Lynk & Co heeft in Göteborg haar eerste volledig elektrische voertuig onthuld: de Z10 (uit te spreken als: “z-one-zero”). Het model, voorheen bekend onder de codenaam E371 en als Zero, wordt gepositioneerd als de vlaggenschipsedan van het merk. Met afmetingen van 5.028 x 1.966 x 1.468 mm en een wielbasis van 3.005 mm is dat niet eens zo gek idee.
De uit 2022 stammende conceptstudie ‘The Next Day’ vormde de inspiratie voor het ontwerp van de nieuwe Lynk & Co. De koplamp units van de Z10 kunnen als karakteristiek voor het merk worden bestempeld. Daarnaast is er afzonderlijke dag verlichting. Het zijprofiel doet denken aan de Lotus Emeya. De Z10 heeft verzonken deurgrepen en portierramen zonder frame.

Het ontwerp van de achterkant kan ook als ’typisch’ Lynk & Co worden bestempeld. De doorlopende lichtstrip lijkt namelijk op het exemplaar van de stekker hybride 07 EM-P. De Z10 heeft een geëlektrificeerde, actieve achterspoiler. De nieuwe Lynk & Co beschikt over een luchtweerstand coëfficiënt van slechts 0,198.
De lidar-module op het dak verraadt dat de Lynk & Co beschikbaar komt met een uitgebreid pakket aan passieve- en actieve-veiligheidssystemen dat semi-autonoom rijden mogelijk moet maken. Het ontwerpteam bestond uit meer dan 100 ontwerpers uit ruim 20 verschillende landen. Wat dit betreft is dus sprake van een wereldauto.

De Z10 is gebaseerd op een 800 Volt architectuur en uitgerust met een zeer sterke batterij die voorzien is van een roosterachtige anti-botsingsstructuur die krachten tot 65 ton slagkracht kan weerstaan. De Z10 heeft een actieradius van ruim 800 kilometer en kan in 15 minuten 573 kilometer rij bereik aanvullen. Het topmodel beschikt over dubbele siliciumcarbide motoren, waarmee de Lynk & Co in 3,5 seconden vanuit stilstand naar 100 km/u accelereert.
Uit de database van het Chinese Ministerie van Industrie en Informatie Technologie blijkt dat de Z10 ook in een 272 pk sterke versie met achterwielaandrijving beschikbaar komt. Van de variant met dubbele motoren is er ook een milde uitvoering die 421 pk sterk is. Die legt 2.318 kilo in de schaal en moet een snelheid van 240 km/u kunnen halen. De 272 pk sterke basisversie is met 2.275 kilo iets minder zwaar en noteert een topsnelheid van 210 km/u. De absolute topversie, die in de vorige alinea reeds werd genoemd, heeft een 367 pk sterke elektromotor op de vooras en een 421 pk sterk exemplaar achter. In deze vorm kan de Z10 een snelheid van 250 km/u halen. Met een wagengewicht van 2.468 kilo is dit de zwaarste verschijningsvorm van de nieuwe Lynk & Co.

Lynk & Co maakt voor de Z10 gebruik van het SEA platform (Sustainable Experience Architecture) dat ook te vinden is onder diverse modellen van Lotus, Smart, Volvo en Zeekr. Dat zijn ook allemaal dochters van Geely (nou ja, Smart is een door adoptiegeval). De Z10 beschikt over een zeer sterke carrosserie, waarbij 84,7 procent van de structuur is gemaakt van hoogwaardig staal en aluminium. Lynk & Ci heeft daardoor een torsiestijfheid van 45.000 Nm bereikt. Met als doel het comfort te optimaliseren, is de Z10 uitgerust met 2-kamer elektromagnetische luchtvering.
Bij de Z10 draait het dus niet alleen om prestaties en comfort, maar ook om luxe. De middenconsole beschikt over een zwevend 15,4 inch touchscreen, aangevuld met een klein digitaal instrumentarium en een head-up display (HUD). Het voertuig is voorzien van een 2-spaaks, multifunctioneel stuur met platte onderkant en een minimalistische middenconsole. De cabine is voorzien van het Flyme Auto-systeem dat in samenwerking met Meizu ontwikkeld is en aangedreven wordt door de Qualcomm Snapdragon 8295. Zowel de voorstoelen als de achterbank zijn voorzien van ventilatie-, verwarming- en massagefuncties. Volgens Lynk & Co zorgt dat voor een werkelijk heerlijke rijervaring. Er is in de op het eerste gezicht nogal minimalistisch ingerichte cabine heel wat sfeerverlichting. Het audiosysteem van Harman Kardon is voorzien van 28 luidsprekers.

