De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben de details van hun handelsakkoord bekend gemaakt. Volgens de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen wordt daarmee een handelsoorlog voorkomen.
Het akkoord werd vorige maand al in grote lijnen overeengekomen. Vervolgens hebben de EU en de VS “veel onderhandeld om tot de details te komen”, zo laat de Eurocommissaris Maros Sefcovic (Handel) weten. Die details houden onder meer in dat de EU alle Amerikaanse industriële goederen voortaan tariefvrij maakt. In ruil daarvoor hanteert de VS een tariefplafond van maximaal 15 procent op Europese export, dus ook op auto’s. Dat zal met name voor de Duitse fabrikanten en Volvo even slikken zijn, maar een hoger percentage is nu voorkomen. Aanvankelijk hing namelijk 27,5 procent invoerbelasting in de lucht.
Zodra de EU wetgeving invoert die Amerikaanse producten goedkoper maakt, belooft de VS bovendien importheffingen op Europese auto’s en auto-onderdelen te verminderen of af te schaffen. Daarnaast gaan Europese bedrijven flink investeren in de Verenigde Staten. BMW en Mercedes zijn dat sowieso al van plan. Volkswagen-dochter Audi eveneens.
Renault is ook verheugd over de bevestiging dat de Verenigde Staten hun heffingen op de import van Europese auto’s verlagen van 27,5 naar 15 procent. Deze fabrikant wil namelijk haar merk Alpine op de Amerikaanse merk lanceren.
“Deze bevestiging is een positieve stap die meer zekerheid biedt voor onze industrie”, laat Sigrid de Vries, directeur-generaal van de Europese autobrancheorganisatie ACEA, weten. Het is volgens de Nederlandse nu cruciaal dat Brussel “zonder vertraging” overgaat tot het uitvoeren van gedane toezeggingen aan de VS “om de impact van de tarieven te verzachten die autofabrikanten al miljoenen euro’s per dag aan heffingen hebben gekost”. Dat zei ze nadat de EU en de VS hun eerdere handelsakkoord donderdag formeel hadden bekrachtigd.
Volgens de fabrikanten moeten sommige technische details van de overeenkomst nog wel worden verduidelijkt. ACEA wil deze bekijken zodra ze beschikbaar zijn “om er zeker van te zijn dat de deal de beoogde voordelen voor de Europese autosector oplevert”. Volgens ING-econoom Carsten Brzeski zijn de afspraken voor de heffingen op auto’s enigszins ingewikkeld: “ze worden pas in de 15 procent-categorie geplaatst (in plaats van de huidige 27,5 procent) zodra Europa zijn toezegging nakomt om tarieven op Amerikaanse goederen te verlagen”.
Dit voorbehoud noemt Brzeski “slechts één voorbeeld van de dubbelzinnigheid in de overeenkomst, die ruimte laat voor zowel interpretatie als mogelijke escalatie”.
