Vanaf 14 april mogen automobilisten op 3 snelwegen overdag weer 130 km/u rijden. Nederland gaat gebukt onder een kabinet dat liever ruziet dat dingen voor het volk voor elkaar krijgt, maar dit hebben ze wel weten te regelen. Het gaat om de eerste stap van een reeks snelheidsverhogingen die de regering voor ogen heeft. Minister Barry Madlener van Infrastructuur wil op termijn op nog meer trajecten toestaan dat daar 130 km/u gereden mag worden.
De borden zijn inmiddels geplaatst: op de Afsluitdijk geldt vanaf 14 spril weer een maximumsnelheid van 130 km/u overdag. De komende dagen volgen ook de A7 (tussen Winschoten en de Duitse grens) en de A6 tussen Lelystad-Noord en de Ketelbrug. Pas als de nieuwe borden langs de weg staan, mag daadwerkelijk harder worden gereden, zo benadrukt Rijkswaterstaat.
Ook op een vierde traject, de A37 tussen Holsloot en Zwartemeer in Drenthe, gaat de maximumsnelheid omhoog. Daarvoor worden de voorbereidingen momenteel nog getroffen. In totaal gaat het om 117 kilometer snelweg waarop de hogere snelheidslimiet binnenkort geldt. Nederland telt in totaal 4.884 kilometer snelweg.
De maatregel is onderdeel van het hoofdlijnenakkoord van PVV, VVD, NSC en BBB. In maart 2020 werd de snelheid overdag verlaagd naar 100 km/u om de stikstofuitstoot te beperken. Het kabinet-Schoof wil die maatregel nu gedeeltelijk terugdraaien, maar erkent dat dit niet overal kan. Vooral in de Randstad spelen stikstofnormen, verkeersveiligheid en geluidsoverlast een doorslaggevende rol om daartoe niet over te gaan. Minister Madlener kiest daarom voor een gefaseerde aanpak: “We gaan meer trajecten onder de loep nemen, om te zien waar we nog meer 130 kilometer per uur kunnen rijden”, aldus Madlener. Hij denkt voor de zomer de Tweede Kamer te kunnen informeren over extra trajecten.
Hoewel milieu-organisaties en sommige politieke partijen sceptisch zijn vanwege de impact op natuur en omgeving, zijn de coalitiepartijen tevreden. Geert Wilders (PVV) en Caroline van der Plas (BBB) gaven aan blij te zijn dat de belofte uit het akkoord wordt ingelost, al gaat het voorlopig slechts om een klein deel van het snelwegennet. Wellicht gaan deze politieke partijen in de zetelpeilingen nu weer een betere score behalen.
