Tesla mag haar fabriek in Grünheide uitbreiden. De producent van elektrische auto’s wil de capaciteit verdubbelen. De deelstaat Brandenburg heeft daarvoor nu goedkeuring gegeven.
Nu er groen licht is, kan Tesla beginnen met de eerste bouwwerkzaamheden in Grünheide nabij Berlijn. Het gaat hier om het uitbreiden van de productiecapaciteit op het bestaande fabrieksterrein. Daarvoor hoeft geen bos gekapt te worden. Mocht Tesla in een later stadium besluiten om ook haar goederenstation uit te breiden, dan zullen er wel bomen moeten sneuvelen. Dat vooruitzicht leidde tot protesten van milieu-activisten die lak hebben aan democratische besluitvormingsprocessen.

Tesla wil de productiecapaciteit van 500.000 auto’s in Grünheide verdubbelen tot 1 miljoen eenheden per jaar. De autofabrikant trekt daarmee een grote broek aan, want in 2023 bedroeg de output zo’n 300.000 auto’s. De hogere importheffing op in China vervaardigde elektrische auto’s kan er echter toe leiden dat Tesla in Grünheide niet alleen de Model Y (foto) gaat bouwen, maar ook de Model 3. De voor de Europese markt bestemde exemplaren van dat type lopen nu nog in Shanghai van de band.
Kanselier Olaf Scholz (SPD) steunt de geplande uitbreiding. Het bedrijf van Elon Musk produceert sinds maart 2022 elektrische auto’s in de fabriek in de deelstaat Brandenburg. Er werken ongeveer 12.000 mensen. Het wereldwijd geplande banenverlies bij Tesla vanwege de mondiaal afnemende vraag naar elektrische auto’s heeft ook gevolgen voor de werkgelegenheid in de Duitse fabriek. Het bedrijf kondigde in april aan dat het 400 banen in Grünheide gaat schrappen.

Tesla is nog steeds van plan om de autoproductie in Grünheide in de toekomst op te voeren. In het recente verleden heeft het bedrijf vaak meer geproduceerd dan het verkocht. Als gevolg daarvan verleende Tesla hoge kortingen om van de auto’s af te komen. De pionier op het gebied van de elektrische auto veroorzaakte daarmee veel woede in de branche omdat andere fabrikanten dit voorbeeld moesten volgen.
Tesla wil in Grünheide, naast 1 miljoen auto’s, tot 100 GWh aan accu’s per jaar gaan produceren.
