Close Menu
  • Home
  • Autonieuws
    • Introductienieuws
    • Actienieuws
    • Verkoopcijfers
    • Toekomstplannen
    • Nieuws over Oud
    • Nieuwstelex
  • Testcentrum
    • Testresultaten
    • Testrecensies
    • Tevredenheidresultaten
    • Kort door de bocht
  • Automerken
  • Achtergrond
  • Opinie
  • Contact
    • Contactformulier
    • Advertorials
    • Privacybeleid & Cookies
    • Colofon & Copyright
Facebook X (Twitter) Instagram
Trending
  • Newsflash: de Mazda CX-3 keert terug
  • Ford in mineur: wordt het met de nieuwe Fiesta weer feest?
  • Renault topman Provost smeekt Brussel om adempauze
  • Klaar voor serieproductie: Dacia Hipster
  • Stellantis moet opnieuw auto’s terugroepen
  • BMW-bezitters zijn woedend dat hun touchscreen een ​​reclamebord is geworden
  • Newsflash: Smart #2 in volle glorie
  • Prijs vergelijking Dacia Sandero Stepway Hybrid 155
Autointernationaal.nl
  • Home
  • Autonieuws
    1. Introductienieuws
    2. Actienieuws
    3. Economisch nieuws
    4. Verkoopcijfers
    5. Toekomstplannen
    6. Nieuws over Oud
    7. Nieuwstelex
    Featured

    Slimmer kiezen: zo haal je meer kilometers uit je autobanden

    30 oktober 2025
    Nieuwe artikelen

    Newsflash: de Mazda CX-3 keert terug

    7 augustus 2026

    Ford in mineur: wordt het met de nieuwe Fiesta weer feest?

    7 augustus 2026

    Klaar voor serieproductie: Dacia Hipster

    7 augustus 2026
  • Testcentrum
    1. Testresultaten
    2. Testrecensies
    3. Tevredenheidresultaten
    4. Kort door de bocht
    Featured

    Vroeger moeder en dochter, nu rivalen: testduel Ford Mustang Mach-E en Jaguar I-Pace

    1 december 2022
    Nieuwe artikelen

    Stellantis moet opnieuw auto’s terugroepen

    7 augustus 2026

    Mercedes roept 7 modelseries terug

    5 augustus 2026
    8.0

    Eerste kennismaking met de Audi A2 e-Tron

    4 augustus 2026
  • Automerken
    • Alfa Romeo
    • Aston Martin
    • Audi
    • Bentley
    • BMW
    • Bugatti
    • Cadillac
    • Caterham
    • Chevrolet
    • Chrysler
    • Citroën
    • Dacia
    • Daihatsu
    • DS
    • Ferrari
    • Fiat
    • Ford
    • Honda
    • Hyundai
    • Infiniti
    • Jaguar
    • Jeep
    • Kia
    • Lada
    • Land Rover
    • Lamborghini
    • Lexus
    • Lotus
    • Lynk & Co
    • Maserati
    • Mazda
    • McLaren
    • Mercedes
    • Mini
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Opel
    • Peugeot
    • Porsche
    • Renault
    • Rolls-Royce
    • Seat
    • Škoda
    • Smart
    • SsangYong
    • Subaru
    • Suzuki
    • Techrules
    • Tesla
    • Toyota
    • Vauxhall
    • Volkswagen
    • Volvo
  • Achtergrond
  • Opinie
  • Contact
    • Contactformulier
    • Privacybeleid & Cookies
    • Colofon & Copyright
Autointernationaal.nl
Home»Autonieuws»Verkoopcijfers»Slechte koude start autoverkopen in januari
Verkoopcijfers

Slechte koude start autoverkopen in januari

1 februari 20216 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

In vergelijking met januari 2020 zijn er afgelopen maand 20,04 procent minder nieuwe personenauto’s op kenteken gezet in Nederland. Volgens de officiële cijfers van de Bovag, RAI Vereniging en RDC werden 35.193 exemplaren geregistreerd, tegen 44.016 stuks een jaar eerder.

