De voormalige topman baas van Audi, Rupert Stadler, zal voor wat betreft zijn aandeel in het emissieschandaal van het moederbedrijf, de Volkswagen Groep, publiekelijk schuld . Hij heeft 2 weken geleden, na een vraag van de rechter, met een heel schuchter knikje, “ja” gezegd. Stadler is voorlopig de hoogste voormalige autobaas die schuld bekent voor zijn rol in het dieselschandaal.
Audi, dat onderdeel is van de Volkswagen Groep, gebruikte rond 2015 speciale software om in testsituaties de uitstoot van haar dieselauto’s omlaag te krijgen. Tot nu toe hield Stadler vol niets te hebben geweten van het gebruik daarvan. De vraag is wat hij nu precies zal bekennen en naar wie hij zal wijzen. Stadler werd na zijn gedwongen aftreden als CEO van Audi opgevolgd door de volkomen over het paard getilde Bram Schot, die inmiddels het hoofdkantoor van de autobouwer weer vroegtijdig heeft moeten verlaten.
Stadler (60), die in 2018 voor het eerste werd gearresteerd, die nu eieren voor zijn geld gekozen heeft, zal zeggen dat hij niet zelf de software heeft ontwikkeld. Maar er zat een clan in de Volkswagen Groep die er wel van op de hoogte was, maar niks heeft gedaan en dus de verkoop van de auto’s met sjoemelsoftware niet stopgezet. Dat verwijt de rechter hem nu en daarom hangt hem een gevangenisstraf van 1,5 tot 2 boven het hoofd. Daarnaast kan Stadler 1,1 miljoen euro boete krijgen.
Dat hij een bekentenis gaat afleggen, betekent niet dat hij schoon schip wil maken. Stadler is persoonlijk bijna failliet en kan de boetes niet betalen. Door te bekennen, hoopt hij op een lagere financiële sanctie en op het ontlopen van een gevangenisstraf. Voor mensen die destijds in een Audi met TDI dieselmotor reden, heeft de uitspraak tegen Stadler vermoedelijk weinig effect. Dat de voormalig hoogste baas van dit automerk toch wordt bestraft voor zijn rol in ‘dieselgate’, heeft vooral een (hoge) symbolische waarde.

Andere topmanagers binnen de Volkswagen Groep en Audi zullen mogelijk wel de gevolgen ondervinden van de Stadler’s bekentenis. Het gaat daarbij in eerste instantie om Martin Winterkorn (rechts op de foto), de voormalige CEO van de Volkswagen Groep. Winterkorn mag het land niet uit en verblijft in zijn villa ten zuiden van München. Analisten zijn het er over eens dat hij van het gesjoemel met de motorsoftware geweten moet hebben. Tot nu toe heeft Winterkorn (75) de dans evenwel weten te ontspringen door een ziekte te veinzen.
De indruk is dat veel mensen binnen het Volkswagen Groep en het Audi concern van het gebruik van software wisten om de uitstoot van de auto’s omlaag te krijgen, maar het was niet duidelijk wie er allemaal van op de hoogte as. Managers op een lager niveau wisten het vermoedelijk niet van elkaar. Stadler valt niet in die categorie en 2 andere managers die hier ook voor terechtstonden, zijn al veroordeeld.
Het dieselgate schandaal heeft inmiddels 30 miljard euro aan schadevergoedingen gekost en is een ‘kiezel in de schoen’ aan het worden. Hoe langer de affaire voortduurt, hoe meer het een slepende kwestie wordt waar het hele concern last van heeft. De aandelenkoers van de groep staat sowieso al onder druk vanwege de tegenvallende verkoopresultaten van de elektrische modellen die Volkswagen tot nu toe heeft gelanceerd. Zo is de ID.4 in China geflopt.
