Audi presenteerde in 2019 op de autosalon van Genève de Q4 e-Tron conceptstudie: een vingeroefening voor een compacte elektrische cross-over. Het merk met de 4 ringen kondigde deze week aan met een vervolg te zullen komen. Menigeen dacht dat Audi de productieversie van de Q4 e-Tron zou gaan presenteren. Dat zou niet zo gek zijn, want het model is technisch identiek aan de Volkswagen ID.3 en die loopt inmiddels in Zwickau van de band.
Maar in Ingolstadt is men nog niet zo ver. Audi houdt het voorlopig bij een tweede conceptstudie, dit keer voor een Sportback variant van de Q4 e-Tron. Die onderscheidt zich met de schuinere daklijn van een coupémodel. Pas in 2021 zullen de eerste exemplaren van de compacte elektrische cross-over van Audi van de band rollen. Door nu een tweede concept versie te tonen, wil men in Ingolstadt jou nu al aan het sparen zetten.

In vergelijking met de gewone Q4 e-Tron conceptstudie beschikt de Sportback versie over bumpers die wat dynamischer ogen, een kofferklep die schuiner afloopt en wielkasten die gedecoreerd zijn met scherpere welvingen. Die bolle bogen zouden volgens Audi een verwijzing zijn naar de oer Quattro uit 1980. De nieuwe elektrische modellen van het merk met de 4 ringen krijgen een soort van omgekeerde halfdichte grille, waarbij de binnenkant een lichte kleur krijgt en de omlijsting een donkere tint heeft (in volkstaal een zwart masker). Zo moet men de emissieloze auto’s van Audi op grote afstand kunnen herkennen. Verder valt de grote achterspoiler op, die samen met de diffusor voor goede aerodynamische eigenschappen moet zorgen en die de achterruit optisch in 2 delen knipt.

Voor de verlichting is uiteraard gebruik gemaakt van LED techniek. De units achter zijn zoals de autostijl gids dat anno 2020 voorschrijft met elkaar verbonden door een LED strip. De wielen zijn met een velg diameter van 22 inch zonder meer fors. Het productiemodel van de Q4 e-Tron Sportback zal echter ook te bestellen zijn met meer bescheiden wielen. Met een lengte van 4,60 meter is de Sportback variant 1 centimeter langer dan de gewone Q4 e-Tron. De Audi is voor de rest 1,90 meter breed en 1,60 meter hoog. Qua carrosserielengte zit de Q4 e-Tron Sportback tussen de Q3 (4,48 meter) en de Q5 (4,67 meter) in. Toch zou er dankzij de relatief ver naar voren geplaatste cabine (er hoeft immers geen ruimte gereserveerd te worden voor een dikke verbrandingsmotor in de neus) en de lange wielbasis van 2,77 meter in de Q4 e-Tron even veel of zelfs meer interieurruimte zijn dan in zijn grote broer.

Voor wat betreft het interieur is bij deze conceptstudie gebruik gemaakt van speciale, minder alledaagse materialen, maar het ontwerp van het dashboard is dat van het productiemodel. De cabine is helemaal volgens de actuele designtaal van Audi tot stand gekomen en dat betekent: veel rechte lijnen, scherpe hoeken en naast een digitaal instrumentenpaneel een 12,3 inch groot aanraakscherm dat bij het infomediasysteem hoort. Het meubilair bestaat in totaal uit 4 met Alcantara beklede sportstoelen. Techniek die de Q4 e-Tron volledig autonoom doet rijden, hoef je bij deze Audi niet te verwachten. Daar is het MEB platform simpelweg niet geschikt voor. Een AR head-up display is optioneel, terwijl aanraak functies op het stuur standaard zijn. Dat geldt ook voor de mogelijkheid om de smartphone draadloos op te laden (dat kan in het daarvoor bestemde vak in de middenconsole).

Een 82 kWh groot accupakket (dat 510 kilo weegt) zorgt voor een actieradius van ruim 450 km. De batterijen set stuurt zijn stroom naar 2 elektromotoren. Voorin zit een exemplaar van 102 pk en 150 Nm. Achterin monteert Audi een grotere elektromotor die goed is voor 204 pk en 310 Nm. Gezamenlijk betekent dit 306 pk. Naar 100 km/u accelereren doet de Q4 e-Tron Sportback in 6,3 seconden. De topsnelheid is op dezelfde hoogte begrensd als bij de conventioneel aangedreven modellen van Volvo, namelijk op 180 km/u. Opladen kan met maximaal 125 kW. Met deze sterkte is de accu na een half uur weer voor 80 procent vol, zo belooft Audi.

Audi heeft zichzelf het doel vooropgesteld om tegen 2025 maar liefst 30 (deels) elektrische modellen in haar gamma te hebben staan (20 volledig emissievrije exemplaren en 10 stekker hybride varianten). Nu, halverwege 2020, staat de teller op 2 auto’s zonder verbrandingsmotor (de e-Tron en de e-Tron Sportback) en 5 uitvoeringen die weliswaar nog steeds wat CO2 uitstoten, maar ook op stroom kunnen rijden (A6, A7 Sportback, A8, Q5, Q7). Er is dus nogal wat werk aan de winkel. Maar de komende jaren moet het hard gaan met de uitbreiding van het gamma aan (deels) elektrische modellen, onder andere in de vorm van de al eerder getoonde e-Tron GT en dit Q4 e-Tron plus Q4 e-Tron Sportback duo. Die gaat qua prijs concurreren met de Ford Mustang Mach-E, de Polestar 2, de Tesla Model Y en de nog te introduceren Nissan Ariya.

De productieversies van de Q4 e-Tron en Q4 e-Tron Sportback worden maart volgend jaar gepresenteerd. Inmiddels is er van de e-Tron (en e-Tron Sportback) ook een extra krachtige S variant voorgesteld. Het ligt voor de hand dat er in 2022 of 2023 ook een dergelijke uitvoering van de Q4 e-Tron (en de Q4 e-Tron Sportback) komt. Die wordt vermoedelijk 408 pk sterk. Later voegt Audi ook een enkel op de achterwielen aangedreven variant toe aan het gamma met minder vermogen (204 pk) die meer dan 500 kilometer ver kan komen op een volle acculading. Die gaat in Nederland minder dan 44.000 euro kosten.

Audi laat overigens weten dat de hier getoonde conceptstudie variant van de Q4 e-Tron Sportback voor 99 procent representatief is voor het productiemodel. Onderhuids staat de compacte elektrische cross-over zoals gezegd op het MEB platform van de Volkswagen modellen ID.3 en ID.4. Het is een beetje absurd, maar Audi gaat binnenkort 4 verschillende platforms voor haar emissievrije personenwagens gebruiken. De e-Tron en de e-Tron Sportback staan op een aangepaste MLB architectuur en de e-Tron GT maakt gebruik van de J1 basis van de Taycan van Porsche. Met dit zustermerk wordt door Audi momenteel samengewerkt aan het PPE platform (de afkorting van: Premium Platform Electric). Deze Q4 e-tron (Sportback) maakt dus gebruik van de MEB architectuur van Volkswagen. In de toekomst blijft echter alleen dit platform over, samen met de PPE basis. Die hoogwaardigere architectuur zal ook gebruikt gaan worden voor onder meer de volgende generatie middelgrote tot grote elektrische SUV modellen van Audi. Porsche gaat op het PPE platform de nieuwe Macan en Cayenne baseren.
