Opel heeft de eerste foto’s en wat informatie over haar gloednieuwe Grandland vrijgegeven. De middelgrote SUV is het Duitse broertje van de kraak verse Peugeot 3008. Dit betekent dat de nieuwe Grandland ook leverbaar wordt met een volledig elektrische aandrijflijn. Daarvoor belooft Opel een rijbereik van maximaal 700 kilometer.
Opel stelt dat de nieuwe Grandland heel wat designelementen van de Experimental conceptstudie uit 2023 heeft overgenomen. Dat was een opvallend lage en zowel sportief als futuristisch ogende SUV. De nieuwe Grandland oogt echter een stuk braver. Hij nam van de Experimental conceptstudie wel de 3D Vizor neuspartij met verlicht merklogo over.

Verder kan de nieuwe Grandland worden geleverd met Intelli-Lux Pixel Matrix HD koplampen. Die hebben 51.200 individuele elementjes (oftewel 25.600 per kant) voor een helderder, exacter en meer homogeen lichtpatroon zonder tegenliggers te verblinden. De nieuwe Grandland is het eerste Opel model dat met dit type koplampen leverbaar wordt.

Op de achterklep staat de lichtgevende merknaam.

De nieuwe Grandland is gebaseerd op het STLA Medium platform van de Stellantis Groep. Hij is maar liefst 17,3 centimeter langer dan zijn uit 2017 stammende voorganger. De nieuwe Grandland is ook 6,4 centimeter breder en 1,9 centimeter hoger. Het resultaat is een 4.650 millimeter lange, 1.905 millimeter brede en 1.660 millimeter hoge SUV. De wielbasis groeide naar 2.784 millimeter. De grotere maatvoering zorgt, in vergelijking met de oude Grandland, voor 20 millimeter extra beenruimte. In vergelijking met de jongste Peugeot 3008 is de Opel 11 centimeter langer. Maar tegelijkertijd 14 centimeter korter dan de Peugeot 5008. Die biedt dankzij een wielbasis van 2,90 meter 7 zitplaatsen. De Peugeot 3008 heeft een as afstand van 2,74 meter.

Bij de uitvoeringen met een two-tone kleurstelling lijkt het dak optisch te ‘zweven’. De scherpe lijnen boven de wielkasten, op de motorkap en in de deuren maken van de nieuwe Grandland een moderne verschijning. De kunststof zwarte bescherming op de flanken (chroom ontbreekt op de tweede generatie) geven de Opel een stoere uitstraling. Ook de wielen met 20 inch grote velgen dragen daar aan bij. De nieuw Grandland heeft een minder schuine achterklep dan de jongste Peugeot 3008. Daardoor oogt hij wat klassieker. Voor wie op zoek is naar een middenklasse SUV van Opel met coupéachtig design zal moeten wachten tot 2025. Dan debuteert een dergelijk model die waarschijnlijk Manta gaat heten.

Het laadvolume van de kofferbak kan door het neerklappen van de achterbank (dat kan in 40:20:40 verhouding) tot 1.641 liter worden vergroot. De vorige Grandland schopte het (zonder plug-in hybride aandrijflijn) met neergeklapte achterbank tot 1.642 liter. Een marginaal verschil, maar toch het vermelden waard.

Het dashboard oogt heel modern, maar ook chique. Bovenop de middenconsole staat een lichtjes naar de bestuurder gebogen scherm voor het infotainment systeem. Dit display is liefst 16 inch groot. Het scherm is vooral heel breed. Daarmee past het goed bij wat de ontwerpers van Opel het horizontale ‘thema’ noemen. Het lijnenspel van het dashboard loopt door in de deurpanelen. Daarmee zou het ruimtelijke gevoel in de nieuwe Grandland versterkt worden.

