Martin Winterkorn, ex-topman van Volkswagen, moet zich weer voor de rechter melden vanwege zijn aandeel in het sjoemeldiesel schandaal. Hij wordt verdacht van marktmanipulatie en zou investeerders niet tijdig geïnformeerd hebben over de financiële gevolgen van de fraude met de dieselauto’s.
Begin 2021 werd nog afgezien van vervolging, maar de Duitse justitie heeft de rechter in Braunschweig besloten. donderdag gevraagd zich opnieuw over de zaak te buigen. Onduidelijk is wanneer hij voor de rechter moet verschijnen. De Duitse justitie verdenkt Winterkorn ervan op de hoogte te zijn geweest van het gesjoemel, maar zelf ontkent de voormalige topman van Volkswagen dat.
Volkswagen gaf in september 2015 toe met behulp van illegale software te hebben valsgespeeld bij emissietesten. Daardoor leken miljoenen dieselauto’s minder vervuilend dan ze eigenlijk waren. De betreffende voertuigen van de Volkswagen Groep hadden techniek aan boord waarmee de emissie van NOx (stikstofoxiden) onder meetomstandigheden verlaagd kon worden zonder dat keuringsinstanties dat door handen. Winterkorn werd medeverantwoordelijk gehouden voor het schandaal.
Winterkorn werd in 2019 ook al in staat van beschuldiging gesteld, maar die aanklacht verviel omdat die niet alle strafbare feiten omvatte en dus zou kunnen leiden tot een betrekkelijk lage straf. In plaats hiervan besloot de Duitse justitie haar kaarten in te zetten op een veel grotere zaak wegens manipulatie van de NOx-meetwaarden. Wegens de slechte gezondheid van Winterkorn werd die zaak in 2021 echter stilgelegd.
Volgens Duitse media heeft de rechtbank van Braunschweig juist om die reden besloten om de zaak wegens marktmanipulatie nu te heropenen. Daarbij is het Duitse OM inmiddels tot de conclusie gekomen dat de straf op overtreding van de Wet effectenhandel toch impact kan hebben. Winterkorn heeft zoals gezegd de aanklachten tegen hem altijd afgewezen. Hij beweert dat hij niets wist van enige illegale activiteit, totdat de manipulaties bekend werden. Een veeg teken is evenwel dat Winterkorn zijn eigen werkgever ruim 11 miljoen euro schadevergoeding betaalde.
Hoewel Volkswagen sinds 2015 een bedrag van 32 miljard euro aan boetes en schadevergoedingen heeft betaald, blijkt nu dat de affaire nog steeds niet voorbij is. Er lopen ook nog meerdere rechtszaken waarin geëist wordt dat de autofabrikant gedupeerde klanten met een dieselmodel financieel gaat compenseren voor het feit dat hun dieselauto als gevolg van het sjoemel schandaal minder waard is geworden.
