Tesla blijft fors groeien, maar boekte in het afgelopen kwartaal een lagere omzet dan verwacht. Beleggers werden daar nerveus van, met als gevolg dat het aandeel van de elektrische autobouwer aan het eind van de beursdag 6 procent lager noteerde.
Het bedrijf van Elon Musk (foto) rapporteerde een gemengde mix kwartaalcijfers. Tesla realiseerde in het derde kwartaal een omzet van 21,45 miljard dollar, oftewel iets minder dan de 22,13 miljard dollar die analisten hadden verwacht. Maar de omzet van de autodivisie kwam uit op 18,69 miljard dollar en dat betekende een stijging van 55 procent ten opzichte van een jaar geleden.

Beleggers waren van dit laatste wapenfeit niet onder de indruk. Het was de eerste keer sinds het derde kwartaal van vorig jaar dat Tesla de omzetverwachting van analisten niet waar wist te maken en dat hield hen veel meer bezig. Dat de gerealiseerde omzet een tikkeltje tegen viel, is mogelijk te wijten aan het feit dat de gemiddelde verkoopprijs van een Tesla lager was dan verwacht.
Tesla probeerde de gemoederen te bedaren door haar lange termijn prognose te herhalen: “Over een meer jaren horizon verwachten wij een jaarlijkse groei van 50 procent van de voertuigleveringen”, aldus een woordvoerder van het bedrijf. Maar die sussende woorden maakten niet veel indruk. Er werd al voor de rapportage van de kwartaalcijfers gespeculeerd dat Musk ‘het’ kwijt is.
In de afgelopen maanden kreeg Tesla te maken met diverse bottlenecks. Het bedrijf heeft moeilijkheden met het snel en succesvol afleveren van voertuigen bij de eindgebruiker, waardoor de logistieke kosten oplopen. Maar het grootste probleem is het gebrek aan batterijen: “We geloven dat moeilijkheden in de aanvoerkettingen voor batterijen op de middellange én lange termijn het grootste issue zal blijven voor de groei van de markt van elektrische voertuigen”, aldus de woordvoerder van Tesla.
Afgelopen april stelde Musk nog dat zijn bedrijf dit jaar zo’n 1,5 miljoen auto’s van de band zou laten rollen. Om die doelstelling te halen moet Tesla de komende drie maanden nog 570.000 personenwagens produceren. Dat is een flinke opgave: de eerste 9 maanden van dit jaar produceerde het bedrijf in totaal 929.210 auto’s. Bovendien verloopt het opschalen van de productie in de nieuwe ‘giga’ fabrieken in Berlijn en Austin (Texas) moeilijker dan verwacht. Tegelijk speelt de vrees voor een stagnerende vraag. 2 weken geleden gaf de autobouwer immers aan dat het 22.000 auto’s meer geproduceerd had dan dat er zijn afgeleverd. Verschillende analisten zagen hierin het bewijs dat de vraag naar de personenwagens van Tesla zijn plafond heeft bereikt. Of inmiddels al aan het dalen is.

Musk blijft evenwel optimistisch. De excentrieke miljardair zei: “Ik kan niet genoeg benadrukken dat wij een uitstekende vraag zien voor het vierde kwartaal. Wij verwachten dat wij elke auto die wij maken ook zullen verkopen”. Vervolgens zei Musk: “De fabrieken draaien op maximale capaciteit en wij leveren elke auto af die daar van de band rolt”.
De topman van Tesla zei ook dat de in 2019 gepresenteerde Cybertruck nog steeds op tijd gereed zal zijn voor een marktintroductie in 2023, alhoewel de aanvankelijke productiestart voor 2021 gepland stond. Die elektrische pick-up moet vooral in de thuismarkt sterk bijdragen aan de groeidoelstellingen van het bedrijf. Musk mikt voor het begin van het volgende decennium op 10 tot 20 miljoen Tesla’s per jaar. De output zal dit jaar misschien niet eens op 1,5 miljoen auto’s uitkomen. Tesla en Musk hebben dus nog een lange weg te gaan.
