Op 4 snelwegen wil Barry Madlener, minister van Infrastructuur en Waterstaat, onderzoeken of het mogelijk is om de maximum snelheid naar 130 km/u te verhogen. Dat schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer.
Het is echter nog niet zeker dat het zover komt, maar de minister schrijft in zijn brief dat er sprake is van een “kansrijke mogelijkheid” om op de 4 trajecten een verhoging van de snelheid in te voeren. De formulering maakt evenwel duidelijk dat er sprake is van heel veel mitsen en maren. Madlener maakt immers nogal wat slagen om de arm.
Het gaat om de A7, op de Afsluitdijk, verderop op dezelfde snelweg tussen Zuidbroek en de Duitse grens, op de A37 tussen knooppunt Holsloot en Zwartemeer en op de A6 tussen Lelystad Noord en de Ketelbrug. In totaal gaat het om een traject van 133 kilometer (als je beide rijrichtingen optelt). Dat is niet erg veel, maar het kabinet kan zo wel claimen dat een verkiezingsbelofte nakomt. Door de PVV werd namelijk beloofd om 130 km/u overdag terug in te voeren. In het coalitieakkoord was dat voornemen ook opgenomen, al werd daarbij met de formulering “waar het kan” ook al een flinke slag om de arm gehouden. Op de 25 kilometer van de Afsluitdijk scheelt een verhoging van 100 naar 130 km/u zo’n 3,5 minuten reistijd.
Madlener houdt die stijl nu vast. Hij laat namelijk eerst onderzoeken of er geen significante verslechtering van een aantal zaken gaat ontstaan. Daarbij worden niet alleen stikstofuitstoot en geluidsoverlast onderzocht, maar ook verkeersveiligheid en luchtkwaliteit. Begin volgend jaar moeten de onderzoeksuitkomsten bekend zijn. De plannen van de minister gaan een stuk verder dan de huidige situatie. Eerst was het verhaal dat verhoging van de maximum snelheid nergens zou kunnen en dat het dus ook niet zou gebeuren. Nu schrijft Madlener dat het op 4 trajecten zou kunnen.
In maart 2020 ging de maximum snelheid tussen 06.00 en 19.00 uur naar 100 kilometer per uur. Die maatregel nam het kabinet destijds om de stikstofuitstoot van het verkeer terug te dringen. Madlener maakt nu dus een begin met het terug invoeren van de maximum snelheid van 130 km/u. Hij erkent dat het “niet realistisch is” om dat op alle snelwegen te doen. Dat komt dus doordat op veel plekken de verhoging van de maximum snelheid op gespannen voet staat met de maximaal toelaatbare stikstofuitstoot. “Een grootschalige aanpak zal jaren duren, aldus Madlener. Hij kiest daarom voor een “gefaseerde aanpak” op in eerste instantie 4 trajecten. Daar denkt hij sneller resultaat te kunnen boeken. Een soort spoedwet dus, maar dan anders.