Het aantal registraties van nieuwe personenauto’s is het laagste deze eeuw voor wat betreft de eerste maand van een kalenderjaar. We moeten meer dan 21 jaar terug om een lager verkoopaantal tegen te komen in de statistieken. De daling valt mede te verklaren door de sluiting van showrooms als gevolg van de lockdown die sinds medio december van kracht is. Het is sindsdien niet meer mogelijk om potentiële particuliere klanten in het autobedrijf te ontvangen, terwijl proefritten en afleveringen van reeds bestelde auto’s vanaf en op een openbaar parkeerterrein moeten plaatsvinden. De Bovag en de RAI Vereniging rekenen erop dat het besluit van het kabinet om ‘click and collect’ voor alle winkels binnenkort toe te staan, er ook toe leidt dat autobedrijven hun klanten op afspraak ook weer mogen ontvangen voor verkoop en afleveringen.

In het verleden was januari altijd een topmaand qua registraties en werden er doorgaans 60.000 à 70.000 personenauto’s geregistreerd (rond de eeuwwisseling zelfs 90.000 stuks), omdat veel kopers deze vanwege het vermeende effect op de restwaarde in het nieuwe jaar op kenteken wilden zetten. De voorafgaande maand december vertoonde dan ook steevast zeer lage registratie-aantallen. Sinds 2013 ebt dat effect weg, aangezien de fiscale bijtellingsregels voor zakelijke rijders vrijwel jaarlijks per 1 januari worden aangepast. Zo resulteerde afgelopen december met 42.829 registraties in een absolute piek voor de laatste maand van een kalenderjaar. Door grote aantallen elektrische auto’s nog in 2020 te registreren, kunnen de (toekomstige) zakelijke berijders nog tot uiterlijk eind 2025 profiteren van een lagere bijtelling dan wanneer de auto in januari 2021 op kenteken zou zijn gezet. Die piek in december heeft daarmee automatisch een negatief effect op de registraties in januari.

 

Merken

De populairste automerken in januari waren achtereenvolgens: 1. Volkswagen met 3.642 exemplaren en 10,3 procent marktaandeel; 2. BMW (3.203 en 9,1 procent); 3. Skoda (2.514 en 7,1 procent); 4. KIA (2.433 en 6,9 procent); 5. Peugeot (2.280 en 6,5 procent); 6. Volvo (2.270); 7. Ford (2.265); 8. Toyota (2.120); 9. Mercedes (1.681) en 10. Opel (1.487).

BMW eindigde op de 2de plek van de bestverkopende merken. Opvallend, want een zogeheten premium label in de top 5 komt niet vaak voor. Alleen Volvo laat zich zo nu en dan bovenaan de lijst zien, met name omdat de XC40 een hardloper is. Bij BMW gingen de 1-serie, de 3-serie en de 5-serie het vaakst over de toonbank. Bentley zette in januari 20 auto’s op kenteken, dat is reeds 25 procent van de totale verkopen vorig jaar.

De afzet van Hyundai halveerde ten opzichte van januari 2020 naar slechts 562 auto’s. Zustermerk KIA bleef daarentegen redelijk stabiel. De afzet van Tesla stortte in met slechts 14 exemplaren van de Model 3. Dat waren er vorig jaar nog 152. Slechts 2 stuks van de Model S werden op kenteken gezet. Niemand registreerde een Model X. Verkoopleed was er ook bij Volkswagen, dat slechts 3.642 auto’s op kenteken wist te zetten. In januari 2020 waren dat er nog 6.598.

Merken die in januari tegen de verdrukking in meer auto’s wisten te verkopen dan in januari 2020, waren in alfabetische volgorde Bentley, BMW, Jeep (de Compass 4xe is nu leverbaar), Mazda (de CX-5 is verkooptechnisch niet kapot te krijgen), Mercedes (de SUV modellen GLA en GLB waren erg in trek), MG, Skoda (alles verkocht eigenlijk prima, op de Citigo, Kodiaq en Scala na), Suzuki (de Ignis en in mindere mate de Swift gingen als warme broodjes over de toonbank) en Volvo (het eerder genoemde XC40 effect).

Aan de andere kant van het spectrum bevinden zich merken waarvan de afzet afgelopen maand meer dan halveerde ten opzichte van januari 2020. Dat zijn DS (flopt dit merk na China nu ook in Nederland?), Hyundai (alleen de Tucson zorgt voor een lichtpuntje), Jaguar (op de I-Pace na zijn de verkopen van dit merk kruimelwerk), Lexus (de nieuwe designtaal komt geen moment te vroeg), Nissan (de Micra, Juke en Qashqai lieten het als volumemodellen allemaal afweten) en Tesla. Land Rover, Renault en Volkswagen wisten nipt te ontkomen aan halvering van de verkopen.