De buitenste ventilatieroosters zijn naar de deurpanelen verhuisd. Samen met de fijne lichtstreepjes in het dashboard zorgen die voor een aparte sfeer. Het digitale instrumentarium is bescheiden van omvang, maar wordt aangevuld door een head-updisplay. Met de Pure Mode kan de zichtbare informatie tot het strikte minimum worden beperkt. Met name tijdens het rijden in het donker en de regen zorgt dat voor visuele rust. Gelukkig heeft Opel fysieke knoppen niet (helemaal) in de ban gedaan. Dit betekent dat onder meer de airconditioning zich volt en probleemloos laat bedienen. Onder het scherm zitten aanraakgevoelige knoppen én tuimelschakelaars. Ook heeft Opel daar een 3-tal snelkoppelingen geplaatst. De rugleuningen van de AGR stoelen zijn voorzien van 2 pneumatische kussens voor extra steun. De zetel van de bestuurder kan worden geventileerd en is voorzien van een massagefunctie.

Met de Pixel Box lijkt Opel de slimme Skoda-toer op te gaan. Dit is namelijk een deels (verlicht) glazen en deels stoffen omhulsel voor de plek waar men de telefoon ‘veilig’ draadloos kan opladen. In totaal is meer dan 35 liter aan opbergruimte in het interieur aanwezig. Op de rugleuningen van de voorstoelen zijn er vakjes voor telefoons en in de ruimte onder de middenconsole bevindt zich een 12 Volt aansluiting. Lederen bekleding? Vergeet het maar. Alle materialen in de Grandland zijn namelijk vervaardigd van volledig gerecyclede kunststoffen.

Over de aandrijfopties doet Opel nog niet veel mededelingen, maar de fabrikant maakt er geen geheim van dat de nieuwe Grandland geleverd gaan worden in mild hybride (met 48 volt systeem), plug-in hybride en volledig elektrische uitvoering. In de 195 pk sterke PHEV variant kan maximaal 85 kilometer elektrisch worden gereden. De Grandland Electric heeft een batterij van 98 kWh waarmee een actieradius tot 700 kilometer mogelijk is. Reken er op dat deze versie 230 pk sterk is. De Peugeot E-3008 heeft namelijk even veel vermogen. Met de komst van de nieuwe Grandland kan elk Opel model worden geleverd met een volledig elektrische aandrijflijn. De opvolger van de Crossland (Frontera genaamd) werd namelijk vorige week gepresenteerd. De Grandland Electric wordt ook leverbaar met een 73 kWh batterij en een 210 pk sterk elektrohart. Daarnaast biedt Opel een 320 pk krachtige versie van de Grandland aan met de grote accu. In deze vorm beschikt de SUV over een extra elektromotor en dus vierwielaandrijving. Net als de Peugeot E-3008 kan ook de Grandland Electric met 160 kW snel opgeladen worden. Voor thuis of in de straat laden is er een 11 kW lader van de partij. Een 22 kW exemplaar lijkt net als bij de E-3008 een optie te worden. Middels V2L-hardware kunnen andere apparaten van stroom worden voorzien.

De Grandland beschikt over actieve dempers met een tweede hydraulisch circuit voor zowel extra comfort als dito rijdynamiek. Daarnaast is de Opel vanzelfsprekend voorzien van een hele reeks rijassistentiesystemen. Met Intelli-Drive 2.0 kan de Grandland beperkt zelfstandig rijden, althans er is een semi-automatische assistent voor het wisselen van rijbaan.

Het is nog even wachten op de datum van de marktintroductie en natuurlijk ook op de prijzen. Reken op een instaptarief van 42 mille voor de mild hybride versie met 136 pk en 6-traps automaat met dubbele koppeling. De elektrische variant gaat net geen 46.000 euro kosten. Op die manier komt de Grandland Electric in aanmerking voor de SEPP subsidie à 2.950 euro. Zodra Opel de orderboeken voor de nieuwe Grandland geopend heeft, gaat de SUV niet alleen concurreren met de Peugeot (E-)3008, maar ook met de Volvo XC40/EX40 en de BMW X1/iX1.

