Ondanks een daling vorig jaar had Mercedes-Benz Cars de hoogste winstmarge van alle grote autofabrikanten.
De bedrijfswinst relateert aan de omzet bedroeg 12,8 procent. Dit blijkt uit de analyse van het audit- en adviesbureau EY, dat de financiële indicatoren van de 16 grootste autobedrijven ter wereld onderzocht. Volgens hun informatie voert Mercedes de ranglijst aan, vóór Stellantis (12,1 procent) en BMW (11,9 procent). Bij de kleinere autofabrikanten gaan Ferrari en Porsche aan kop.
In tegenstelling tot de autofabrikanten die de tweede en derde plaats bezetten, daalde de winstmarge van Mercedes-Benz Cars ten opzichte van het voorgaande jaar. De grootste daling noteerde Tesla echter in 2023: de winstmarge van deze autofabrikant daalde van 16,8 procent naar 9,2 procent ten opzichte van het jaar ervoor, waarmee het bedrijf in de middenmoot belandde. Oorzaak zijn de prijsverlagingen bij Tesla.
Dat Stellantis als volumeproducent het zo goed deed, komt doordat deze autofabrikant zeer bedreven is in het uitknijpen van toeleveranciers. Het is echter korte termijnwinst omdat de geschiedenis leert dat een dergelijke strategie tot kwaliteitsverlies leidt. En tot chagrijnige toeleveranciers. Soms excaleert dit in een leveringsstop. Momenteel speelt dit bij Stellantis in Noord-Amerika, met als gevolg dat Jeep minder auto’s kan produceren dan gepland.
De Volkswagen Groep belandde op de tiende plaats. De Amerikaanse autofabrikant Ford eindigde als laatste. In totaal genereerden de autoproducenten vorig jaar een omzet van ruim 2 biljoen euro dankzij de hogere prijzen voor nieuwe auto’s en een verkoopstijging van 7 procent. Volgens de analyse was dat 13,7 procent meer dan in 2022. De winst vóór rente en belastingen (EBIT) steeg met ruim 15 procent en kwam uit op zo’n 176 miljard euro.
