Met de McL 6GT gooit McLaren het over een andere boeg. Met dit model gaat de Britse sportwagenbouwer niet voor de snelste rondetijd, maar voor de meest intense beleving. Daarom heeft McLaren gekozen voor een handgeschakelde versnellingsbak, hydraulische stuurbekrachtiging, een ongetwijfeld kippenvel bezorgende V8 motor en ‘pure’ achterwielaandrijving. Een koolstofvezel monocoque en een carbon carrosserie moet het gewicht ouderwets laag houden. De productieversie van de McL 6GT staat gepland voor 2028.
De McL 6GT, voorgesteld tijdens de Monterey Car Week 2026, is de eerste McLaren met handgeschakelde versnellingsbak sinds de F1 uit 1992 en kan worden beschouwd als een moderne interpretatie van de M6GT.

Dat onafgemaakte model van Bruce McLaren uit 1969 kan worden beschouwd als het startpunt van verbreding van de bedrijfsactiviteiten van louter racewagen bouwer naar een bedrijf dat ook straatauto’s ontwikkelt en produceert. Helaas bleef de M6GT in het prototype-stadium hangen.

Met de McL 6GT probeert McLaren die oorsprong opnieuw te interpreteren. Niet door simpelweg de carrosserie te voorzien van retrodetails, maar door de proporties en ideeën van een sportwagen uit de jaren 60 te vertalen naar een moderne supercar. De M6GT kwam overigens nooit verder dan het prototype stadium dus de McL 6GT mag nu het karwei afmaken, zoals dat sinds wijlen premier Ruud Lubbers heet. Het is geen toeval dat de M6GT recent door MSO (McLaren Special Operations) is gerestaureerd!

McLaren positioneert de McL 6GT nadrukkelijk als een sportwagen waarin rijbeleving belangrijker is dan korte rondetijden of flitsende acceleratiecijfers. Elke gaspedaalbeweging en stuurcommando moet mechanisch en prettig aanvoelen. Dat geldt ook voor de schakeling. Daarom beschikt de McL 6GT over een pook die zó is ontworpen dat hij bijdraagt aan nauwkeurig aanvoelende en aangename schakelbewegingen. De speciale vorm verwijst ook naar de merkgeschiedenis en de periode dat McLaren een 3-dimensionale Speedy Kiwi in haar logo had (Bruce McLaren kwam uit Nieuw-Zeeland).

