Mercedes-Benz heeft een zwaar kwartaal achter de rug. Er werd een flink verlies geleden. Dat komt vooral door de corona pandemie, maar er zijn ook andere oorzaken. Zoals een te uitgebreid modellengamma (dat voor hoge kosten zorgt) en winstmarges die voor verbetering vatbaar zijn. Maar topman Ola Källenius twijfelt er niet aan dat Mercedes-Benz het jaar winstgevend kan afsluiten. Het medicijn dat hij de autofabrikant wil toedienen heet: ‘met minder modellen meer winst maken’.
Maar wat schetst mijn verbazing: amper een week na het ‘goede voornemen’ van Källenius een nieuw model aan. En niet bepaald een type auto dat je associeert met bovengemiddeld hoge winstmarges. Blijkbaar begint Mercedes-Benz niet nu al haar goede voornemen in praktijk te brengen, maar op zijn vroegst morgen pas.
Mercedes-Benz kondigt namelijk een compacte hoge gezinswagen aan; een zogeheten ludospace. Die gaat T klasse heten, komt onder de B klasse in het gamma en wordt een neef van de Renault Kangoo Family, maar dan wat chiquer en prijziger. Het Franse DNA materiaal betekent dat er ook een elektrische variant is voorzien. Die gaat mogelijk EQ T heten.
De T klasse wordt afgeleid van de volgende generatie Citan. Dat is dus een compacte bestelwagen. Het duurt echter nog even voordat de T klasse besteld zal kunnen worden, want Mercedes-Benz laat weten dat hij pas “vanaf het eerste semester van 2022 verkrijgbaar zal zijn”. Waarom er dan nu al een plaagfoto wordt verspreid, is niet helemaal duidelijk.
Mogelijk om Volkswagen de loef af te steken, die haar nieuwe Caddy inmiddels test klaar heeft (begin deze week heb jij op deze site een recensie van de jongste editie kunnen lezen). De T klasse moet ook klanten weg gaan kapen bij Citroën (Berlingo), Opel (Combo Tour), Peugeot (Rifter) en Toyota (ProAce City Verso). De Citan wordt onmisbaar geacht om wagenparkbeheerders die het liefst hun complete bedrijfsauto vloot, van klein tot groot, bij 1 fabrikant inkopen.
Mercedes-Benz bouwt zelf de Vito en de Sprinter, maar doet voor de Citan dus een beroep op Renault. Maar op de bedrijfsautomarkt zal men geen boodschap hebben aan de T klasse (Taxi klasse?). De eerdere passagiersvariant van de Kangoo kloon werd een grote flop, dus waarom jouw handen dan opnieuw branden aan hetzelfde concept.
Van de eveneens mislukte X klasse (een dure Nissan Navara) had Mercedes-Benz moeten leren dat ‘de markt’ geen premium prijzen wil betalen voor een werkpaard. En particulieren die geporteerd zijn van het ludospace autoconcept à la de Citroën Berlingo stemmen volgens de stereotype beeldvorming bovengemiddeld vaak Groen Links. Die zullen nooit in een Mercedes-Benz (een patserig automerk) gesignaleerd willen worden.
En mochten die Berlingo rijders uitgekeken zijn op Citroën, dan zullen zij veel eerder op de Renault overstappen. Of op het derivaat van alliantiepartners Nissan (of Mitsubishi). Mercedes-Benz heeft in dit gezelschap niks te zoeken. Desalniettemin denken de Duitsers zaken te kunnen doen met gezinnen die een actieve ‘levensstijl’ hebben. Maar die zijn inmiddels massaal overgestapt op een SUV. Daardoor heeft ook de MPV het loodje moeten leggen.
Afgezien van een schimmige schets van het silhouet krijgen we nog niet veel informatie van Mercedes-Benz, alleen wordt gemeld dat de T klasse schuifdeuren aan beide kanten zal krijgen. Die maken de toegang tot de tweede (en derde) zit rij gemakkelijker. Fijn, maar alleen schuifdeuren kunnen een model niet succesvol maken. Dat zou Mercedes-Benz als geen ander moeten weten na het floppen van de Vaneo …
