westerse veiligheidsdiensten waarschuwen dat Chinese auto’s een risico kunnen vormen voor de nationale veiligheid. De reden: een auto is verbonden met zo ongeveer alles dat je kunt bedenken.
Chinese auto’s zijn niet meer weg te denken uit het Europese verkeer. Hun marktaandeel heeft inmiddels bijna de 10 procent bereikt. Met name de modellen van BYD, Leapmotor en MG zijn populair. Door menig Europese autoconsument worden zij als een prima vervoermiddel beschouwd voor ritjes van A naar B. Of doen ze stiekem meer?
Onlangs waarschuwde de Duitse inlichtingendienst BfV dat elektrische auto’s uit China een aanzienlijk risico vormen voor de nationale veiligheid en privacy. De dienst kwalificeert de voertuigen min of meer als rijdende spionnen die grote hoeveelheden data kunnen verzamelen en doorsturen naar de Chinese overheid. Dat komt doordat de nieuwste modellen van Chinese autofabrikanten zonder uitzondering vol zitten met apps, chips, sensoren, camera’s en hypergedetailleerde navigatiekaarten. Westerse veiligheidsdiensten vrezen dat die voertuigen informatie kunnen doorspelen die Europese landen liever voor zich houden.
Amerikanen maken zich al langer zorgen over de Chinese auto als geheim agent. De Verenigde Staten werkt daarom aan een verbod op Chinese software in zelfstandig rijdende auto’s van bijvoorbeeld Buick of Ford. Polen ging vorige week nog een stap verder. Dat land heeft voertuigen van Chinese makelij de toegang tot militaire complexen ontzegd. Het Poolse leger vreest dat de ingebouwde sensoren kunnen worden gebruikt om gevoelige gegevens te verzamelen of sabotage te plegen.
Een moderne elektrische auto kan veel meer dan alleen rijden. Dat komt omdat ze zoveel technologie aan boord hebben. Sensoren die de kwaliteit van het wegdek detecteren, aangeven waar files zijn, melden wanneer onderdelen aan vervanging toe zijn, enzovoorts. Een auto is verbonden met zo ongeveer alles dat je kunt bedenken. We zitten niet ver van Big Brother taferelen af. De kans dat modellen van BYD, Leapmotor en MG voor spionagedoeleinden gebruikt worden, is niet denkbeeldig.
Auto’s die met het internet verbonden zijn, kunnen op afstand stilgezet worden of juist een bepaalde kant uit worden gestuurd. Daar kan de veiligheid mee gediend zijn, maar er kunnen ook kwaadaardige bedoelingen achter zitten. Defensie en inlichtingendiensten zijn vooral beducht voor zogeheten ‘eyes on the ground’: camera’s in auto’s die op afstand kunnen worden uitgelezen.
Overigens geldt dat niet alleen voor Chinese auto’s. In China worden om deze reden Tesla’s sinds 2021 verbannen van overheidslocaties. Het kan dus goed zijn dat men ook op de hoofdkantoren van Volkswagen, Renault en JLR wil weten wat hun auto’s aan het doen zijn. Maar dat is geen reden om geen actie te ondernemen om zo spionage tegen te gaan. En het is nou eenmaal zo dat het zorgwekkender is als Chinese auto’s hun voelsprieten activeren in Europa dan wanneer een Duits, Frans of Brits model dat doet.
