Mercedes-Benz heeft in de eerste 3 maanden van het jaar een hogere winst weten te realiseren. Dat is vooral te danken aan de grote vraag naar vooral de duurdere modellen van het merk. De verkoop van onder andere busjes uit het luxe segment ging goed, zo meldt het Duitse autoconcern. Hogere materiaalkosten konden door Mercedes-Benz worden opgevangen met prijsverhogingen.
De nettowinst steeg in de eerste 3 maanden van 2023 met 12 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Er bleef in totaal ruim 4 miljard euro aan de strijkstok hangen. Eerder meldde de autofabrikant al 3 procent meer personenauto’s te hebben verkocht. Daarnaast steeg de afzet van busjes met 12 procent, ondanks “aanhoudende uitdagingen in de logistiek”. Onder de streep leverde dat een omzet op van 37,5 miljard euro, hetgeen 8 procent meer was dan in het eerste kwartaal van 2022.
Autofabrikanten hadden vorig jaar veel last van tekorten aan onderdelen, zoals microchips en halfgeleiders. Daardoor ontstonden er lange levertijden voor nieuwe auto’s. Uitstaande orders konden in het eerste kwartaal versneld worden ingevuld, wat een deel van de omzet- en verkoopgroei in deze periode verklaart. Vooruitblikkend stelt Mercedes-Benz dat de knelpunten in de internationale toeleveringsketens beetje bij beetje aan het verdwijnen zijn. Daardoor kan de afzet van auto’s van het premium merk waarschijnlijk blijven groeien, ondanks de hoge inflatie en afzwakkende economische groei.
Mercedes-Benz meldde ook dat haar elektrische auto’s goed verkopen. Van dit type personenwagens gingen bijna 90 procent meer exemplaren over de toonbank. De verkoop van elektrische busjes steeg met 22 procent.
Investeren in China? Ja
Mercedes is niet van plan om de economische banden met China te verbreken. Volgens topman Ola Källenius zou dat funest zijn voor de Duitse auto-industrie.
Europa probeert om minder afhankelijk te worden van China. Dat heeft 2 oorzaken. Eerst was er de coronapandemie, die blootlegde hoe kwetsbaar de keten van toeleveranciers is. China vormt daarbij een belangrijke schakel, met name bij het bouwen van elektrische auto’s. De oorlog in Oekraïne was een tweede eyeopener. Veel Westerse landen besloten toen om de banden met agressor Rusland door te snijden. Maar wat als China in het kader van haar expansiedrift Taiwan aanvalt? Moeten dan de banden met dit land worden verbroken? “Geen sprake van”, aldus Källenius in een interview. Dat de meeste autoconcerns afgelopen jaar dikke winsten noteerden, is voor het overgrote deel te danken aan de koopdrift van Chinezen. Mercedes kan niet zonder de inkomsten uit de op 1 na grootste economie ter wereld, zo laat de topman van het bedrijf weten.

China links laten liggen is “ondenkbaar voor de hele Duitse industrie”. De belangrijkste spelers in de wereldeconomie, Europa, de Verenigde Staten en China, zijn in zo nauw met elkaar verweven dat een boycot van China geen zin heeft, zegt Källenius. Bovendien hebben de bij de Mercedes-Benz Groep al een vinger in de pap: de grootste aandeelhouder is Geely dat een belang van 9,69 procent in de Duitse fabrikant heeft verworven. Het eveneens Chinese BAIC heeft een aandeel van 5 procent.
Maar de belangrijkste reden om trouw te blijven aan China, zijn de verkopen. Chinezen zijn nu eenmaal gek op luxe producten uit Europa. China was in 2022 goed voor 18 procent van de omzet en 37 procent van de personenwagen verkopen van Mercedes. Beide percentages zullen de komende jaren stijgen, zo voorspelt Källenius. “Tijdens de coronajaren hebben vooral de rijke Chinezen veel geld bespaard en dat gaan ze nu uitgeven”, aldus de topman van Mercedes. “Grote kans dat wij daarvan profiteren”.
Investeren in e-fuels? Nee
Mercedes gelooft niet meer in de verbrandingsmotor, ondanks dat dit type krachtbron zo’n 100 jaar lang niet weg te denken was uit de auto’s van het merk. Maar de toekomst is nu elektrisch. zo laat Källenius weten. Synthetische brandstoffen veranderen daar niks aan.
Met zijn verzet tegen e-fuels schaart de topman van Mercedes zich in het kamp met tegenstanders van e-fuels, samen met onder andere Volkswagen CEO Thomas Schäfer. Hij noemde het debat rondom e-fuels eerder nog ‘onnodig lawaai’, aangezien het uitbannen van de verbrandingsmotor in zijn ogen onafwendbaar is. Källenius staat daarmee lijnrecht tegenover autoproducenten als Porsche, Toyota en Stellantis, die wel geloven in de meerwaarde van synthetische brandstoffen.
Kallenius wil ook na het nieuws dat het in de Europese Unie na 2025 mogelijk blijft om auto’s te verkopen die op synthetische brandstoffen kunnen rijden niet van koers veranderen. Dit betekent dat de focus bij Mercedes volledig op elektrische auto’s gericht blijft. Källenius ziet elektrisch rijden simpelweg als een betere optie. Dat komt door de stille motoren, de efficiëntie en de vele ontwikkelingen die de elektrische auto de afgelopen jaren heeft doorgemaakt. Mercedes wil daarom al voor 2035 een volledig elektrisch modellengamma aan kunnen bieden.
De efficiëntie van elektrisch rijden ziet de Mercedes-topman als groot voordeel ten opzichte van de verbrandingsmotor: “Van de elektriciteit die je opwekt met bijvoorbeeld een windturbine, komt bij een elektrische auto zo’n 70 procent van de energie als drijvende kracht op de weg terecht, terwijl dat bij een benzinemotor maar 28 procent is”, aldus Kallenius. “De efficiëntie is gewoonweg sensationeel”. Ook het feit dat elektromotoren volledig emissievrij zijn, speelt mee. Modellen die op een synthetische brandstof kunnen rijden, stoten altijd nog CO2 uit. Dit betekent dat zij in grote steden als Parijs en Londen volledig uitgebant zullen worden. Dat zal de de vraag naar elektrische auto’s ten goede komen.
‘Premium’ en ‘elektrisch’ gaat volgens Källenius prima samen. Het is daarom geen toeval dat Mercedes al aardig ver is met de ontwikkeling van een breed gamma aan EQ modellen. In dat segment zal Mercedes de komende jaren extra investeren. Dat het merk hierdoor een (nog) chiquer imago krijgt, is welkome bijvangst. De investeringen in extra elektrische modellen zullen worden gefinancierd door het aanbod aan goedkope modellen in de krimpen. Dit betekent dat de A- en B- klasse waarschijnlijk geen opvolger krijgen, al lijken de GLA en de GLB de dans te kunnen ontspringen.
