De Europese Unie zegt bewijs te hebben gevonden dat de Chinese overheid de export van elektrische auto’s naar Europa subsidieert. Dat gebeurt door middel van ‘directe overboekingen’ en andere methoden.
Hoewel het onderzoek van de Europese Unie naar de vraag of China de export van elektrische auto’s op een oneerlijke manier subsidieert nog niet is voltooid, lijken daar nu dus aanwijzingen voor te zijn. Als de eindconclusie identiek is, dan kan dit leiden tot importheffingen. De bedoeling is om daarmee de Europese auto-industrie te beschermen.
Later deze maand zal de Europese Unie een document publiceren waarin staat dat er voldoende bewijs is om aan te tonen dat de Chinese overheid de auto-industrie in haar land inderdaad financieel ondersteunt. In Brussel wordt niet uitgesloten dat de in de vorige alinea genoemde importheffing met terugwerkende kracht ingevoerd wordt. Dit betekent dat de Chinese autofabrikanten een flinke rekening kunnen verwachten. Of zij die zullen doorschuiven naar de consument, is nog niet duidelijk.
Het onderzoek moet in november helemaal zijn afgerond, maar de Europese Unie zou al in juli een voorlopige importheffingen op Chinese auto’s in kunnen voeren. En eventueel ook met terugwerkende kracht. Niet uit te sluiten valt dat diverse Chinese fabrikanten hierdoor hun businesscase voor export naar Europa zien verdwijnen. Met als gevolg dat zij het voor gezien houden in onze regio. Dat kan tot zorgen leiden over zaken als service en de inruilwaarde van auto’s die reeds verkocht zijn. Het is dus verstandig om voorlopig geen Chinese auto te kopen zodat duidelijk is wie blijft, en wie zijn biezen pakt.
De Chinese overheid noemde de aangekondigde maatregelen eerder “protectionistisch gedrag”. Een gotspe want als er één land haar nationale auto-industrie afschermt voor buitenlandse concurrentie, dan is het China wel. Zo waren Westerse fabrikanten tot voor kort verplicht om op 50:50 basis een joint venture aan te gaan met een lokale producent indien zij in dit land hun auto’s wilden verkopen. Dit betekent ook dat de helft van de bedrijfswinst in de zakken van de Chinezen belanden. Dat geld wordt nu indirect gebruikt om autoproducenten in Europa kapot te concurreren met veel te lage prijzen.