De nieuwe Lynk & Co ondersteunt autonoom rijden met een lidar en een Nvidia Orin-X chip. De Z10 biedt NOA (Navigation on Autopilot) op de snelwegen en in de stad. Volgens Lynk & Co is de betreffende techniek niet sterk afhankelijk van zeer nauwkeurige kaarten.
Lynk & Co, opgericht in 2016, is een joint venture tussen Geely Auto en Volvo. Het is belangrijk om op te merken dat de originele Zero conceptstudie van 4 jaar geleden is geëvolueerd naar een model dat wij nu kennen als de Zeekr 001. De Z10 onderscheidt zich van dit familielid met diverse stijlverschillen. De prijs van de nieuwe Lynk & Co tijdens het debuutevenement echter nog niet bekendgemaakt. Bronnen bij moederbedrijf Geely gaven aan dat de tarieven boven de 55.000 euro gaan beginnen.

In Nederland kennen we Lynk & Co al een tijdje van de 01: een plug-in hybride SUV die via een originele abonnementsformule wordt aangeboden. Tot en met vorig jaar werden daarmee indrukwekkende registratie-aantallen behaald, maar nu lijkt die luchtballon leeg geprikt te zijn: de verkopen zijn gekelderd. Op de thuismarkt biedt Lynk & Co met de cijfers 02, 03, 05, 06, 07, 08 en 09 nog veel meer modellen aan, maar die komen blijkbaar niet in aanmerking om op de exportboot richting Europa gezet te worden. Wellicht omdat ze geen van allen volledig elektrisch zijn. De Z10 maakt wel kans om bij ons verkocht te gaan worden.
Tenzij er op het hoofdkwartier van Lynk & Co besloten wordt dat er toch geen businesscase te maken valt voor verkoop van de Z10 in Europa nu ‘Brussel’ besloten heeft om Chinese elektrische auto’s te gaan belasten met een extra invoerheffingen om zo een gelijk speelveld te creëren. Dat kan dergelijke personenwagens in onze marktregio aanzienlijk duurder en/of minder winstgevend maken. Mocht het licht toch op groen gezet worden voor de afgerond 5 meter lange Z10, dan gaat de nieuwe Lynk & Co rechtstreeks met onder meer de Mercedes EQS en de Tesla Model S concurreren. Premium liftbacks dus. Concurrenten uit eigen land zijn de Nio ET7 en de inmiddels veel besproken Xiaomi SU7.

Lynk & Co kan voor haar Europese verkoopactiviteiten een nieuwe model goed gebruiken. Niet alleen om de afzet weer een boost te geven, maar ook om haar imago op te poetsen. Lynk & Co lijkt zich namelijk verslikt in haar businessmodel om een ruime, plug-in hybride SUV (dus op papier best wel milieuvriendelijk) die behoorlijk is uitgerust en waarmee meegelift kan worden op het degelijke imago van mede-eigenaar Volvo, aan te bieden via een (zorgeloze) abonnementsformule van 500 euro per maand. De exemplaren van de 01 die bij Lynk & Co na de contractperiode retour kwamen, bleken namelijk niet de gehoopte restwaarde te halen. En daar was het businessmodel met de absurd lage abonnement-maandprijs van 500 euro wel op gebaseerd.
Dat een tweedehands Lynk & Co 01 minder opbracht dan verwacht, kan niet los worden gezien van de tanende populariteit van plug-in-hybride modellen. Daarmee werd een dikke streep gezet door de rekening van het Chinese automerk. Intussen heeft Lynk & Co de abonnementsprijs verhoogd naar 700 euro per maand, maar daarmee prijsde het zich uit de markt. De financiering van een nieuwe auto (die dan wel jouw eigendom is) zelf regelen, wordt dan aantrekkelijker. Daar komt bij dat de 01 er niet bepaald jonger op wordt en dat de consument uitgekeken lijkt te zijn op al die zwarte exemplaren met blauwe carrosserie-accenten.

Naast een 40 procent verhoging van de abonnementsprijs gooide Lynk & Co haar eigen glazen ook in door geen goede klantenservice te bieden. Het gevolg is klagende klanten. Overigens niet altijd terecht, want een deel van de clientèle ging niet bepaald voorzichtig om met hun 01. Er werd bovengemiddeld veel schade gereden met een Lynk & Co en de betreffende klanten kregen daarvoor natuurlijk de rekening gepresenteerd. Hetzelfde geldt voor de boetes.
Met de Z10 krijgt Lynk & Co nu een tweede kans. Als deze volledig elektrische liftback bij ons aangeboden gaat worden met een beter doordachte abonnementsformule en tegelijkertijd de klantenservice een upgrade krijgt, dan heeft het automerk toch nog toekomst in Europa.

