Toyota heeft in augustus minder auto’s verkocht. Volgens analisten is er een directe link met de onthulling van het fraudeschandaal op de thuismarkt.
Het Japanse ministerie van Transport deed in juni een inval bij Toyota. Aanleiding was het feit dat het autoconcern de resultaten van veiligheidstesten had vervalst. De negatieve publiciteit die daarna volgde, leidde er toe dat de autoverkoop van Toyota vorige maand met bijna 4 procent is gedaald. Het bedrijf werd namelijk gedwongen om te stoppen met de productie van de modellen waarvan de veiligheidstesten vervalst bleken te zijn.
In Japan viel de verkoop met 9 procent terug. Dat is niet het enige slechte nieuws, want in China daalden de autoverkopen van Toyota met ruim 13 procent. Dat komt door de felle concurrentie met lokale autofabrikanten zoals BYD. Europa was in augustus niet in staat om voor compensatie te zorgen want in onze marktregio daalde de autoverkoop van het Toyota concern met 5,2 procent.
In Nederland was afgelopen maand sprake van een afzetdaling van een kleine 15 procent. Dat komt vooral doordat volumemodellen als de Aygo X en de Yaris minder in trek waren. Ook voor de RAV4 was duidelijk minder belangstelling. De C-HR was het enige model van Toyota dat duidelijk wist te plussen. Dit type was in augustus in Nederland zelfs populairder dan de Corolla.
Toyota heeft na de inval van het Japanse ministerie van Transport beterschap beloofd. Bestuursvoorzitter Akio Toyoda zei in juni tegen klanten: “Wij hebben het certificeringsproces verwaarloosd en op grote schaal modellen geproduceerd zonder eerst de juiste voorzorgsmaatregelen te nemen”.
Naast Toyota zijn ook de landgenoten Honda, Mazda en Suzuki door het Japanse ministerie van Transport onderzocht. Daar waren de misstanden minder groot. Bij het Toyota concern waren het vooral modellen van dochter Daihatsu die door de mand vielen, maar ook het moederbedrijf moest vanwege vervalste veiligheidstesten vervalst van de Corolla Fielder, de Corolla Axio en de Yaris Cross met de billen bloot. De productie van deze 3 modellen werd in juni daarom aan banden gelegd.
Toyoda benadrukt dat de auto’s die nu de fabriek verlaten wel veilig zijn. Hoe het met de modellen van Daihatsu is gesteld, is niet bekend.
