De Europese Unie (EU) heeft China gevraagd om de export van stekker hybride auto’s vrijwillig te beperken. Ingewijden zeggen dat Brussel wil dat Beijing toezegt het marktaandeel van dergelijke personenwagens te beperken tot ongeveer 15 procent.
Het verzoek zou onderdeel uitmaken van een deal die een handelsoorlog moet voorkomen. De EU heeft ook voor een aantal andere producten, waaronder chemicaliën, voorgesteld dat China daarin terughoudendheid met zijn export toont.
Europese autofabrikanten kampen met sterke concurrentie van Chinese fabrikanten van stekkerauto’s zoals BYD. Zij bieden modellen aan onder het prijsniveau van Europese merken in de showroom hebben staan. Mede daardoor staat de omzet van fabrikanten als BMW, Mercedes en de Volkswagen Groep onder druk. Zij hebben grote ontslagrondes aangekondigd. De EU wil dat China zijn industrie in toom houdt, anders volgen hogere importheffingen op stekker hybride auto’s, zo waarschuwen de bronnen.
Een van de ingewijden in Brussel zegt dat de EU met het verzoek hoopt op een soortgelijke deal als in 1986 met Japan is gesloten. Dat land ging toen akkoord met exportbeperkingen op personenwagens. Die deal bleef tot 1999 gelden.
