Solid-state-batterijen worden vaak gezien als de volgende grote stap voor de transitie naar elektrische mobiliteit. Verschillende autofabrikanten beloven modellen met deze technologie in de periode 2027-2030 op de markt te brengen. Maar Mazda houdt het hoofd op het gebied van solid-state batterijen koel.
Dat laat Christian Schultze, technisch directeur van Mazda Motor Europe, in een interview weten. Hij spreekt van “een typisch promotieverhaal”. Schultze kijkt namelijk met enige scepsis naar de beloftes rondom solid-state-batterijen. “Dit is een typisch voorbeeld van profileringsdrang. Als je een producent van geavanceerde elektrische auto’s wilt zijn, moet je zeggen: ‘vanaf 2027 of 2030 hebben wij een solid-state-batterij.’ Maar wat is daar exact de meerwaarde van? Niemand die het op dit moment weet”.

Schultze voegt toe: “Wat ik hiermee bedoel, is een batterij die aanzienlijk beter is dan het huidige exemplaar. Of dit meer een solid-state-batterij is of een ander type, is voor mij niet zo duidelijk. Immers, je hoort ook dagelijks over nieuwe chemicaliën. Natrium- en zilverbatterijen bijvoorbeeld. Dus ik ben een beetje voorzichtig met zeggen: ‘Ook Mazda heeft een solid-state-batterij nodig’ ”.
De technisch directeur weet wel wat Mazda nodig heeft. “Een batterij met de geringste CO2-voetafdruk, de beste prestaties, het laagste gewicht, het kleinste formaat, de grootste betrouwbaarheid en de langste levensduur, die wij ons voor onze auto’s kunnen veroorloven. Dat is waar we naar streven. Dus je hoort mij niet zeggen dat het perse een solid-state-batterij moet zijn. ‘Vaste stof’ is op zich geen voordeel. Het is gewoon de wens en het verlangen om te zeggen: ‘in de toekomst wordt alles beter’ ”.
Schultze vult aan: “Weet je: soms zien we ontwikkelingen die in het begin heel snel gaan en dan ineens heel langzaam. Andere keren is het precies andersom. We praten al 40 jaar over kernfusie. Elk jaar horen we fantastisch nieuws. We zijn er bijna. Maar elk jaar zijn we er weer net niet. Dus misschien is het met de solid-state batterij wel hetzelfde. Daarom zeg ik: laten we ons concentreren op de beste eigenschappen, wat voor batterij dat ook moge zijn”.
