Aanvankelijk was Audi van plan om haar nieuwe Q9 uit te rusten met futuristische elektrische deurgrepen. Maar CEO Gernot Döllner schrapte ze subiet na één testrit in een vrijwel productierijp prototype. Hij besloot op het laatste moment dat de ouderwetse oplossing beter werkt.
Een staaltje ‘weggegooid ontwikkelingsgeld’? Misschien. Maar beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. De Audi Q9 verloor zijn elektrische deurgrepen nadat de CEO er zijn veto over uitsprak. Döllner zei dat het Chinese verbod op elektrische, verzonken deurgrepen slechts een kleine rol speelde.

De Q9 is Audi’s meest luxueuze en technologisch geavanceerde auto tot nu toe, dus de ontwerpers vonden dat hij een passende set chique deurgrepen verdiende. En die kreeg hij ook, totdat één testrit de CEO ervan overtuigde dat de oude manier soms gewoon de betere manier is. De vlaggenschip-SUV zou oorspronkelijk elektronische deurgrepen krijgen in plaats van conventionele mechanische exemplaren, zo onthulde Gernot Döllner aan de media. Maar nadat hij zelf in de auto had gereden tijdens de laatste ontwikkelingsfase, besloot de CEO dat ze simpelweg niet prettig of praktisch in het dagelijks gebruik zijn.
Het oorspronkelijke ontwerp van de deurgrepen van de Q9 zou gebruikmaken van een klein aanraakgevoelig vleugeltje bovenop de deur, zoals BMW die toepast op haar jongste X5/iX5 en Volvo op de EX60. In plaats van aan een fysieke greep te trekken, raakten bestuurders de sensor op het vleugeltje aan. Daardoor ontgrendelt een elektromechanisch mechanisme de deur. Het is een oplossing die niet alleen elders in de branche te vinden is, maar door Audi ook zal worden toegepast op de A2 e-Tron. Hij vindt de elektrische deurgrepen echter niet geschikt voor de grootste SUV van het merk.
“We hadden een innovatief concept voor de deurgrepen, maar na een laatste testrit concludeerden we: het is weliswaar innovatief, maar vanuit het perspectief van de klant is het slechter dan een conventionele deurgreep”, aldus Döllner. “En we hadden enorm veel geluk dat we het nog konden aanpassen”, zei de CEO, eraan toevoegend dat het Chinese besluit om dergelijke deurgrepen te verbieden parallel liep en niet de belangrijkste drijfveer was.
Döllner, die naar eigen zeggen “erg trots” is op de uiteindelijke, conventionele deurgrepen, is van mening dat kopers van een grote luxe SUV meer waarde hechten aan een degelijke werking dan aan geavanceerde technologie. Het openen van een deur met handschoenen aan, met boodschappentassen in de hand of met kinderen die in kinderzitjes moeten worden gezet, is volgens hem niet het ideale moment om de nadelen van een futuristische aanraaksensor te ontdekken.
“Normaal gesproken duurt het 2 jaar om deurgrepen te veranderen, maar onze carrosserie-ingenieurs hebben fantastisch werk geleverd en we hadden een beetje geluk dat het qua totaalpakket goed uitpakte”, aldus de baas van Audi. Maar de late ontwerpwijziging dwong Audi wel tot kostbare aanpassingen in de productie. Ook moest de beoogde leverancier van de elektrische deurgrepen, met wie al een contract was afgesloten, schadeloos worden gesteld.
