Nu ook de regio Midden-Nederland met vakantie gaat, waarschuwt de ANWB voor drukte op de Europese wegen. De schoolvakanties zijn nu in alle regio’s begonnen en ook in andere landen gaan gezinnen de weg op om naar andere oorden te trekken. Mandy van der Plas, van de ANWB, meldt dat het vandaag in eerste instantie binnen Nederland heel druk zal zijn, “maar morgen vooral in het buitenland”.
Vandaag zal de drukte zich vooral bevinden op de wegen ten zuiden van Rotterdam, in Noord-Brabant en richting de Veluwe, zo geeft Van der Plas aan. “Er staan altijd al erg lange files op de A2 en A27 vanuit Utrecht naar het zuiden. Dat zal vandaag niet anders zijn, mogelijk dat de drukte daar nog verder oploopt”.
Vooral morgen zal het druk zijn op de buitenlandse wegen, verwacht Van der Plas: “Heel veel mensen uit Nederland gaan morgenvroeg op pad en ook in het buitenland zijn er natuurlijk mensen die al vakantie hebben. Dat komt allemaal samen, vooral op zaterdagen. Dat levert echt de grootste drukte op”. Daarnaast moeten reizigers opletten bij de grensovergangen met Duitsland, vanwege grenscontroles. “Daar wordt elke dag al hevig gecontroleerd en dat zal vandaag niet anders zijn”. Automobilisten moeten daarom rekening houden met vertraging die kan oplopen tot een half uur.
Automobilisten die eenmaal Duitsland binnen zijn, dienen zich in te stellen op een overlevingsslag op de snelwegen. Op het wegennetwerk van onze oosterburen vinden op dit moment op maar liefst 1.200 plekken wegwerkzaamheden plaats. “Dit weekend gaat de A4 dicht vanuit Heerlen naar Keulen. Dat kan voor lange files zorgen”. Wie via Duitsland naar Scandinavië wil trekken, moet daarnaast ook opletten op een afgesloten snelweg bij Hamburg. “Ook dat zorgt voor lange files”.
Reizigers die Frankrijk aandoen, hebben het deze zomer overigens wat makkelijker dan in andere jaren. Daar is op bepaalde wegen een automatisch tolsysteem in werking getreden, waardoor lange files verleden tijd zijn. Van der Plas: “Dat zijn tolwegen zonder tolpoortjes. Je kenteken wordt automatisch gescand en je kan gewoon doorrijden”. Uiteindelijk moet je wel zelf nog betalen door online af te rekenen of een betaalautomaat in de buurt op te zoeken. “Vergeet dat niet”, zo benadrukt Van der Plas. Om de bureaucratie te omzeilen, kan je ook een tolbadge aanschaffen. “Dan gaat het allemaal automatisch en hoef je er niet bij na te denken”, legt Van der Plas uit.
De ANWB’er geeft nóg een tip aan mensen die met de auto op vakantie gaan: vertrek juist niet zo vroeg mogelijk. “Als je om 03.00 uur hier vertrekt, dan rijd je juist rond 10.00 uur die files in Frankrijk in. Dat wil je niet”. Zij adviseert daarom “om gewoon lekker rustig wakker te worden op zaterdag, een koffietje te drinken, wat te ontbijten en daarna pas op pad te gaan”. Van der Plas voegt er aan toe: “als je rond lunchtijd vertrekt, dan rijd je als het ware achter die files aan”.