In de McL 6GT heeft McLaren proberen te zorgen voor een zo kort mogelijke afstand tussen bestuurder en machine. Daarom beschikt de sportwagen niet alleen over hydraulische stuurbekrachtiging, maar ook over veel fysieke schakelaars (ontworpen om elke input weloverwogen te laten aanvoelen), goed zichtbare technische componenten en gefreesde aluminium bedieningselementen met gekartelde afwerking.
Ook de inrichting van het interieur is afgestemd op interactie met de bestuurder. De McL 6GT moet een cockpitgevoel geven waarin het niet draait om digitale interfaces. De bestuurder staat centraal. Volgens McLaren is er sprake van een moderne supersportwagen die niet alleen snel is, maar ook het hart en ziel communiceert. “Zo voelt de bestuurder zich echt verbonden met de auto”.
Voor een dergelijke bolide is een V8 motor natuurlijk een must. Dit type krachtbron wordt gecombineerd met achterwielaandrijving en een handgeschakelde 6 versnellingsbak. In een ander opzicht is de McL 6GT ook ‘klassiek McLaren’ want hij heeft een lichte koolstofvezel monocoque en een koetswerk van carbon. Deze materialen moeten het gewicht laag houden want sinds Colin Chapman en zijn Lotus sportwagens weten de dat alleen een lichte auto voor een optimaal rijgevoel kan zorgen.
Record-vestigende prestaties zijn niet aan de orde, dus McLaren geeft geen informatie over de sprinttijden en/of de topsnelheid, al ligt het voor de hand dat de McL 6GT gedeeltelijk gebaseerd is op de uitgaande 750S, die minder dan 1.400 kilo weegt en de standaardsprint (0-100 km/u) in 2,8 seconden voltooit. Het betekent een V8 turbomotor. Hybride techniek ontbreekt en dat zal voor menig sportwagen fan een opluchting zijn. Het lijkt erop dat er langzaam maar zeker een kentering aan het ontstaan is in de supercar wereld, met minder focus op vermogen en meer op beleving. Gordon Murray was de trendsetter, maar nu kiezen ook Hennessey en McLaren voor een puristische benadering.
Ook in het interieur speelt koolstofvezel een zichtbaar grote rol: glanzend zichtbaar carbon verwijst naar de M6GT en naar het raceverleden van McLaren. Verder zijn er gekartelde aluminium bedieningselementen. De Britse fabrikant wil namelijk de sfeer van sportwagens uit de jaren-60 oproepen, ondanks de aanwezigheid van moderne techniek (hoewel een boordcomputer ontbreekt). Van het interieur zijn overigens alleen close-ups te zien. Een foto van de hele cabine ontbreekt helaas. Wel zien we digitale meters, opvallend gestikt leder en andere luxe details.
De McL 6GT is breed met een lage neus en ronde vormen die vloeiend van de voorkant naar de achterzijde doorlopen. De cabine lijkt versmolten te zijn met het koetswerk, hetgeen de sportwagen een organische vorm geeft en tegelijkertijd een optische verwijzing is naar het low-drag design uit de jaren 60. De achterzijde heeft met zijn recht afgesneden vorm (helpt om de luchtweerstand laag te houden) een duidelijke Kammback-vorm, waarbij de lichtsignatuur (door McLaren aangeduid als ‘Racing Loop’) is geïnspireerd door de achterlichten van M6GT.
De McL 6GT zit vol verwijzingen naar Bruce McLaren. Zijn handtekening prijkt in het motorcompartiment, de nummerplaat van de originele M6GT is herwerkt tot een subtiele graphic en de Speedy Kiwi is niet alleen gegraveerd op de versnellingspook, maar ook op de tankdop. “De McL 6GT laat zien wat onze inspirerende oprichter Bruce graag had willen afmaken, maar dan met 60 jaar extra innovatie en passie”, aldus de huidige baas van McLaren, Nick Collins. “Zo ontstaat een modern icoon waarin de bestuurder echt contact voelt met de auto”. Het is een goede zaak dat McLaren voor de McL 6GT gekozen heeft voor een retrodesign. De bestaande modellen van het merk zien er namelijk nogal generiek en klinisch uit. Daardoor roepen zij niet de begeerte op die sommige sportwagens van Ferrari of Aston Martin wel doen.
De McL 6GT is het eerste nieuwe model dat McLaren onthult sinds begin 2025, toen de Automotive divisie fuseerde met start-up Forseven. Die partij bracht veel geld mee, waardoor de belofte kon worden gedaan dat het gamma grondig vernieuwd en flink uitgebreid zou gaan worden. McLaren heeft een nieuwe design chef. De McL 6GT is dus mogelijk een voorbode voor de Britten op retrovlak nog meer willen gaan doen. Er komt over 2 jaar waarschijnlijk een compleet nieuwe reeks ‘hyper exclusieve supercars’.
Toch is de McL 6GT vooral een concrete vooruitblik op een productieversie, die in 2028 verschijnt. De op verzamelaars gerichte, gelimiteerde McL 6GT komt naast de extreme Ultimate Series sportwagens zoals de Speedtail en de W1 in het gamma. McLaren komt in de komende maanden met meer details over haar toekomstige gamma, waar vermoedelijk ook SUV modellen en sedans onderdeel van uitmaken.
Het is nog niet bekend wat de in een gelimiteerde oplage te produceren McL 6GT moet gaan kosten, maar het is een goede zaak dat de fusie met Forseven (feitelijk een overname door deze start-up) niet geleid heeft meer ‘mainstreammodellen’ waarmee in korte tijd de verkoopcijfers kunnen worden opgekrikt, maar dat McLaren de afgelopen 1,5 jaar de tijd kreeg om zichzelf opnieuw uit de uitvinden en haar identiteit te herontdekken. Daar past een kleinschalig eerbetoon aan het verleden natuurlijk het beste bij. Applaus voor de McL 6GT!
