Waarom deze test?
Skoda liet afgelopen week in Amsterdam de pers kennismaken met een gecamoufleerd prototype van de Elroq. Daarvan zijn de computerfoto’s gemaakt die jij bij dit artikel ziet. Kort door de bocht is de Elroq de “elektrische Karoq”. De verkoop start op 1 oktober en de levering moet begin 2025 op gang komen.

Wat voor auto is het?
De Elroq is de voorbode van een nieuwe generatie elektrische modellen van Skoda. Er wordt door de Tsjechen namelijk ook gewerkt aan een kleiner model, de Epiq (komt in 2025), én aan een 7-persoons vlaggenschip die een jaar later boven de Enyaq in het gamma moet komen en waarmee wij reeds in conceptstudie-vorm (Vision 7S) kennis mee hebben kunnen maken. Skoda zal in 2025 ook een elektrische stationwagen van het formaat Octavia lanceren.
Worden al deze modellen net zo’n succes als de uit 2020 stammende Enyaq, dan kan de concurrentie zijn borst nat maken en zou Skoda in Nederland wel eens een groter marktaandeel kunnen veroveren dan moeder Volkswagen. Net als de Enyaq belooft de Elroq een degelijke, praktische en aantrekkelijk geprijsde (elektrische) gezinsauto te worden. Op de computertekeningen kan je zien hoe de productieversie er (ongeveer) uit gaat zien. De Elroq is het eerste model van Skoda dat conform de nieuwe ‘Modern Solid’ designtaal van het merk is ontworpen.

In de neuspartij valt het zogeheten Tech-Deck Face op: een hoogglans zwarte horizontaal paneel waarachter de radar en de camera zitten. Optioneel kan de Elroq worden uitgerust met een lichtsignatuur die uit tal van dunne verticale led streepjes bestaat en die beide koplampen verbinden. De smalle balk bevat ook de richtingaanwijzers en de parkeerlichten. De Elroq heeft relatief kleine koplampen, die ondanks hun minimale afmetingen dankzij de modernste technologie het helderste licht tot nu toe bieden. De ruimte die boven het paneel is voor de zeer minimalistische grille, al zit het daadwerkelijke luchtrooster in de bumper. Het ronde Skoda logo is vervangen door de 5 letters van de merknaam, net zoals Land Rover op de motorkap van haar stoere modellen eveneens haar ‘handtekening’ zet. De koplampen krijgen standaard led techniek, maar Matrix exemplaren zijn tegen meerprijs leverbaar.
Aan de achterzijde zien we een nieuwe interpretatie van de merk-karakteristieke C-vormige lichtunits. Volgens Skoda dragen de aerodynamisch verantwoorde velgen (19 tot 21 inch groot) en de vleugeltjes tussen de voorbumper en de wielkasten hun steentje bij aan een gunstige luchtweerstand. De stroomlijncoëfficiënt bedraagt namelijk 0.26. Dat is een mooie waarde, maar voor een elektrische auto niet uitzonderlijk. Toch helpen maatregelen om de luchtweerstand te minimaliseren natuurlijk om een zo groot mogelijke actieradius mogelijk te maken. De Karoq heeft trouwens een stroomlijncoëfficiënt van 0,30.

