Het zijn roerige tijden in autoland. Diverse topmanagers hebben dat inmiddels aan den lijve ondervonden.
De meeste publiciteit werd genereerd door het ontslag van Carlos Tavares, de topman van het aan lager wal geraakte Stellantis. Om dit uit 14 merken bestaande autoschip weer vlot te trekken, had de grote baas (die sowieso niet bekend staat als een heelmeester die zachtjes opereert) een plan opgesteld met maatregelen die de Raad van Bestuur veel te gortig vond. Het was buigen of barsten, zo stelde Tavares. Met die houding overspeelde de CEO zijn hand. Tavares kon vertrekken. Wellicht krijgen we ooit nog een keer te horen wat hij allemaal van plan was en of het inderdaad om draconische maatregelen ging. Of dat de Raad van Bestuur dacht met pappen en nathouden meer te kunnen bereiken.
Bij de Japanse autofabrikant Nissan stapt de financieel directeur mogelijk op. Ook deze autofabrikant heeft wel eens betere tijden gekend. En dat is een eufemisme, want als er binnen 12 à 14 maanden geen nieuwe aandeelhouder met een flinke zak geld aandient, dan kan Nissan zijn schulden niet aflossen. En het is algemeen bekend wat er gebeurt als een bedrijf niet aan de betalingsverplichtingen kan voldoen. De CFO van Nissan, Stephen Ma, ziet de bui blijkbaar al hangen en zou overwegen om zijn functie neer te leggen, zo meldden diverse bronnen. Als Ma inderdaad vertrekt, dan is dat niet de eerste managementwijziging bij Nissan. En wellicht ook niet de laatste, want CEO Makoto Uchida (foto onder) maakt nogal een uitgebluste indruk. Hij staat al 5 jaar aan het roer bij Nissan, maar is het nog steeds niet gelukt om het tij te keren. Dan is het niet onterecht als de buitenwacht dan denkt dat dit er ook niet meer van gaat komen.

Aangezien kansen er zijn om te grijpen, zou ik de Raad van Bestuur van Nissan willen adviseren: bel Tavares. En vraag of hij zin heeft om voor zijn pensionering nog één keer te vlammen. Met als stukje worst een enorme bonus indien hij bepaalde doelstellingen weet te halen. Nissan kampt met grotere financiële problemen dan Stellantis. Dit betekent dat Tavares zich flink kan gaan uitleven. Nissan verwacht een 70 procent lager bedrijfsresultaat voor het lopende boekjaar. De beurswaarde is met 40 procent gedaald. Nissan laat in een reactie weten dat er 9.000 banen geschrapt zullen worden en de productiecapaciteit zal met 20 procent worden verlaagd. Maar dat zijn niet bepaald maatregelen uit de categorie ‘de beste verdediging is de aanval’. Nissan moet weer terug in de race zien te komen en zal daartoe dus een list moeten verzinnen. Wellicht dat Tavares de betreffende Tom Poes wil zijn om zich zo te revancheren.

Wij kennen Tavares (foto) vooral als de topmanager die aan de wieg stond van Stellantis. Tot dit jaar heeft hij aldaar inderdaad prachtige resultaten laten zien, maar eigenlijk dient hij een groter standbeeld te krijgen voor het feit dat hij vorig decennium Peugeot SA weer heeft weten op te lappen. Indien Uchida door de Raad van Bestuur van Nissan op straat wordt gezet en een persbericht de deur uit doet dat in plaats daarvan Tavares het stuur zal overnemen, dan zal die wisseling van de wacht niet onopgemerkt blijven bij invloedrijke investeerders in met name Japan. En dat is precies wat de autofabrikant nodig heeft: als Nissan laat zien dat zij bereid is om te veranderen, dan vergroot dat de kans dat er een nieuwe aandeelhouder opstaat die zegt “okay, ik doe mee”.
