Jaguar nam vorig jaar een radicale beslissing: alle bestaande modellen werden uit productie genomen. Die zouden niet meer passen bij het merk dat zij vanaf 2025 wil zijn. Het plan was om eind dit jaar de ‘Jaguar van de toekomst’ te presenteren, maar dat gaat niet door. De onthulling is uitgesteld tot 2026.
Het is niet zo dat Jaguar inmiddels een andere toekomstvisie heeft omarmd. Alle kaarten (nou ja, 3 stuks) worden ingezet op volledig elektrische modellen. Een 4-persoons GT model met 4 portieren bijt de spits af. Daarna volgen een SUV en een limousine.

Van de 4-persoons GT van het ‘herboren’ Jaguar hebben wij inmiddels al een conceptversie kunnen zien (Type 00; zie fotoserie). Die viel niet bij iedereen in de smaak, al kan dat ook gelegen hebben aan de omstreden campagne met een wel heel hoog ‘Woke’ gehalte en waarin personages figureerden waarmee de doelgroep zich absoluut niet kan identificeren.
Geschrokken van de negatieve reacties, heeft Jaguar besloten om de onthulling van de productieversie van de Type 00 uit te stellen tot volgend jaar. Dat geeft het merk extra tijd om het ontwerp nog wat bij te schaven. Jaguar zegt dat de eerste exemplaren al kort na de onthulling geleverd zullen worden. Met deze mededeling probeert zij zorgen over een eventuele vertraging als gevolg van de grote cyberaanval op moederbedrijf JLR, die afgelopen september, plaatsvond, weg te nemen.

Om de voorkomen dat potentiële klanten gaan afhaken nu de onthulling is uitgesteld tot 2026, verklapt topman Rawdon Glover alvast dat de nieuwe GT de krachtigste Jaguar ooit wordt. Er wordt gesproken van een actieradius van zo’n 700 kilometer en een laadsnelheid waarmee men in 15 minuten 320 kilometer kan bijladen.
Veel mensen moesten even wennen aan het design van de Type 00 conceptstudie, maar Glover zegt dat een radicaal nieuwe designtaal nodig is. “Een Jaguar moet drama hebben”, zegt hij. “Hij moet een emotionele reactie oproepen als je hem ziet.” Volgens hem is dat precies wat de nieuwe GT doet. “In het echt begrijp je pas de verhoudingen en de schaal van de auto”, zo benadrukt Glover.

De nieuwe Jaguar krijgt dus niet alleen een volledig nieuwe vormgeving, maar zal ook een stuk duurder worden dan bijvoorbeeld de I-Pace. Er wordt gekozen voor een positionering als ultra-luxemerk dat het niet van grote verkoopaantallen moet hebben, maar van zijn exclusiviteit. “Jaguar moet een kopie van niets zijn,” zo citeert Glover bedrijfsoprichter Sir William Lyons. Het nieuwe design is daarom bewust polariserend: je vindt het óf prachtig óf helemaal niks. Dat is precies de bedoeling.
Glover belooft dat de nieuwe GT niet alleen krachtig, maar ook écht leuk zal zijn om mee te rijden: “Er zijn maar weinig elektrische auto’s die écht boeiend zijn achter het stuur. De nieuwe Jaguar wordt dat wél”. De eerder genoemde accentverlegging naar exclusiviteit, betekent dat de 4-deurs GT een stuk duurder wordt dan de I-Pace. Reken op een prijs van minimaal 120.000 euro.

