet. De Grecale gaat qua hightech uitrusting vermoedelijk keurig in de pas lopen bij de concurrentie, maar zal (afgaande op de dashboardfoto) niet voor een nieuwe standaard weten te zorgen.

Uiterlijke kenmerken van de Grecale zijn 4 ronde einddempers en een gladde motorkap. Er is ook een exemplaar betrapt met vierkante uitlaatpijpen met een oneffen oppervlak van de motorkap (een luchthapper). Dat is de extra krachtige Trofeo uitvoering met dubbel geblazen V6 motor. De luchthapper(s) zagen we al eerder op de GranTurismo MC Stradale of meer recentelijk op de top versies van de Ghibli en Levante. Of de Grecale direct vanaf de verkoopstart ook leverbaar zal zijn in een stekker hybride uitvoering is nog niet duidelijk. Wenselijk is dat wel, want in dit segment wordt nu al 30 procent van de SUV modellen als plug-in of volledig elektrische uitvoering verkocht. In 2022 zal dat percentage waarschijnlijk verdubbelen. Modellen als de Audi e-Tron (Sportback), de BMW iX3 plus iX, de Mercedes-Benz EQC, de Jaguar I-Pace, de Porsche Taycan Cross Turismo en de opvolger van de Volvo XC90 jagen die ontwikkeling aan. Tegen 2027 is de verbrandingsmotor in dit segment zo goed als uitgestorven.

De officiële productiestart in Cassino zal na de zomer, in september, plaatsvinden. Maserati wil 2 maanden later voldoende exemplaren van de Grecale klaar hebben om de nieuwe SUV aan de pers te kunnen tonen. Het is te hopen dat door de komst van dit D segment model (die hiërarchisch onder de Ghibli gepositioneerd gaat worden) het exclusieve imago van Maserati niet zal verwateren. Immers, deze autoklasse behoort traditioneel toe aan Alfa Romeo (en vroeger ook Lancia). Maserati hoort een Bentley concurrent te zijn. Dus dat pleit juist voor een SUV model bóven de Levante. Bijvoorbeeld om het gat met de Ferrari Purosangue en Lamborghini Urus te dichten.

De Grecale zal niet alleen langs de meetlat van de in de inleiding genoemde Porsche Macan gelegd worden, maar ook ook langs die van de toekomstige Audi Q6 e-Tron, de volgende generatie Mercedes GLC en de elektrische cross-over die Lexus in ontwikkeling heeft. Hoe onderscheidend is dan een set digitale displays? Het dashboard van de Grecale oogt fraai, maar is ook veel te glad en te inwisselbaar. Teveel voer voor financiële cijferfetisjisten, want digitaal is goedkoop (op de korte termijn). Kijk maar naar horloges: er is markt voor een iWatch, maar de duurdere exemplaren zijn analoog, ingetogen maar tegelijkertijd expressief. Ambachtelijkheid en vakmanschap (blijven) tellen. Daar zou Maserati op een creatieve manier op in moeten spelen. En tegelijkertijd goed meubilair maken, waar ook grote Europeanen comfortabel op kunnen zitten (de zetels op de spionagefoto van de Grecale beloven weinig goeds want zijn te klein en hebben een goedkope uitstraling). De armsteun doet verder afbreuk aan het geheel. Wat die klant ook niet wil, is een te beperkte keuze, weigerende systemen, onvoldoende accucapaciteit en slechte verkrijgbaarheid van onderdelen.
