Volvo heeft geen al te best eerste semester achter de rug, ondanks dat de zaken in Europa best goed gingen en er in de Verenigde Staten tekenen van herstel zijn. Maar in China lijkt Volvo niet bestand te zijn tegen de enorme concurrentiedruk. Toch wil CEO Håkan Samuelsson (foto) van geen opgeven weten.
Feit is dat China niet langer de belangrijkste afzetmarkt voor Volvo is. De verkopen daalden daar in de eerste jaarhelft met 27 procent, van 70.000 auto’s in 2025 naar 51.000 stuks in de periode januari t/m juni van 2026. De omzet zakte zelfs met 37 procent. Dit betekent dat Volvo in China vooral moeite had met het vinden van kopers voor haar duurdere modellen en/of met enorme kortingen moest zwaaien om klanten te lokken.

Volvo zag zijn verkopen in de eerste jaarhelft sterker dalen dan de markt als geheel. Die kromp in deze periode met 16 procent, al hoewel het premium segment geconfronteerd werd met een afzetdaling van 19 procent. Volvo wist alleen de verkopen van haar volledig elektrische auto’s op te voeren (+5 procent). Die waren in het tweede kwartaal goed voor 40 procent van het totale aantal kentekenregistraties van het Zweedse automerk in China. Dat de rest van het gamma van Volvo aan aantrekkingskracht verloren heeft, komt volgens Samuelsson vooral doordat modellen als de XC40 en de XC90 niet de laatste nieuwe snufjes bieden. Daar zijn autoconsumenten in China gevoelig voor.
In de Verenigde Staten daalde de omzet in de eerste jaarhelft weliswaar met 13 procent, maar in mei en juni was er sprake van een toename van de verkopen. Bovendien was de omzetterugval er minder groot dan in China. De Verenigde Staten heeft zich hiermee ontwikkeld tot de grootste afzetmarkt voor Volvo qua omzet in de eerste jaarhelft. Ook voor wat betreft de verkoop (57.000 auto’s) wonen in dit land nu de meeste klanten voor Volvo.
Ondanks een dalende verkoop in Europa, spreekt Samuelsson van een robuuste markt. Maar ook in onze regio neemt de concurrentie toe, met als gevolg een grotere druk op de prijzen. Een lichtpunt was dat de verkoop van volledig elektrische auto’s in het tweede kwartaal met 23 procent is gestegen. Dat komt niet door de nieuwe EX60, want daarvan komt de levering nu pas op gang, maar door de sterke vraag naar de EX30. Van dit model gingen in de eerste jaarhelft 41.000 exemplaren over de toonbank versus 36.000 stuks in dezelfde periode van 2025. In de periode april t/m juni steeg het verkoopaandeel van de volledig elektrische auto’s bij Volvo hierdoor naar 37 procent.
Binnen Europa is het Verenigd Koninkrijk de belangrijkste afzetmarkt voor Volvo en goed voor een derde podiumplaats in de wereldwijde landenrangschikking. Nederland staat op plek-6 met 9.271 verkochte auto’s. Qua omzet is ons land de nummer-7 van de wereld. Ook bij ons daalde de verkoop, want in de eerste helft van 2025 gingen er nog 10.182 auto’s over de toonbank. Opvallend is dat bij ons vooral de volledig elektrische modellen EC40, EX30 en EX90 het moeilijk hadden. Zorgelijk is vooral de situatie voor het laatste model. DE verkopen van de EX90 zijn in de eerste jaarhelft namelijk gedecimeerd. Als dit beeld zich wereldwijd voordoet, wordt deze spirituele opvolger van de XC90 een grote flop.
Samuelsson benadrukt dat de tweede jaarhelft voor Volvo beter wordt. Hij voorspelt dat de verkopen zullen aantrekken. Bovendien is de doelstelling voor een kosten besparing van 5 miljard kronen in het volledige jaar nu al behaald, onder meer door het personeelsbestand te laten krimpen.