Het is misschien niet het eerste wat opvalt aan de Elroq, maar hij heeft dezelfde wielbasis (2.766 mm) als de Enyaq. Sowieso zijn beide Skoda modellen qua MEB-platformtechniek identiek. De grote wielbasis levert in de Elroq verrassend veel interieurruimte op voor een auto van dit formaat. In de overhang achter zit het grote verschil met de Enyaq. De Elroq is 4.488 mm lang en daarmee 16 cm korter dan zijn grote broer. Het is knap dat Skoda desondanks 470 liter aan kofferbak volume heeft weten te realiseren in haar nieuweling (1.580 liter met de achterbank leuning neergeklapt). De 4,39 meter lange Karoq heeft trouwens een kofferbak volume van 500 liter (1.630 liter).
De Elroq heeft een handig opbergnet onder de hoedenplank, waarin voldoende plaats is voor de laadkabels. Dat niemand daar ooit eerder aan gedacht heeft. Het compenseert het ontbreken van opbergruimte onder de motorkap (frunk). Men kan de hoedenplank op 2 niveaus plaatsen om kwetsbare voorwerpen te scheiden. En natuurlijk zijn de typische ‘Simplu Clever’ Skoda-snufjes nog steeds aanwezig, zoals een paraplu in het linker voorportier.
Is het wat?
Volgens Bartjes zou de Elroq dus net zo moeten rijden als de Enyaq. Dat blijkt inderdaad te kloppen. Ik kon rijden met de krachtigste variant van de Elroq die net al de Enyaq in 85 uitvoering 286 pk loslaat op de achterwielen. In deze vorm voelt de nieuwe Skoda bijzonder pittig en sportief aan, zelfs in de Comfort modus. Maar de test vond plaats in en om Amsterdam en dat betekende amper de mogelijkheid om sneller dan 70 km/u te kunnen rijden. Ook is nog niet duidelijk geworden hoe de Elroq zich gedraagt in scherpe, snel genomen, bochten. Maar met verkeersdrempels en putdeksels heeft de nieuwe Skoda minder moeite dan de Enyaq. Een woordvoerder van het merk laat weten dat dit het resultaat is van de iets soepelere ophanging. Verder valt op dat de geluidsisolatie uitstekend is.
Reeds in prototype vorm is de Elroq keurig afgewerkt. Hij neemt het dashboardconcept van de nieuwe Superb en Kodiaq over, wat betekent dat 2 vleugels zich als het ware uitstrekken van de middenconsole naar de buitenspiegels en dat Skoda centraal een 13 inch groot display monteert. Daarmee kan men het infotainment systeem van de nieuwste generatie bedienen. De Elroq heeft een coole gimmick: met de Skoda-app kan men de SUV in- en uitparkeren zonder zelf in de auto te zitten. Perfect als de parkeerplaats te smal is om in of uit te stappen.
Letterlijk en figuurlijk voor de bestuurder is er een klein (5 inch) informatiescherm. Skoda maakt hiermee niet dezelfde fout als Volvo, die bestuurders van haar nieuwe EX30 dwingt om naar het midden van het dashboard te kijken als zij willen weten hoe snel zij rijden. Skoda levert de Elroq tegen meerprijs met een head-up display met augmented reality. Daarmee wordt informatie, waaronder pijlen die de rijrichting aanwijzen, voor de ogen van de bestuurder geprojecteerd.
Vanzelfsprekend is de zitpositie in de Elroq bijna identiek aan die in de Enyaq. De stoelen lijken rechtstreeks uit de schappen van die grote broer te komen, wat een prima zaak is. In vergelijking met de Enyaq maakt Skoda voor de rest van het Elroq-interieur overigens wel meer gebruik van recycling materialen. Dat doet echter geen afbreuk aan de waargenomen kwaliteit. Op de achterbank kunnen 3 volwassenen probleemloos plaatsnemen, ook als zij 1,90 meter lang zijn. Het enige verschil met de Enyaq is dat, vanwege zijn kortere dak, de Elroq niet uitgerust kan worden met een panorama dak.
Skoda gaat de Elroq leveren als 50, 60, 85 en als 85x. De instapversie heeft een 170 pk sterke motor op de achteras en haalt zijn stroom uit een 55 kWh batterij. De Elroq 60 heeft een grotere accu (63 kWh) en meer power (204 pk). De 85 en 85x versies zijn uitgerust met de grootste batterij die beschikbaar is voor de elektrische modellen van de Volkswagen Groep op basis van het MEB platform: een exemplaar van 82 kWh (netto 77 kWh). De testauto was de achterwiel aangedreven versie. Die heeft een 286 pk sterke elektromotor. De Elroq 85x heeft ook een elektromotor op de vooras en dus vierwielaandrijving. Zijn systeemvermogen is 299 pk. Beide versies hebben een op 180 km/u begrensde topsnelheid en een actieradius van meer dan 560 kilometer. Snel opladen kan met maximaal 175 kW. Er zijn maar weinig auto’s in het segment van de Elroq die net zoveel vermogen bieden. Opladen met wisselstroom is mogelijk met 11 kW. Sprintcijfers zijn er nog niet, maar de Enyaq 85 accelereert in 6,7 seconden naar 100 km/u. De Elroq zou die klus dus in circa 6,5 tellen moeten klaren. Reken voor de basisversie op een acceleratietijd van 8,9 seconden.
Zoals je van een elektrische auto mag verwachten, biedt ook de Elroq een vlotte acceleratie. Hij rijdt soepel, biedt voldoende grip en de vering is zoals gezegd aangenaam comfortabele. De besturing reageert direct en de remmen werken naar behoren.

Eerste indruk
Doordat de Skoda Elroq exact hetzelfde platform heeft als de Enyaq, is hij erg ruim. Je krijgt vrijwel net zo'n grote cabine voor minder geld en als bonus een handzamer formaat. De MEB aandrijftechniek is inmiddels 4 jaar oud, maar daar merk je niks van: de Elroq is voldoende bij de tijd. Hoeveel de Elroq gaat kosten, is nog niet bekend, maar reken op een instaptarief van 35.990 euro. Daarmee is er sprake van een van de meest aantrekkelijke middelgrote elektrische SUV modellen op de markt.
De Elroq wordt trouwens niet in China gemaakt. Hij zal van dezelfde productielijn rollen als de Enyaq, in de historische fabriek van Skoda in Mladá Boleslav, Tsjechië.
- 8