 

Modellen

De populairste automodellen in januari waren achtereenvolgens: 1. de Volvo XC40 met 1.036 exemplaren en 2,9 procent marktaandeel; 2. de KIA Picanto (1.000 en 2,8 procent); 3. de Skoda Octavia (929 en 2,6 procent); 4. de Volkswagen Polo (865 en 2,5 procent); 5. de Ford Focus (842 en 2,4 procent); 6. de Ford Fiesta (742); 7. de Toyota Yaris (710); 8. de Peugeot 208 (703); 9. de KIA Niro (690) en 10. de Volkswagen T-Roc (677). Dat de XC40 het vaakst over de toonbank ging, is te danken aan de stekker hybride Recharge T4 / T4 uitvoering. Die was goed voor bijna de helft van de verkopen in januari.

Modellen waarvan het aantal registraties afgelopen maand hoger was dan in januari 2020, waren in alfabetische volgorde de Audi A1, de Audi Q5, de Audi Q7, de BMW 1-serie, de BMW 2-serie Gran Coupé, de BMW 4-serie, de BMW 5-serie, de BMW i3, de BMW X1, de BMW X3, de BMW X5, de Citroën C4, de Dacia Duster, de Dacia Sandero, de Fiat 500, de Fiat Panda, de Fiat Tipo, de Ford Explorer, de Ford Fiesta, de Ford Kuga, de Ford Puma, de Ford Transit Custom / Tour, de Honda E, de Hyundai Tucson, de Jaguar I-Pace, de Jeep Compass, de Kia Picanto, de Kia Sportage, de Mazda CX-3, de Mazda CX-5, de Mercedes CLA, de Mercedes GLA, de Mercedes GLB, de Mercedes GLC, de Mercedes GLE, de Mercedes S klasse, de Mercedes Vito, de MG EHS, de MG ZS, de Mini Countryman, de Nissan Leaf, de Opel Astra, de Opel Vivaro, de Polestar 2, de Peugeot 208, de Peugeot 2008, de Porsche 911, de Porsche Taycan, de Porsche Panamera, de Seat Leon, de Skoda Fabia, de Skoda Kamiq, de Skoda Karoq, de Skoda Octavia, de Skoda Superb, de Subaru Outback, de Suzuki Ignis, de Suzuki Swace, de Suzuki Swift, de Toyota Yaris, de Volkswagen California, de Volkswagen ID.3, de Volkswagen ID.4, de Volvo V60 en de Volvo XC40.

 

Elektrisch

Afgelopen maand was zo’n 2,5 procent van de geregistreerde volledig elektrisch, terwijl dit in december 2020 liefst 69 procent was en over heel 2020 een heel milieuvriendelijke 20,5 procent. Een flinke dip dus, die volledig verklaard kan worden door de wijziging in de bijtelling. Autointernationaal.nl verwacht dat het verkoopaandeel van volledig elektrische auto’s de komende maanden gestaag weer zal stijgen en uiteindelijk dat van 2020 zal overtreffen.

 

Prognose

Vorig jaar werden ruim 356.000 nieuwe personenauto’s geregistreerd. Dat was als gevolg van de corona crisis een daling van een vijfde ten opzichte van 2019. Voor 2021 gaan de Bovag en de RAI Vereniging uit van economisch herstel en daarmee een niveau van 400.000 registraties.

Nederland

Related Posts

Autoverkoop Nederland: Kia terug aan de top

1 augustus 2026

ING: Meerderheid nieuwe auto’s in 2027 elektrisch

22 juli 2026

Autoverkopen juni: Toyota is top

1 juli 2026

Reageren is niet mogelijk.

Recensies
8.0

Eerste kennismaking met de Audi A2 e-Tron

4 augustus 2026
9.0

De sterren staan goed: test Mercedes C 400 4Matic

21 juli 2026
6.0

Stelt nogal teleur: test Kia K4 1.0 T-GDi

19 juli 2026
7.0

Een echte 4×4: test Jeep Compass 4xe

8 juli 2026
9.0

Pocket rocket voor het EV-tijdperk: test Cupra Raval VZ Rebel

2 mei 2026

Autointernationaal.nl heeft zijn uiterste best gedaan om te achterhalen of er op de geplaatste foto's copyright zit. Bedrijven of personen die desondanks menen dat hun eigendomsrechten geschonden zijn, kunnen binnen 14 dagen via het contactformulier daar melding van maken. Autointernationaal.nl zal dan binnen 24 uur de betreffende foto verwijderen.

Copyright © Autointernationaal | Sitemap | RSS Feed | Techniek door TwelveTrains

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.