Tesla kwam woensdag met tegenvallende resultaten over het eerste kwartaal. Het belangrijkste cijfer waar beleggers naar uitkeken, de brutomarge op de verkoop van auto’s, ontbrak in het rapport.
Op het gebied van omzet en winst kon Tesla nog redelijk de verwachtingen inlossen. De verkoop steeg in het eerste kwartaal in vergelijking met dezelfde periode van 2022 met 24 procent tot 23,33 miljard dollar (verwacht was: 23,35 miljard) en de winst per aandeel kwam slechts 1 cent lager uit dan voorzien op 0,85 dollar. Maar het rapport van Tesla stelde op een paar cruciale punten teleur. Zo ontbrak zoals gezegd het getal waar analisten naar uitkeken: de brutomarge op de verkoop van auto’s.
Waarom waren beursvorsers daar zo benieuwd naar? Tesla zei eerder te verwachten dat de brutomarge dit jaar niet onder de 20 procent zal zakken. Dat dit cijfer nu in het rapport ontbreekt, voedt de speculatie dat Tesla deze eigen doelstelling niet gehaald heeft. Dat werd later bevestigd door financieel directeur Zach Kirkhorn in een gesprek met analisten.
Ook de operationele marge viel tegen. Deze kelderde van 19,2 procent in de eerste 3 maanden van 2022 naar 11,4 procent in dezelfde periode dit jaar. Als oorzaken noemt Tesla lagere gemiddelde verkoopprijzen en hogere kosten voor onder andere grondstoffen en logistiek. Maar hoewel de operationele marge dus een forse dreun kreeg, blijft Tesla positief: “Wij geloven nog altijd dat wij tot de meest winstgevende autofabrikanten behoren”, aldus Kirkhorn. De onderneming wil daarnaast doorgaan met kostenbesparingen en zegt dat het genoeg geld in kas heeft om deze moeilijkere periode uit te zingen. Overigens kelderde de vrije kasstroom met 80 procent tot 441 miljoen dollar. Dit cijfer was veel slechter dan de prognose van analisten: 3,24 miljard dollar.
De forse prijsverlagingen van Tesla in de afgelopen maanden konden niet voorkomen dat de voorraden toenamen. Wereldwijd stegen deze van 13 verkoopdagen (in het vierde kwartaal van 2022) naar 15 dagen. Daarmee lijkt de doelstelling om met de prijsverlagingen de negatieve impact van slechtere macrovooruitzichten op de vraag te compenseren niet (helemaal) behaald te zijn.
Toch lijkt Tesla op de ingeslagen weg verder te willen gaan. “De macro-economische situatie blijft zeer onzeker”, zei CEO Elon Musk in een gesprek met analisten, waarbij hij nog eens herhaalde dat het verstandig is om meer auto’s te verkopen tegen lagere marges. Dinsdagavond maakte Tesla bekend de prijzen voor de tweede keer deze maand te verlagen. De focus op groei blijft dan ook ferm overeind. Tesla herhaalt de prognose voor een jaarlijkse groei van 50 procent in de komende periode. Het bedrijf denkt dit jaar 1,8 miljoen auto’s af te kunnen leveren.
